Dla Ciebie, na zdrowie!

Ile lat ma Twoje serce? Sprawdź, jak o nie zadbać

Serca mężczyzn w Polsce są statystycznie o osiem lat starsze od nich samych. Kobiety noszą w sobie serca starsze od nich o pięć i pół roku. Co to oznacza? Jeśli nasze serce starzeje się szybciej od nas, to jest wysoce prawdopodobne, że dopadnie nas zawał serca lub udar mózgu. Sprawdź, ile lat ma Twoje serce oraz jak je odmłodzić.
serce
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Jak obliczyć wiek serca?

Pytanie o wiek serca może się wydawać nielogiczne. Dlaczego serce miałoby starzeć szybciej lub wolniej od nas samych? Okazuje się, że nie do wszystkich zagadnień z dziedziny medycyny można pochodzić aż tak zdroworozsądkowo. Osoby palące lub z nadwagą powinny liczyć się z tym, że ich serca są bardziej obciążone niż ich żyjących zdrowo rówieśników – przestrzegają lekarze.

Jak bardzo obciążone jest nasze serce? Można to sprawdzić za pomocą prostego testu online opracowanego przez brytyjską służbę zdrowia.

Tekst składa się z 16 pytań (w języku angielskim) dotyczących trybu życia. Jego wykonanie nie powinno zająć dłużej niż 3 minuty. Test jest przeznaczony dla osób, które skończyły 30 lat. Udzielając szczerych odpowiedzi, dowiemy się, jaki jest rzeczywisty wiek naszego serca. Polacy nie znający języka angielskiego mogą skorzystać z polskich kalkulatorów wieku serca dostępnych w internecie lub nauczyć się interpretować tablice Pol-Score. Pol-Score to polska wersja europejskiej skali oceny ryzyka zgonu z powodów sercowo-naczyniowych. Ryzyko określa się na podstawie wieku, płci, palenia papierosów, ciśnienia tętniczego oraz stężenia cholesterolu. Stosowanie tablic Score przez lekarzy i pacjentów zaleca m.in. Polskiego Towarzystwo Kardiologiczne.

Ile lat mają nasze serca?

Internetowy test na wiek serca przeprowadziły ponad dwa miliony osób. Okazuje się, że 80 procent z nich ma serce starsze niż wskazuje metryka, średnio o 5 lat. Oznacza to, że 4 na 5 osób jest zagrożonych przedwczesną śmiercią spowodowaną zawałem serca lub udarem mózgu. Internetowy test zdaje się potwierdzać to, co wiemy od dawna. Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. Badania sprawdzające wiek serca prowadzono także w Polsce. Badanie NATPOL 2011 wykazało, że serca mężczyzn w Polsce są średnio o osiem lat starsze od nich samych, a kobiety noszą w sobie serca starsze od nich o pięć i pół roku.

Reklama

Serce można odmłodzić

Dane, które dostarczyły testy na wiek serca nie napawają optymizmem. Na szczęście proces starzenia się serca można spowolnić, a nawet sprawić, że nasze serce będzie młodsze od nas. Jak to zrobić? Trzeba zmienić styl życia. Przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe, odstawić używki - szczególnie papierosy i alkohol oraz zacząć uprawiać sport.

Dieta na odmłodzenie serca

Dieta odmładzająca mięsień sercowy powinna być przede wszystkim niskokaloryczna, beztłuszczowa i z niską zawartością cukru. Produkty zalecane to ryby, ryż, warzywa i zielona herbata, zaś niewskazane jest mięso, zwłaszcza smażone. Osoby ze starszym sercem powinny ograniczyć spożycie soli do minimum. Dla sercowców najlepsze byłoby przejście na dietę Japończyków, która bogata jest w ryby, warzywa strączkowe, tofu, wodorosty i grzyby. Na szczególną uwagę zasługują algi Wakame i zielona herbata. Zdaniem ekspertów w tych właśnie produktach tkwi sekret długowieczności Japończyków. Zawierają one bowiem 1-MNA, czyli pochodną witaminy B3.


1-MNA jest substancją endogenną, która powstaje w wyniku przemian metabolicznych (głównie w wątrobie), ale występuje też naturalnie w algach Wakame i zielonej herbacie. Te produkty typowe dla kuchni japońskiej zmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę i inne choroby sercowo-naczyniowe. Zdaniem badaczy, duże spożycie alg Wakame i zielonej herbaty w Japonii sprawia, że żyje tam najwięcej stulatków na świecie. Dieta Europejczyków jest jednak uboga w produkty zawierające 1-MNA. 

Reklama

Dym postarza mięsień sercowy

Rzucając palenie papierosów znacząco zwiększymy swoje szanse na dłuższe życie. Zdaniem naukowców już osiem godzin po zgaszeniu ostatniego papierosa poziom tlenu we krwi wraca do normy. Po roku niepalenia ryzyko wystąpienia zawału serca zmniejsza się o połowę w stosunku do osób palących papierosy.

Ruch wpływa na wiek serca

Dla odmłodzenia serca bardzo istotna jest aktywność fizyczna. Nieważne, kiedy zaczniemy ćwiczyć. Nawet osoby, które skończyły 60 lat mają szansę wydłużyć swoje życie o 5 lat. Warunek jest jeden: wystarczy ćwiczyć trzy godziny w tygodniu.

Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Echo serca - jak wygląda badanie echa serca. Normy, wyniki
Osoba w czasie badania echa serca
Przeczytaj artykuł
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Przeczytaj artykuł
Rozrusznik serca – jak długo można żyć? Wszczepienie, cena
Serce
Podobne artykuły
Mierzenie ciśnienia i pulsu
Wysoki puls - co oznacza, czym grozi i jak obniżyć? Przyczyny
7 sposobów na mocne serce
7 prostych nawyków na wzmocnienie serca dla każdego
Zabieg cewnikowania serca
Cewnikowanie serca - u dziecka i dorosłego. Czy boli?
Lekarz bada pacjenta z rakiem serca
Rak serca - objawy u dzieci i dorosłych. Jak wyleczyć?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!