Dla Ciebie, na zdrowie!

Irygator do zębów – jakie są wskazania do jego stosowania?

Czym jest irygator do zębów? Dawniej dbanie o higienę jamy ustnej sprowadzało się do szczotkowania zębów rano i wieczorem. Dziś rynek oferuje coraz szersze spektrum preparatów i urządzeń pomagających zachować czystość i dobrą kondycję zębów i dziąseł. Coraz większą popularnością cieszą się właśnie irygatory do zębów.
Kobieta używa stacjonarnego irygatora do zębów
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest irygator do zębów?

Najprościej mówiąc, irygator dentystyczny to mała myjka, płucząca zęby wodą wyrzucaną pod dużym ciśnieniem. Każde urządzenie tego typu składa się z pojemnika na wodę, uchwytu i końcówki wylewającej ciecz. Jego głównym zadaniem jest usuwanie resztek pokarmuze szczelin międzyzębowych oraz innych trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej. 

Tradycyjne szczotkowanie nigdy nie usuwa z tych miejsc stu procent zanieczyszczeń. Pomóc w tym może nić dentystyczna, jednak irygator działa skuteczniej dzięki temu, że  wyrzucana przez niego woda równomiernie dociera do całości szczeliny, usuwając dokładnie wszystko, co się w niej znajduje.

Irygator wspomaga również pielęgnację dziąseł (nawet tych krwawiących i podrażnionych). Wysokie ciśnienie wody powoduje, że działa ona na dziąsła jak masaż, wzmacniając je i poprawiając ich kondycję.

Reklama

Jaki irygator wybrać?

Wyróżnia się dwa podstawowe typy irygatorów stomatologicznych dostępnych na rynku:

  • stacjonarny– posiada duży (ok. 500-1000 ml) pojemnik na wodę, zaopatrzony w pokrętło do regulowania ciśnienia. Od pojemnika odchodzi giętka rurka prowadząca do rękojeści zakończonej gniazdem na wymienialne końcówki,
  • bezprzewodowy– zaopatrzony w mały zbiorniczek na wodę wbudowany w rękojeść.

Zdecydowaną zaletą urządzenia stacjonarnego jest wysokie ciśnienie, pod jakim tłoczy wodę. Umożliwia to duża pojemność zbiornika oraz gabaryty silnika mieszczącego się w podstawie. Dlatego też tego typu irygatory polecane są do użytku domowego. Dzięki swoim właściwościom najskuteczniej radzą sobie z dokładnym płukaniem jamy ustnej.

Te bezprzewodowe za to lepiej sprawdzą się w podróżylub u osób, które o higienę stomatologiczną dbają nie tylko w domu. Są poręczne, można je spakować nawet do niewielkiej torebki. Ich wadą jest jednak mniejsza moc i idąca za tym mniejsza skuteczność.

Jeśli zatem ktoś zastanawia się, jaki irygator kupić, powinien przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich okolicznościach najczęściej będzie go używał. Jeśli w domu – zdecydowanie bardziej polecany jest irygator stacjonarny.

Reklama

Cena irygatora dentystycznego

Ceny tych urządzeń są bardzo zróżnicowane. Wahają się od kilkunastu do kilkuset złotych. Droższe są oczywiście irygatory stacjonarne. Za te trzeba zapłacić od ok. 100 do nawet 400 zł. Ceny bezprzewodowych zaczynają się już od niecałych 20 zł, ale kończą na prawie 200 zł.

Cena zależy od w dużej mierze od marki urządzenia, za nią jednak często idzie również jakość. Droższy sprzęt zazwyczaj okazuje się być solidniej wykonany i lepiej spełniać swoją funkcję. W użytkowaniu największą różnicę widać w ciśnieniu, pod jakim urządzenie wyrzuca wodę. Im lepszy model, tym większa siła płukania. Dlatego przed zakupem należy rozważyć, czego się oczekuje i jak długo sprzęt ma posłużyć. Żywotność zależy jednak nie tylko od jakości, ale również sposobu użytkowania. O irygator trzeba dbać, systematycznie czyścić go z kamienia osadu (najlepiej zgodnie ze wskazówkami producenta), pilnować, by włączony zawsze stał na płaskiej, dobrze wypoziomowanej powierzchni. Sprzęt używany zgodnie z tymi zasadami na pewno posłuży dłużej.

Kupując taki sprzęt, warto też zapoznać się z cenami elementów wymiennych(głównie końcówek wyrzucających wodę), z których systematycznym kupowaniem w przyszłości należy się liczyć.

Reklama

Jak używać irygatora do zębów? 

Obsługa urządzenia jest bardzo prosta, dlatego świetnie radzą sobie z nią nawet kilkuletnie dzieci. Końcówkę należy umieścić w jamie ustnej, a po włączeniu urządzenia trzymać ją po kilka sekund przy każdej szczelinie i każdym miejscu wymagającym wypłukania resztek pokarmowych.

Zbiornik irygatora można wypełnić zarówno czystą wodą jak i specjalnymi płynami i płukankami dostępnymi w aptekach. Zaletą używania wodyjest brak dodatkowych kosztów. Do samego pozbycia się resztek jedzenia z jamy ustnej woda w zupełności wystarczy i skutecznie spełni tę funkcję. 

Płyny natomiast posiadają substancje spełniające funkcje dodatkowe:

  • bakteriobójczą,
  • odświeżającą oddech,
  • wybielającą szkliwo.

Kupując płyn, trzeba jednak upewnić się, czy nadaje się on do stosowania za pomocą irygatora. Niektóre płyny dentystyczne są bardziej gęste niż woda i mogą spowodować zapchanie dysz i uszkodzenie urządzenia. Warto też pamiętać, że irygator działa miejscowo, a płukanie nim jednego miejsca trwa bardzo krótko, dlatego też nie wszystkie funkcje płynu stomatologicznego przy jego użyciu mogą zostać w pełni wykorzystane. Najlepiej zatem za pomocą urządzenia płukać trudno dostępne miejsca wodą, aby pozbyć się z nich resztek pokarmowych, a następnie całą jamę ustną przepłukać płynem, czerpiąc z jego dodatkowych wartości.

Reklama

Dla kogo zalecany jest irygator dentystyczny?

Irygator jest sprzętem o tak prostej obsłudze, a jego używanie jest tak bezpieczne, że trudno mówić o jakichkolwiek przeciwwskazaniach do jego stosowania. Mogą z niego korzystać osoby w każdym wieku i borykające się z różnymi problemami stomatologicznymi. Jest zalecany nawet do pielęgnacji dziąseł z osadzoną protezą zębową. Woda wyrzucana pod ciśnienie świetnie płucze szczeliny dookoła koron, znakomicie radzi sobie również z resztkami pokarmowymi zalegającymi między zębami a wszelkiego rodzaju aparatami ortodontycznymi.

Urządzenia te spełniają swoją funkcję także u osób z wadami zgryzu, kiedy dokładnie czyszczenie szczelin jest wyjątkowo utrudnione (np. przez bardzo ciasne ułożenie zębów) przy użyciu szczoteczki czy nawet nici dentystycznej.

Irygatory zalecane są więc i dla osób zmagających się z rozmaitymi dolegliwościami dentystycznymi i dla tych, którzy po prostu chcą wzbogacić codzienną pielęgnację jamy ustnej o czyszczenie trudno dostępnych miejsc, jakiego nie zapewnią tradycyjne urządzenia.

Czytaj:

Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Leczenie ropnia zęba
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna: wady i zalety. Jak dobrać odpowiednią?
Clear Aligner na zęby
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Uśmiechnięta kobieta trzyma niewidoczny aparat
Nakładki prostujące na zęby – cena i opinie. Jakie są rodzaje?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!