Nowy sklep

już ON-LINE

Ból brzucha u dzieci – co na ból brzucha u dziecka?

Ból brzucha u dzieci to częsty problem, który zwykle jest objawem zatrucia pokarmowego, kolki niemowlęcej, bądź zaparć. W celu rozpoznania należy udać się do pediatry. Leczenie uzależnione jest od przyczyny, ale w wielu przypadkach polega na zmianie diety lub zażywaniu antybiotyków.
Dziecko z bolącym brzuchem
Źródło: 123RF

Spis treści

Gdy dziecko skarży się na ból brzucha warto zastanowić się co może być jego przyczyną. Często wynika to np. ze stresu związanego z chodzeniem do przedszkola czy szkoły, dlatego w takim przypadku warto porozmawiać z nauczycielką. 

Przyczyny bólu brzucha u dzieci

Ból brzucha u dzieci może wystąpić z różnych przyczyn, dlatego ważne jest obserwowanie symptomów towarzyszących, które mogą ułatwić prawidłowe rozpoznanie.

Do głównych przyczyn bólu brzuchazaliczyć należy:

Również często pojawia się ból brzucha u dziecka po jedzeniu. Głównie oznaczać może on kolkę niemowlęcą, bądź niestrawność. Kolka pojawia się zwykle na skutek połykania dużych ilości powietrza w czasie jedzenia. 

Objawy bólu brzucha u dzieci

Ból brzucha i gorączka u dziecka lub ból brzucha i wymiotowanie u dziecka to tylko niektóre z objawów, które mogą występować jednocześnie. Warto je uważnie obserwować, by móc prawidłowo rozpoznać przyczynę dolegliwości. 

Ból brzucha często pojawia się jednocześnie z takimi objawami, jak:

 • nudności,
 • wymioty,
 • gorączka,
 • bóle stawów,
 • ból promieniujący do pleców,
 • biegunka z krwią lub śluzem,
 • spadek masy ciała.

Jeśli u pociechy występują wyżej opisane dolegliwości, bądź gdy jest to ból brzucha u dziecka w nocy należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu wykonania badań i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. 

Reklama

Badania na ból brzucha u dziecka

Bolący brzuch u dzieckawymaga rozpoznania,które przede wszystkim opiera się na takich badaniach, jak:

Gdy są to częste bóle brzucha u dziecka lub towarzyszą mu dodatkowe objawy należy udać się do pediatry.

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka 

Kolejnym z rodzajów dolegliwości jest ból brzucha w okolicy pępka u dziecka. 

Ból podbrzusza u dzieckamoże oznaczać dolegliwości ze strony okrężnicy. Często ma on związek z nieprawidłową pracą jelita cienkiego lub zapaleniem wyrostka. Nie należy tego lekceważyć, gdyż stan zapalny wyrostka robaczkowego może doprowadzić do jego pęknięcia 
i w konsekwencji przerodzić się w zapalenie otrzewnej. 

Zapaleniu wyrostka najczęściej towarzyszą objawy:

 • wymioty,
 • nudności,
 • brak łaknienia,
 • gorączka,
 • nadmierne gazy.

Ból brzucha po lewej stronie u dziecka może świadczyć o zapaleniu błony śluzowej żołądka, podczas którego dochodzi do degradacji wewnętrznej części ściany żołądka. Schorzenie zwykle objawia się również wymiotami z krwią lub smolistymi stolcami. 

Co podać na ból brzucha u dziecka?

Co na ból brzucha u dziecka? Jak już wcześniej wspomniano, najważniejsze jest ustalenie przyczyny dolegliwości, a dopiero później można wprowadzić odpowiednią kurację leczniczą. 

W wielu przypadkach wystarczy odpowiednia dieta, która powinna być dopasowana do wieku maluszka. Warto podawać dziecku lekkostrawne oraz płynne dania. Można serwować również kleik lub kaszkę. Na ból brzucha u dzieckasprawdzić mogą się również okłady. Wystarczy termofor napełnić ciepłą wodą, a następnie położyć go na brzuchu maluszka. 

Jeśli za wystąpienie dolegliwości odpowiada niestrawność czy wzdęcia, pomocny może okazać się delikatny masaż brzucha, wykonany kolistymi ruchami w stronę przeciwną do wskazówek zegara. Warto przygotować także wywar z mięty, którego zadaniem jest niwelowanie objawów ze strony żołądka. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie, dlatego powinno się podawać dziecku ciepłą wodę

W przypadku, gdy dziecko skarży się na skurcze brzucha, dobrym sposobem na ich zniwelowanie będzie podanie herbaty z rumianku.Ma ona działanie przeciwzapalne, uspokajające oraz rozluźniające. 

Reklama

Leki na ból brzucha u dziecka

Wysoka gorączka i ból brzucha u dziecka niekiedy muszą zostać złagodzone poprzez wprowadzenie farmakoterapii. Niestety nie we wszystkich przypadkach pomocne są domowe metody leczenia. 

Ból brzucha u dziecka – jak pomóc?W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza i nie podawać dziecku leków bez wcześniejszej konsultacji, by nie doprowadzić u niego do niechcianych powikłań.

Leki na ból brzucha u dziecka zwykle mają właściwości rozkurczowe. Niekiedy są to krople miętowe, bądź preparaty przeciwgorączkowe. W przypadku zaparć często pomocne są czopki glicerynowe lub środki przeczyszczające. 

Czytaj również:

Oceń artykuł

(liczba ocen 14)