Dla Ciebie, na zdrowie!

Jak używać szczoteczki sonicznej? Jaką wybrać?

Szczoteczka soniczna stanowi nowoczesny produkt do czyszczenia zębów. Jej użycie jest bardzo proste, dlatego mogą z niej korzystać nawet dzieci. Wybór odpowiedniej szczoteczki sonicznej powinien być uzależniony od preferencji danej osoby, stanu jej uzębienia, zaleceń stomatologa oraz od kwoty, jaką można przeznaczyć na zakup.
Szczoteczka soniczna do zębów
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna to produkt nowej generacji. Wynaleziono ją w latach 90-tych XX wieku i obecnie cieszy się ogromną popularnością.

Określa się ją także jako dźwiękową. Jej działanie polega na emitowaniu przez nią takich fal dźwiękowych, które wywołują drgania włókien szczoteczki. Co więcej w proces drgania przechodzą również drobinki śliny wraz z pastą. Powstałe w ten sposób mikrobąbelki eliminują płytkę nazębną.

Producenci szczoteczek sonicznych zapewniają, że dzięki nowej technologii są one w stanie dotrzeć do wcześniej niedostępnych miejsc w jamie ustnej, nawet do przestrzeni międzyzębowych. Nie wszyscy dentyści zgadzają się jednak z tym twierdzeniem. Sceptycy uważają bowiem, że jedynie nić dentystyczna oraz specjalna szczoteczka do czyszczenia szczelin między zębami potrafi dotrzeć do maleńkich luk międzyzębowych.

Szczoteczki soniczne przeznaczone są dla każdego, nawet dla dzieci, jednak te powinny mieć ukończony 6 rok życia. Najlepiej jednak, aby lekarz stomatolog lub ortodonta wypowiedział się na temat wyboru odpowiedniego rodzaju dla konkretnego pacjenta.

Reklama

Jak używać sonicznej szczoteczki?

Używanie sonicznej szczoteczki nie jest skomplikowane. Polega na przyłożeniu jej główki pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba. Będzie wykonywała za użytkownika ruchy wymiatające oraz wibracyjne, które rozprawią się z resztkami pokarmu, drobnoustrojami, itp. Urządzenie robi około 30 tysięcy ruchów na minutę, a niektóre modele – około 60 tys. drgań.

Czyszczenie zębów szczoteczką soniczną powinno zajmować dwie minuty, tak żeby na każdą sekcję zębów przeznaczyć 30 sekund. 

Po każdym myciu zębów, należy wypłukać jej włosie z resztek pasty (wystarczy to zrobić pod bieżącą wodą z kranu). Zaleca się by wkład wymieniać co około trzy miesiące, a za każdym razem jeśli włosie ulegnie zniszczeniu, rozrzedzeniu, itd. Na szczoteczkę wystarczy nałożyć pastę do zębów w takiej ilości by przypominała ziarnko grochu.

Reklama

Którą szczoteczkę soniczną wybrać?

Modeli szczoteczek sonicznych jest całkiem sporo. Od wariantów podstawowych poprzez rozszerzone, wzbogacone o dodatkowe funkcje.

Którą z nich wybrać? Na pewno wybór szczoteczki sonicznej jest zależny od indywidualnych oczekiwań, zaleceń lekarza oraz zasobności portfela. Im więcej czynności wykonuje taka szczoteczka, tym wyższa cena produktu. 

Można bowiem kupić szczoteczkę soniczną, która np. będzie informowała, że minął już dwuminutowy czas mycia zębów lub dźwiękiem będzie dawała sygnał, iż należy przejść do następnej sekcji w jamie ustnej albo też zasygnalizuje, iż użytkownik trzyma ją w niewłaściwej pozycji

Na rynku produktów do czyszczenia zębów dostępne są też szczoteczki soniczne z wbudowanym systemem Bluetooth, dzięki któremu można przy pomocy specjalnej aplikacji m.in. kontrolować jakość i dokładność mycia zębów oraz ćwiczyć dobrą technikę mycia zębów.

Reklama

Jakie zalety i wady ma szczoteczka soniczna?

Na szalę zalet szczoteczki sonicznej należy położyć jej niską inwazyjność, co oznacza, że nie ściera ona naturalnej powłoki znajdującej się na zębach, a rozlicza się jedynie z kamieniem nazębnym, pozostałościami jedzenia, czy bakteriami.Wartością dodaną jest również to, że pomaga oczyścić powierzchnię języka oraz chroni dziąsła i szkliwo zębów. Jej wadą z pewnością jest cena. Za najbardziej podstawową wersję szczoteczki sonicznej trzeba zapłacić co najmniej 100 zł. Zaawansowane modele kosztują nawet około 1600 zł. 

Reklama

Czy szczoteczka soniczna jest lepsza od zwykłej szczoteczki do zębów?

Wielbiciele szczoteczki sonicznej odpowiedzą na powyższe pytanie twierdząco przywołując choćby ilość drgań jej główki na minutę. Jednak nie wszyscy są takiego samego zdania.

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Leczenie ropnia zęba
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna: wady i zalety. Jak dobrać odpowiednią?
Clear Aligner na zęby
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Uśmiechnięta kobieta trzyma niewidoczny aparat
Nakładki prostujące na zęby – cena i opinie. Jakie są rodzaje?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!