ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Ból brzucha u dzieci – co na ból brzucha u dziecka?

Ból brzucha u dzieci to częsty problem, który zwykle jest objawem zatrucia pokarmowego, kolki niemowlęcej, bądź zaparć. W celu rozpoznania należy udać się do pediatry. Leczenie uzależnione jest od przyczyny, ale w wielu przypadkach polega na zmianie diety lub zażywaniu antybiotyków.
Dziecko z bolącym brzuchem
Źródło: 123RF
Spis treści

Gdy dziecko skarży się na ból brzucha, a badanie lekarskie i wyniki badań dodatkowych są prawidłowe warto zastanowić się co może być jego przyczyną. Często wynika to np. ze stresu związanego z chodzeniem do przedszkola czy szkoły, dlatego w takim przypadku warto porozmawiać z nauczycielką. 

Reklama

Przyczyny bólu brzucha u dzieci

Ból brzucha u dzieci może wystąpić z różnych przyczyn, dlatego ważne jest obserwowanie symptomów towarzyszących, które mogą ułatwić prawidłowe rozpoznanie.

Do głównych przyczyn bólu brzuchazaliczyć należy:

  • zatrucie pokarmowe,
  • alergię pokarmową,
  • kolkę nerkową, 
  • zaparcia,
  • kolkę niemowlęcą,
  • zakażenie dróg moczowych,
  • niestrawność,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • zakażenie pasożytami.

Również często pojawia się ból brzucha u dziecka po jedzeniu. Głównie oznaczać może on kolkę niemowlęcą, bądź niestrawność. Kolka pojawia się zwykle na skutek połykania dużych ilości powietrza w czasie jedzenia. 

Reklama

Objawy bólu brzucha u dzieci

Ból brzucha i gorączka u dziecka lub ból brzucha i wymioty u dziecka to tylko niektóre z objawów, które mogą występować jednocześnie. Warto je uważnie obserwować, by móc prawidłowo rozpoznać przyczynę dolegliwości. 

Ból brzucha często pojawia się jednocześnie z takimi objawami, jak:

  • nudności,
  • wymioty,
  • gorączka,
  • bóle stawów,
  • ból promieniujący do pleców,
  • biegunka z krwią lub śluzem,
  • spadek masy ciała.

Jeśli u pociechy występują wyżej opisane dolegliwości, bądź gdy jest to ból brzucha u dziecka w nocy należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu wykonania badań i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. 

Reklama

Badania na ból brzucha u dziecka

Bolący brzuch u dziecka wymaga rozpoznania,które przede wszystkim opiera się na takich badaniach, jak:

  • szczegółowy wywiad,
  • badanie ogólne moczu,
  • morfologia,
  • badania biochemiczne krwi,
  • badanie kału.
  • usg jamy brzusznej
  • można równiez poszerzyć diagnostykę o badania w kierunku pasożytów czy Helicobacter pylori

Gdy są to częste bóle brzucha u dziecka lub towarzyszą mu dodatkowe objawy należy udać się do pediatry.

Reklama

Ból brzucha w nadbrzuszu

Ból w nadbrzuszu najczęściej sugeruje zapalenie żołądka lub chorobę refluksową przełyku. Może on się pojawić nagle w zatruciu pokarmowym lu może nasilać się okresowo, występować przewlekle i wymagać nawet diagnostyki endoskopowej ( gastroskopia)

Reklama

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka 

Kolejnym z rodzajów dolegliwości jest ból brzucha w okolicy pępka u dziecka, niezwiązany z posiłkami, ustępujacy samoistnie, jest to  najczęstsza lokalizacja bólu na tle czynnościowym.

Innym rodzajem jest ból w podbrzuszu

Ból podbrzusza u dziecka może oznaczać dolegliwości ze strony układu moczowego lub pokarmowego.. Silny ból w prawym pod i śródbrzuszu może sugerować zapalenie wyrostka. Nie należy tego lekceważyć, gdyż stan zapalny wyrostka robaczkowego może doprowadzić do jego pęknięcia i w konsekwencji przerodzić się w zapalenie otrzewnej. 

Zapaleniu wyrostka najczęściej towarzyszą objawy:

Reklama

Co podać na ból brzucha u dziecka?

Co na ból brzucha u dziecka? Jak już wcześniej wspomniano, najważniejsze jest ustalenie przyczyny dolegliwości, a dopiero później można wprowadzić odpowiednią kurację leczniczą. 

W wielu przypadkach wystarczy odpowiednia dieta, która powinna być dopasowana do wieku maluszka. Warto podawać dziecku lekkostrawne oraz płynne dania. Można serwować również kleik lub kaszkę. Na ból brzucha u dzieckasprawdzić mogą się również okłady. Wystarczy termofor napełnić ciepłą wodą, a następnie położyć go na brzuchu maluszka ( uważając żeby nie poparzyć skóry, najlepiej zawinąc termofor w cienką bawełnianą tkaninę)

Jeśli za wystąpienie dolegliwości odpowiada niestrawność czy wzdęcia, pomocny może okazać się delikatny masaż brzucha, wykonany kolistymi ruchami w stronę przeciwną do wskazówek zegara. można też podać espumisan lub inne leki zmniejszającą ilość gazów w jelitach.Ważne jest również odpowiednie nawodnienie, dlatego powinno się podawać dziecku ciepłą wodę

W przypadku, gdy dziecko skarży się na skurcze brzucha, dobrym sposobem na ich zniwelowanie będzie podanie herbaty z rumianku.Ma ona działanie przeciwzapalne, uspokajające oraz rozluźniające. 

Reklama

Leki na ból brzucha u dziecka

Wysoka gorączka i ból brzucha u dziecka niekiedy muszą zostać złagodzone poprzez wprowadzenie farmakoterapii. Niestety nie we wszystkich przypadkach pomocne są domowe metody leczenia. 

Ból brzucha u dziecka – jak pomóc? W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza i nie podawać dziecku leków bez wcześniejszej konsultacji, by nie doprowadzić u niego do niechcianych powikłań.

Leki na ból brzucha u dziecka zwykle mają właściwości rozkurczowe. Niekiedy są to krople miętowe, bądź preparaty przeciwgorączkowe. W przypadku zaparć często pomocne są czopki glicerynowe lub środki przeczyszczające. 

Czytaj również
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Jako redaktor naczelna portalu medme.pl pasjonuję się promowaniem zdrowego stylu życia i szerzeniem wiedzy medycznej w przystępnej formie. Posiadam wieloletnie doświadczenie w dziedzinie dziennikarstwa medycznego, a moją misją jest dostarczanie Czytelnikom rzetelnych informacji, które pomagają im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i dobrego samopoczucia. Współpracuję z ekspertami z różnych dziedzin medycyny, aby zapewnić najwyższą jakość treści i najnowsze informacje z branży. Zawsze szukam nowych sposobów na angażowanie naszej społeczności i uważam, że edukacja zdrowotna jest kluczem do poprawy jakości życia każdego z nas.
Pokaż więcej
Joanna Kosielska
Autoryzacja medyczna
Joanna Kosielska
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Ból pod lewym żebrem – co oznacza i jak się objawia?
Mężczyzna odczuwa ból pod lewymi żebrami
Luźny stolec to skutek nieprawidłowego formowania kału. Sprawdź, jak go zatrzymać
Młoda kobieta ma biegunkę
Podobne artykuły
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Wizualizacja uchyłków esicy
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!