Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Ile lat ma Twoje serce? Sprawdź, jak o nie zadbać

Serca mężczyzn w Polsce są statystycznie o osiem lat starsze od nich samych. Kobiety noszą w sobie serca starsze od nich o pięć i pół roku. Co to oznacza? Jeśli nasze serce starzeje się szybciej od nas, to jest wysoce prawdopodobne, że dopadnie nas zawał serca lub udar mózgu. Sprawdź, ile lat ma Twoje serce oraz jak je odmłodzić.
serce
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Jak obliczyć wiek serca?

Pytanie o wiek serca może się wydawać nielogiczne. Dlaczego serce miałoby starzeć szybciej lub wolniej od nas samych? Okazuje się, że nie do wszystkich zagadnień z dziedziny medycyny można pochodzić aż tak zdroworozsądkowo. Osoby palące lub z nadwagą powinny liczyć się z tym, że ich serca są bardziej obciążone niż ich żyjących zdrowo rówieśników – przestrzegają lekarze.

Jak bardzo obciążone jest nasze serce? Można to sprawdzić za pomocą prostego testu online opracowanego przez brytyjską służbę zdrowia.

Tekst składa się z 16 pytań (w języku angielskim) dotyczących trybu życia. Jego wykonanie nie powinno zająć dłużej niż 3 minuty. Test jest przeznaczony dla osób, które skończyły 30 lat. Udzielając szczerych odpowiedzi, dowiemy się, jaki jest rzeczywisty wiek naszego serca. Polacy nie znający języka angielskiego mogą skorzystać z polskich kalkulatorów wieku serca dostępnych w internecie lub nauczyć się interpretować tablice Pol-Score. Pol-Score to polska wersja europejskiej skali oceny ryzyka zgonu z powodów sercowo-naczyniowych. Ryzyko określa się na podstawie wieku, płci, palenia papierosów, ciśnienia tętniczego oraz stężenia cholesterolu. Stosowanie tablic Score przez lekarzy i pacjentów zaleca m.in. Polskiego Towarzystwo Kardiologiczne.

Reklama

Ile lat mają nasze serca?

Internetowy test na wiek serca przeprowadziły ponad dwa miliony osób. Okazuje się, że 80 procent z nich ma serce starsze niż wskazuje metryka, średnio o 5 lat. Oznacza to, że 4 na 5 osób jest zagrożonych przedwczesną śmiercią spowodowaną zawałem serca lub udarem mózgu. Internetowy test zdaje się potwierdzać to, co wiemy od dawna. Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. Badania sprawdzające wiek serca prowadzono także w Polsce. Badanie NATPOL 2011 wykazało, że serca mężczyzn w Polsce są średnio o osiem lat starsze od nich samych, a kobiety noszą w sobie serca starsze od nich o pięć i pół roku.

Serce można odmłodzić

Dane, które dostarczyły testy na wiek serca nie napawają optymizmem. Na szczęście proces starzenia się serca można spowolnić, a nawet sprawić, że nasze serce będzie młodsze od nas. Jak to zrobić? Trzeba zmienić styl życia. Przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe, odstawić używki - szczególnie papierosy i alkohol oraz zacząć uprawiać sport.

Reklama

Dieta na odmłodzenie serca

Dieta odmładzająca mięsień sercowy powinna być przede wszystkim niskokaloryczna, beztłuszczowa i z niską zawartością cukru. Produkty zalecane to ryby, ryż, warzywa i zielona herbata, zaś niewskazane jest mięso, zwłaszcza smażone. Osoby ze starszym sercem powinny ograniczyć spożycie soli do minimum. Dla sercowców najlepsze byłoby przejście na dietę Japończyków, która bogata jest w ryby, warzywa strączkowe, tofu, wodorosty i grzyby. Na szczególną uwagę zasługują algi Wakame i zielona herbata. Zdaniem ekspertów w tych właśnie produktach tkwi sekret długowieczności Japończyków. Zawierają one bowiem 1-MNA, czyli pochodną witaminy B3.


1-MNA jest substancją endogenną, która powstaje w wyniku przemian metabolicznych (głównie w wątrobie), ale występuje też naturalnie w algach Wakame i zielonej herbacie. Te produkty typowe dla kuchni japońskiej zmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę i inne choroby sercowo-naczyniowe. Zdaniem badaczy, duże spożycie alg Wakame i zielonej herbaty w Japonii sprawia, że żyje tam najwięcej stulatków na świecie. Dieta Europejczyków jest jednak uboga w produkty zawierające 1-MNA. 

Reklama

Dym postarza mięsień sercowy

Rzucając palenie papierosów znacząco zwiększymy swoje szanse na dłuższe życie. Zdaniem naukowców już osiem godzin po zgaszeniu ostatniego papierosa poziom tlenu we krwi wraca do normy. Po roku niepalenia ryzyko wystąpienia zawału serca zmniejsza się o połowę w stosunku do osób palących papierosy.

Reklama

Ruch wpływa na wiek serca

Dla odmłodzenia serca bardzo istotna jest aktywność fizyczna. Nieważne, kiedy zaczniemy ćwiczyć. Nawet osoby, które skończyły 60 lat mają szansę wydłużyć swoje życie o 5 lat. Warunek jest jeden: wystarczy ćwiczyć trzy godziny w tygodniu.

Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy chorób krążenia
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. O czym świadczą?
Mierzenie ciśnienia tętniczego
Kiedy i jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?
Wystające żyły - na rękach, dłoniach i nogach. Czy są objawem choroby?
Wystająca żyła na nodze
Podobne artykuły
Lekarz mierzy puls pacjentowi
Niski puls - co oznacza? Jak podnieść domowym sposobem?
Mierzenie ciśnienia i pulsu
Wysoki puls - co oznacza i czym grozi? Przyczyny i sposoby na jego obniżenia
Mężczyzna z dusznicą bolesną
Dusznica bolesna - objawy, rokowanie, leki i domowe sposoby
Wysoki cholesterol blokujący przepływ krwi
Cholesterol całkowity - badanie i norma. Jak skutecznie obniżyć jego poziom?
Kobieta odczuwa ból serca
Frakcja wyrzutowa - jak poprawić normy i leczyć?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!