Czym są rozstępy?
Rozstępy to zbliżony do blizn defekt natury kosmetycznej. Występuje przede wszystkim na:
- udach,
- pośladkach,
- biodrach,
- brzuchu,
- ramionach.
Problem dotyczy prawie 90% kobiet w ciąży, szczególnie po piątym miesiącu oraz prawie 70% dziewcząt i 40% chłopców. Rozstępy są rozmieszczone równolegle do siebie lub promieniście.
Można podzielić je na kilka grup:
- rozstępy ciążowe,
- rozstępy po zmianie wagi,
- rozstępy po przeroście masy mięśniowej itd.
Wszystkie do siebie są podobne, więc leczenie wygląda identycznie. Rozstępy tworzą się na poziome skóry właściwej, a ich powstanie związane jest bezpośrednio z upośledzeniem fibroblastów - komórek odpowiedzialnych za produkcję dwóch rodzajów białek: kolagenu i elastyny.
Reklama
Przyczyny rozstępów
Nie do końca znane są przyczyny powstawania rozstępów. Nie ma reguły, która mówiłaby, kto mógłby je mieć. Mają je osoby otyłe jak i szczupłe, młode i stare, zarówno kobiety jak i mężczyźni.
Jest jednak grupa osób szczególnie podatnych na ten defekt kosmetyczny. Należą do nich:
- ludzie otyli,
- nastolatki,
- kobiety w ciąży,
- kulturyści,
- osoby z wahaniami wagi,
- osoby stosujące dietę niskokaloryczną,
- osoby przyjmujące kortykosteroidy.
Czyli są to osoby szczególnie narażone na gwałtowne rozciąganie skóry. U podłoża rozstępów leżą również predyspozycje genetyczne. Najbardziej prawdopodobnym sprawcą powstawania rozstępów u niektórych osób może być wzrost kortyzolu we krwi. Jest to hormon produkowany przez korę nadnerczy, którego nadmierny poziom we krwi prowadzi do wzmożenia apetytu, a co za tym idzie do przyrostu masy ciała. Kortyzol w większych ilościach występuje również podczas dojrzewania i ciąży.
Przyczyną tworzenia się rozstępów może być także przyjmowanie tabletek hormonalnych lub leczenie kortykosteroidami, które pogarszają kondycję już istniejących włókien kolagenowych.
Reklama
Dieta a rozstępy
Nieprawidłowa dieta ma również bardzo duży wpływ na powstawanie rozstępów. Powszechnie wiadomo gładkość, ujędrnienie, elastyczność skóry w dużej mierze zależą od dostarczanych w pożywieniu składników odżywczych. Niedobór ich prowadzi do różnych schorzeń a tym samym do pogorszenia stanu skóry.
Dlatego należy dbać o to, aby nasza dieta była jak najbardziej zróżnicowana, zawierała jak największe ilości:
- witamin (głównie A, E, PP, B5),
- białka,
- mikroelementów (cynk, krzem).
Reklama
Gdzie są rozstępy?
Rozstępy w zależności od podłoża ich występowania, zlokalizowane są w różnych miejscach na skórze. W przypadku rozstępów u kobiet ciężarnych pojawiają się one na:
- brzuchu,
- udach,
- piersiach.
Zmiany w okresie dojrzewania powstają przede wszystkim na udach, pośladkach i biodrach. Natomiast rozstępy w zespole Cushinga (schorzenie endokrynologiczne dotyczące nadmiernego poziomu hormonów kory nadnerczy), oprócz charakterystycznych miejsc mogą występować także pod pachami. Typowymi miejscami występowania rozstępów u osób zajmujących się kulturystyką są ramiona i plecy.
Reklama
Jak wyglądają rozstępy?
Powstające na skórze rozstępy mają kolor czerwony lub sino-czerwony, przypominają blizny i są bardzo widoczne. Są wyniosłe, obrzękowe. Ich pojawienie się jest z reguły bezobjawowe, ale może być połączone z delikatnym odczuwaniem świądu, rzadko z pieczeniem czy bólem.
Jest to faza początkowa - zapalna, który trwa do około trzeciego miesiąca od pojawienia się defektu. Od tego momentu rozstępy stają się coraz bledsze, od lekko różowych po blado-porcelanowe. Ta faza zwana jest zanikową.
Reklama
Usuwanie rozstępów
Nie ma charakterystycznych objawów występujących przy rozstępach. U niektórych osób zauważono jedynie lekki świąd skóry. Im starszy rozstęp i jaśniejszy – tym trudniejszy do usunięcia. Należy pamiętać, że stosowanie środków leczniczych daje pewien efekt w pierwszej fazie powstawania rozstępów, co nie znaczy jednak, że powoduje ich usunięcie. Bardzo ciężko zlikwidować rozstępy, które zbledną. Za pomocą różnych preparatów można ewentualnie spowodować, że staną się one mniej widoczne.
Warto skorzystać z metod proponowanych w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Dobre efekty daje połączenie mikrodermabrazji z ultradźwiękami czy laseroterapia. Radykalną metodą jest chirurgiczne wycięcie rozstępów. Ta operacja polega na wycięciu dotkniętego rozstępami kawałka skóry, co wiąże się bez wątpienia z pozostaniem blizny.
Reklama
Zapobieganie rozstępom
Najważniejszym krokiem przeciwdziałania rozstępom jest profilaktyka. Bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała i unikanie nagłych spadków lub przyrostu kilogramów. Istotne jest również, aby zapewnić organizmowi dobrą formę fizyczną, ale taką, która ujędrni ciało, a nie tylko dostarczy masy mięśniowej, pod wpływem, której pojawiają się rozstępy.
Jeśli nawet nie pozbędziemy się rozstępów na zawsze to nie jest to powód do zamartwiania się. Głowa do góry!