Dla Ciebie, na zdrowie!

Jaki ciśnieniomierz warto kupić? Na co zwrócić uwagę?

Ciśnieniomierz to urządzenie, które powinno znajdować się w każdym domu - ciśnienie warto bowiem kontrolować w przypadku złego samopoczucia, np. bólu głowy czy osłabienia. Na rynku znajdują się różne rodzaje ciśnieniomierzy. Który wybrać, aby być z niego zadowolonym?
Ciśnieniomierz nadgarstkowy
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Jaki ciśnieniomierz kupić?

Przed zakupem ciśnieniomierza warto zorientować się czym różnią się od siebie poszczególne modele. Ze względu na miejsce umieszczenia mankietu, wyróżniamy ciśnieniomierze:

  • naramiennie,
  • nadgarstkowe. 

Te pierwsze zakładamy na ramię, około 2-3 cm ponad łokciem, dzięki czemu pomiar jest dokładniejszy niż w przypadku ciśnieniomierza nadgarstkowego. W jego przypadku - jak sama nazwa wskazuje - mankiet umieszcza się na nadgarstku. Pomiary przeprowadzane z użyciem tego rodzaju ciśnieniomierza z reguły są mniej dokładne, jednak w warunkach domowych powinny wystarczyć do sprawdzania ogólnej tendencji „zachowania” naszego ciśnienia. Osoby, które potrzebują bardzo dokładnych wyników nie powinny jednak zaopatrywać się w taki ciśnieniomierz.

Reklama

Ciśnieniomierz - jaki kupić, by długo nam służył?

Wśród ciśnieniomierzy wyróżniamy sprzęty półautomatyczne, czyli takie, w których trzeba samemu napompować rękaw oraz automatyczne. W przypadku drugiej grupy mankiet jest napompowywany przez aparat, a aby tak się stało wystarczy nacisnąć guzik. 

Ciśnieniomierze półautomatyczne nie są polecane do samodzielnego pomiaru, ponieważ wymagają od pacjenta wykonywania określonych ruchów, podczas gdy ciśnienie należy mierzyć w trakcie odpoczynku i w stanie bezruchu. Jeśli chcemy, aby nasz ciśnieniomierz długo nam służył, zaopatrzmy się w ten naramienny. Należy pamiętać, że konieczny będzie wówczas wybór właściwego rozmiaru mankietu. Najlepiej będzie kupić standardowy, ponieważ służy on do pomiaru ciśnienia u osób o obwodzie ramienia między 20 a 32 cm, co będzie odpowiednie dla większości pacjentów. Osoby z rozbudowanymi mięśniami ramienia, a także otyłe, powinny kupić rozmiar większy. Jeśli istnieje szansa, że ciśnienie będziemy mierzyć także dzieciom, warto zaopatrzyć się w ciśnieniomierz z możliwością wymiany mankietu - wówczas w razie potrzeby nie trzeba będzie kupować nowego ciśnieniomierza, wystarczy dodatkowy mankiet. W takiej sytuacji dobrze jest zwrócić uwagę na to, aby sposób jego wymiany nie był zbyt skomplikowany.

Reklama

Jaki ciśnieniomierz naramienny wybrać?

Jeśli potrzebujemy ciśnieniomierza do domowego użytku, zegarowy, potocznie zwany lekarskim, nie będzie najlepszym wyborem. Aby móc prawidłowo z niego korzystać, należałoby najpierw się przeszkolić. Dodatkowo wymaga on regularnej kalibracji. Znacznie lepszym wyborem będzie automatyczny ciśnieniomierz elektroniczny

Choć tego rodzaju sprzęt jest obarczony ryzykiem błędu pomiaru, w większości przypadków w zupełności wystarczy do domowego użytku. Jeśli zależy nam na tym, aby z aparatu móc korzystać poza domem (np. w podróży), warto wybrać ciśnieniomierz, który może być zasilany zarówno sieciowo, jak i przez baterie. Jego największym plusem zdecydowanie jest łatwość obsługi. Wystarczy nacisnąć przycisk, aby napompować mankiet, a wyniki po chwili będą widoczne na wyświetlaczu. Występują również ciśnieniomierze z funkcją mowy.

Reklama

Jaki ciśnieniomierz kupić do domu?

Jak już wspomnieliśmy, automatyczne ciśnieniomierze elektroniczne są obarczone ryzykiem błędu pomiaru (te najgorszej jakości nawet do 10 mmHg), dlatego służą do orientacyjnego mierzenia ciśnienia. Jeśli zależy nam na dokładnym wyniku, może zaistnieć konieczność kilkukrotnego przeprowadzenia pomiaru w krótkich odstępach czasowych. W warunkach domowych tego rodzaju sprzęt wystarczy jednak do sprawdzania ogólnej tendencji wysokości ciśnienia, jeśli więc nie potrzebujemy bardzo precyzyjnych wyników, śmiało możemy się w niego zaopatrzyć. 

Pacjenci zmagający się z zaburzeniami rytmu serca powinny jednak przemyśleć zakup manualnego ciśnieniomierza elektronicznego klasy Hi-End, który wykorzystuje stosowaną przez lekarzy metodę osłuchową Korotkowa. Pomiar wykonany takim aparatem będzie najbardziej precyzyjny. Niestety tego rodzaju sprzęt kosztuje około 700 zł, dlatego nie ma sensu inwestować w niego bez potrzeby.

Reklama

Ciśnieniomierz nadgarstkowy - jak mierzyć ciśnienie?

Choć spośród automatycznych ciśnieniomierzy elektronicznych ten nadgarstkowy najprawdopodobniej będzie najmniej dokładny, wielu pacjentów ceni sobie jego niewielkie gabaryty, które umożliwiają noszenie go w torebce czy plecaku. Będzie to zatem dobry wybór dla osób, które muszą mierzyć ciśnienie kilka razy w ciągu dnia lub dużo podróżują.

Przed zakupem warto przyjrzeć się specyfikacji- zobaczyć dopuszczalny przez producenta zakres błędnego pomiaru, sprawdzić czy aparat posiada odpowiednie certyfikaty oraz gwarancję. Podczas mierzenia ciśnienia trzeba natomiast pamiętać o tym, żeby zdjąć z ręki bransoletki, zegarek oraz ciasną odzież. Korzystanie z ciśnieniomierza nadgarstkowego jest banalnie proste. Wystarczy założyć go na nadgarstek lewej ręki i uruchomić. Po kilku chwilach wynik zostanie pokazany na wyświetlaczu. Pamiętajmy, by ciśnienie mierzyć zawsze podczas odpoczynku, a w trakcie zabiegu nie jeść i nie mówić. Warto wiedzieć, że ciśnieniomierzy nadgarstkowych nie można stosować u dzieci. Korzystania z nich nie poleca się również osobom starszym.

 

Zobacz także:

Bibliografia

  • „Poradnik dla chorego z nadciśnieniem tętniczym”, oprac. dr n. med. B. Wizner, Kraków
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Rękawiczki jednorazowe – gdzie kupić i jakie? Zastosowanie
Rękawiczki jednorazowe
Przeczytaj artykuł
Mankiet do ciśnieniomierza – jak dobrać go prawidłowo?
Lekarz mierzy ciśnienie krwi pacjentowi
Przeczytaj artykuł
Nadciśnienie a długość snu
Podobne artykuły
Kobieta używająca aerozolu na gardło z oktenidyną
Oktenidyna - zastosowanie i działanie. Jakie preparaty?
Produkty bogate w witaminę B2
Witamina B2 - właściwości. Gdzie występuje ryboflawina?
Patyczki do wymazu z odbytu
Wymaz z odbytu - jak jest pobierany i w jakim celu?
Kobieta przyjmuje witaminę D3 dla seniora
Jaka witamina D3 dla seniora? Postać i dawkowanie
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaką dawkę witaminy D stosujesz?