Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Przez wiele lat Ketonal można było kupić wyłącznie na receptę. Firma Sandoz dołożyła wszelkich starań, aby zwiększyć jego dostępność. Od 2017 roku nie trzeba mieć już zlecenia lekarza, aby stosować ten lek przeciwbólowy. Zobacz, kiedy sięgnąć po Ketonal bez recepty i jak go dawkować.
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Reklama

Ketonal dostępny bez recepty

Ketonal to środek przeciwbólowy, którego substancją czynną jest ketoprofen. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Mechanizm jego działania opiera się na blokowaniu powstawania prostaglandyn – hormonów, które odpowiadają za reakcję zapalną, a tym samym za ból i wzrost temperatury ciała.

Ketonal bez recepty również zawiera ketoprofen, jednak jego dawka jest mniejsza – wynosi 50 mg na kapsułkę. Dzięki temu zostało zmniejszone ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Zmianie uległa również nazwa. Lek bez recepty nosi nazwę Ketonal Active. Jest dostępny w opakowaniach po 10 lub 20 kapsułek.

Reklama

Opinie na temat Ketonalu bez recepty

Jeżeli chodzi o zebranie opinii na temat leku Ketonal, forum internetowe jest dobrym źródłem informacji. Można tam znaleźć zdanie osób, które faktycznie stosowały ten środek przeciwbólowy. Trzeba jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny. Forum internetowe nie może ponadto zastąpić porady lekarza. Jeżeli pojawiają się wątpliwości dotyczące przyjmowania Ketonalu bez recepty, konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Opinie na temat Ketonalu są zbierane również przez sondaże. Jeden z nich przeprowadzony był przez agencję badawczą KANTAR Polska. Przebadano dorosłe osoby, które chociaż raz stosowały ten środek przeciwbólowy. Dane zostały zebrane i opublikowane w 2019 roku. Z sondażu wynika, że Ketonal jest lekiem, któremu warto zaufać. Jest ceniony także za szybkie działanie, małe ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i skuteczność w różnych rodzajach bólu.

Reklama

Dla kogo jest przeznaczony Ketonal bez recepty?

Ketonal bez recepty jest przeznaczony dla osób, które skończyły 15 lat. Można po niego sięgnąć, gdy pojawią się dolegliwości bólowe o lekkim lub umiarkowanym stopniu nasilenia. Sprawdza się szczególnie przy bólu głowy, zęba, mięśni i stawów.

Ketonal bez recepty nie jest dla wszystkich. Przeciwwskazaniami są sytuacje, w których ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest wysokie. Mowa przede wszystkim o:

  • uczuleniu na składniki leku,
  • chorobach układu pokarmowego,
  • ciąży i okresie karmienia piersią,
  • chorobach nerek.

Nie należy przyjmować Ketonalu bez recepty z innymi lekami przeciwbólowymi. Nie można także pić alkoholu. Wszystkie przeciwwskazania są zawarte w ulotce dołączonej do opakowania. Trzeba ją przeczytać przed zastosowaniem Ketonalu.

Reklama

Jak stosować lek przeciwbólowy bez recepty?

Wszystkie leki przeciwbólowe bez recepty trzeba stosować zgodnie z informacjami umieszczonymi w ulotce. W przeciwnym razie zwiększa się ryzyko wystąpienia powikłań. W przypadku Ketonalu zalecenia są następujące:

  • jednorazowo można przyjąć 1 kapsułkę leku,
  • dawkę można powtórzyć po 8-godzinnej przerwie,
  • lek należy przyjmować doraźnie,
  • lek można stosować maksymalnie przez 5 dni.

Ketonal bez recepty należy przyjąć w trakcie posiłku. Kapsułkę trzeba popić dużą ilością wody. Dzięki temu zmniejsza się jego drażniące działanie na błonę śluzową żołądka.

Reklama

Kiedy udać się do lekarza?

Do lekarza trzeba udać się, jeżeli po Ketonalu nie następuje poprawa. Wskazaniem do wizyty u specjalisty są także bardzo nasilone objawy. Pomocy medycznej należy ponadto szukać, gdy pojawią się działania niepożądane leku przeciwbólowego.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Grejpfrut a leki - jakie leki wchodzą w interakcję z grejpfrutem?
Owoc grejpftur oraz tabletki
Co na siniaki - na nogach, twarzy i pod oczami. Czym smarować?
Dziecko pokazuje siniaki na nogach
Jak połknąć tabletkę – dużą i kapsułkę. Jak się nauczyć?
Mężczyzna połyka tabletkę
Podobne artykuły
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać, kiedy zaczyna działać i ile brać?
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Syrop na owsiki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?
Dzbanek do płukania zatok
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!