Reklama
Ciśnieniomierz automatyczny i półautomatyczny – podobieństwa
Obecnie choroby serca i układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca(zwana również chorobą wieńcową) czy wreszcie zawał mięśnia sercowego są niezwykle powszechne i wciąż stanowią najczęstszą przyczynę przedwczesnych zgonów. Dlatego większość pacjentów borykających się z tego rodzaju problemami zdrowotnymi, posiada w domu aparat do mierzenia ciśnienia krwi. Urządzenie takie umożliwia stałą kontrolę ciśnienia, od którego w dużej mierze zależy ogólna kondycja serca.
Ciśnieniomierz elektroniczny cieszy się największą popularnością spośród tego rodzaju sprzętów, ponieważ jest najprostszy w obsłudze, a dokonywanie nim pomiarów nie wymaga fachowej wiedzy ani umiejętności. Urządzenia wykorzystujące technologię elektroniczną, dostępne w aptekach, dzielą się na automatyczne i półautomatyczne. Obydwa rodzaje mierzą ciśnienie krwi metodą oscylometryczną. Jest to metoda nieinwazyjna, polegająca na mierzeniu oscylacji, czyli zmian ciśnienia w tętnicach na skutek zmian ciśnienia powietrza w komorze mankietu ciśnieniomierza.
Zarówno ciśnieniomierze automatyczne, jak i półautomatyczne uważane są za dokładne urządzenia w zupełności wystarczające do stałej kontroli ciśnienia w warunkach domowych.
Jedne i drugie, wykorzystując technologię cyfrową, posiadają pewne funkcje dodatkowe, których nie posiadają aparaty zegarowe i rtęciowe:
- funkcję zapamiętywania ostatnich wyników– w zależności od modelu, aparaty do mierzenia ciśnienia, zapisują różną ilość ostatnich wyników pomiarów, co pozwala na ich analizę i porównanie bez zapisywania ich w innym miejscu (notesie lub specjalne książeczce do zapisywania wyników),
- funkcję wykrywania arytmii– szczególnie ważną dla pacjentów ze stwierdzoną arytmią serca, w tym jej najczęstszą postacią – migotaniem przedsionków,
- funkcję porównywania wyników z normami WHO(Światowej Organizacji Zdrowia) – niektóre modele, podając wynik badania, od razu umiejscawiają go na skali norm WHO, dzięki czemu można sprawdzić, czy wynik jest zgodny z normą, czy odbiega od niej, a jeśli tak, to w jakim stopniu.
Ciśnieniomierz automatyczny
Ciśnieniomierz w pełni automatyczny różni się od półautomatycznego sposobem pompowania komory powietrznej w mankiecie aparatu.
Aby zmierzyć ciśnienie aparatem automatycznym, wystarczy:
- odpowiednio założyć mankiet– w przypadku ciśnieniomierza naramiennego: na lewe ramię, 2-3 cm nad zgięciem łokciowym, zaciśnięty tak, by zostało wokół ok. 1 cm luzu, rurką łączącą mankiet z manometrem (częścią główną aparatu, która dokonuje pomiaru) ku dołowi,
- uruchomić urządzeniepoprzez wciśnięcie przycisku głównego, zazwyczaj największego, umieszczonego w centralnym punkcie manometru.
Ciśnieniomierz naramienny automatyczny sam pompuje mankiet do odpowiedniego poziomu. Ciśnienie w komorze powietrznej musi być na tyle wysokie, by mankiet, uciskając ramię, całkowicie zamknął światło tętnicy ramiennej (etap ten nazywa się okluzją). W następnym etapie powietrze zostaje stopniowo uwalniane z mankietu, a ciśnieniomierz określa poziom ciśnienia skurczowego (w momencie skurczu serca, gdy ciśnienie w tętnicach osiąga maksymalny poziom) i rozkurczowego (w momencie spoczynku serca – pomiędzy dwoma kolejnymi uderzeniami – wówczas ciśnienie krwi osiąga poziom minimalny).
Ciśnieniomierze automatyczne występują również w wersji nadgarstkowej (mankiet zakłada się na nadgarstek, a aparat mierzy ciśnienie w tętnicy promieniowej). Są one zalecane dla osób, które nie mogą używać typu naramiennego z powodu otyłości, bądź ograniczeń ruchowych. Jego pomiary są mniej dokładne, niż w przypadku aparatów naramiennych i nie zaleca się używania go przez dzieci i osoby w podeszłym wieku.
Reklama
Ciśnieniomierz półautomatyczny
Ciśnieniomierz półautomatyczny nie pompuje sam komory powietrznej mankietu, zestaw zawiera specjalną pompkę-gruszkę, która przez uciskanie jej dłonią tłoczy powietrze do komory. Wydaje się więc, że mierzenie ciśnienia aparatem półautomatycznym jest trudniejsze, wymaga bowiem wiedzy, do którego momentu należy pompować mankiet. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ wyświetlacz na manometrze wskazuje moment, w którym ciśnienie w komorze osiąga odpowiedni poziom (zazwyczaj dzieje się to już po kilkakrotnym uciśnięciu gruszki).
Ciśnieniomierz naramienny półautomatyczny, podobnie jak automatyczny, sam stopniowo uwalnia powietrze z mankietu i sam dokonuje pomiaru, a następnie pokazuje go na wyświetlaczu. Różnica polega więc wyłącznie na sposobie pompowania mankietu.
Ciśnieniomierze półautomatyczne, ze względu na swoją prostotę w obsłudze oraz dokładność pomiaru, zalecane są dla wszystkich pacjentów, którzy muszą kontrolować ciśnienie tętnicze stale, w warunkach domowych. Nie mogą z nich korzystać wyłącznie pacjenci ograniczeni ruchowo w sposób uniemożliwiający samodzielne pompowanie mankietu. Dla nich lepszym rozwiązaniem będzie ten automatyczny.