Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Wybór szczoteczki elektrycznej – czym się kierować?

Wybór szczoteczki elektrycznej zaczyna się od określenia potrzeb kupującego. Przed zakupem trzeba dokładnie przyjrzeć się parametrom urządzenia, aby odpowiadały one oczekiwaniom zdrowotnym danej osoby. Czasami korzystanie ze zwykłych szczoteczek nie zapewnia prawidłowego utrzymania zdrowych zębów i dziąseł. Czym się kierować przy wyborze, aby zapewnić prawidłową higienę całej jamy ustnej?
Kobieta trzyma szczoteczkę elektryczną
Źródło:123RF
Spis treści

Elektryczne szczoteczki są coraz bardziej popularne. Wiele osób dostrzega ich zalety , a liczba firm produkujących ten typ zapewnia klientowi szeroki wybór. Decyzja kupującego nie jest prosta. Poszczególne modele różnią się właściwościami, wyglądem i ceną.

Ogromne znaczenie mają też koszty eksploatacji na które składa się przede wszystkim cena wymiennych końcówek. Ale co do jednego wszyscy mają pewność – szczotkowanie zębów takim rodzajem jest bardziej efektywne niż szczotkowanie manualne.

Reklama

Szczoteczka elektryczna i jej rodzaje

Szczoteczki elektryczne z pewnością dokładniej myją zęby niż te zwykłe. Czyszczenie jamy ustnej przynajmniej rano i wieczorem ma na celu pozbywanie się nieczystości z zębów i między nimi. Zęby stają się bielsze i zdrowsze, a samo ich czyszczenie jest z pewnością krótsze niż czyszczenie klasyczne.

W zabieganym codziennym życiu nawet odrobina zaoszczędzonego czasu jest zawsze przydatna. Aby wybrać odpowiednią szczoteczkę elektryczną trzeba poznać jej rodzaje. 

 • Szczoteczki rotacyjne, zwane też obrotowymi - to najtańsze wśród tego typu urządzeń i najprostsze w działaniu. Ruchoma wymienna końcówka wykonuje w trakcie mycia szybkie ruchy rotacyjne, zabierając zanieczyszczenia i osad z zębów.
 • Szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne (tzw. obrotowo-pulsacyjne) - to ulepszona formuła tej rotacyjnej. Do podstawowego ruchu rotacyjnego dokłada się ruch pulsacyjny, który pozwala na czyszczenie dodatkowo przestrzeni między zębami.
 • Szczoteczki soniczne- ten model jest bardziej zaawansowany w działaniu, ponieważ dodatkowo powoduje drgania soniczne, które wytwarzają mikro bąbelki z otaczającej ząb cieczy. Oprócz czyszczenia zębów i przestrzeni między zębowych odrywają również osad bakteryjny z płytki zęba. Ta możliwość pozwala usuwać przebarwienia i nalot na zębach. Oferują one także masaż dziąseł. 

W zależności od oczekiwań każdy klient musi wybrać dla siebie szczoteczkę najbardziej odpowiadającą wymaganiom. Różnią się one przede wszystkim sposobem czyszczenia i liczbą obrotów na minutę. Szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne wykonują od 5000 do 9000 drgań na minutę, a soniczne wykonują aż do 35000.

Inna liczba obrotów na minutę i inny rodzaj drgań wywołują całkiem odmienne skutki w działaniu. Szczoteczki elektryczne rotacyjne usuwają zanieczyszczenia z powierzchni zębów, rotacyjno-pulsacyjne także z powierzchni między zębowych, a soniczne likwidują dodatkowo przebarwienia. 

Niektóre szczoteczki wyposażone są w element zwany irygatorem. To specjalna końcówka, która usuwa kamień nazębny, używając strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. Dzięki niemu usuwane są całkowicie resztki jedzenia, co minimalizuje ryzyko zapalenia dziąseł. Taka końcówka polecana jest osobom, noszącym stałe aparaty na zęby. 

Reklama

Szczoteczka elektryczna ultradźwiękowa

Ten rodzaj to najbardziej zaawansowany typ szczoteczek elektrycznych.Wytwarzają one prawdziwe fale ultradźwiękowe, które rozbijają łańcuchy bakterii. Szczoteczki elektryczne ultradźwiękowe czyszczą zęby zupełnie inaczej niż inne modele.

Wybierają je osoby, którym szczególnie zależy na najlepszej higienie jamy ustnej. Czym charakteryzuje się ten model?

 1. Fala ultradźwiękowa wytwarzana przez szczoteczkę skutecznie czyści zęby, ponieważ wychodzi 5 mm poza linię włosia szczoteczki.
 2. Stwarza to możliwości najdokładniejszego czyszczenia, nawet miejsc dla innych szczotek niedostępnych.
 3. Skuteczne czyszczenie jest jednocześnie najdelikatniejsze.
 4. Fale ultradźwiękowe doczyszczają kieszonki przydziąsłowe.
 5. Ta szczoteczka pobudza pracę dziąseł i ich ukrwienie.

Reklama

Wybór szczoteczki elektrycznej – czym się kierować?

Aby dokonać właściwego wyboru szczoteczki elektrycznejnależy przeanalizować jej parametry. Wiele z nich posiada różne tryby pracy, od delikatnego po bardzo intensywny. Niektóre modele oprócz funkcji czyszczących posiadają także funkcje wybielania lub możliwość skorzystania z trybu pracy na delikatne dziąsła.

Trzeba koniecznie też sprawdzać liczbę obrotów na minutę i dostosowywać ją do swoich indywidualnych potrzeb. Istotnym parametrem przy wyborze takiej szczoteczki jest typ i rodzaj wymiennych końcówek. Ważne, aby były one łatwo dostępne i w przystępnej cenie. 

Z uwagi na rodzaj zasilania szczoteczki elektryczne można podzielić na:

 • zasilane bateryjnie,
 • zasilane własnym kablem (podłączane do gniazdka),
 • zasilane akumulatorem. 

Jeżeli ktoś zamierza używać szczoteczki jednocześnie kąpiąc się pod prysznicem, powinien zaopatrzyć się w zasilaną akumulatorem. Ten rodzaj jest najbardziej wodoszczelny. Dokonując wyboru szczoteczki nie można zapomnieć o jednym z ważniejszych parametrów, jakim jest rozmiar. Inną szczoteczkę potrzebuje dorosły, inną nastolatek, a jeszcze inną dziecko. 

Reklama

Szczoteczka elektryczna dla rodziny

Różnorodność rozmiaru i wyglądu szczoteczek elektrycznych do zębów pozwala dopasować każdą do wieku członka rodziny i jego preferencji. Zasadniczo można je podzielić na szczoteczki dla dorosłych i dla dzieci. Różnią się one nie tylko rozmiarem, ale także kształtem i wyglądem.

Męskie często wytwarzane są w ciemnych kolorach, czasem ze sportowymi motywami. Dla kobiet przeznaczone są te bardziej subtelne i delikatne. Szczoteczki dla dzieci są delikatniejsze i różnią się od tych dla dorosłych ilością wykonywanych obrotów.

Wyposażone są w niewielki miękki uchwyt, przystosowany do dłoni dziecka. W zestawie posiadają specjalne końcówki dla delikatnych zębów maluchów. Niektóre szczoteczki dla najmłodszych klientów wygrywają krótkie melodyjki w czasie szczotkowania. Ma to zachęcać dzieci do systematycznego mycia zębów. Na rynku można zakupić również zestawy rodzinne. Z reguły składają się one z 2 szczoteczek i 2 końcówek (osobnych dla rodzica i dziecka). 

Szczoteczki elektryczne to idealne rozwiązania dla osób, którym zależy na właściwej higienie jamy ustnej. Różne rodzaje, wielość parametrów i dodatkowe funkcje pozwalają każdemu wybrać ten najwłaściwszy model. 

Czytaj również

Bibliografia

 • J. Szczepańska, M. Daszkowska, A. Hilt, G. Marczuk-Kolada „Zalecenia higieniczne w obrębie jamy ustnej dla dzieci i młodzieży”, Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego UM w Łodzi, 2015 r.,
 • N. Szeląg „Szczoteczka do zębów - część 1”, Sprzęt i Materiały, 2016 r.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Sprawdź ranking inhalatorów. Jaki model wybrać?
Dziewczynka inhaluje się
Koncentrator tlenu - dla kogo i jak długo stosować?
Urządzenie koncentrator tlenu
Czym jest taping? Plastry dla sportowców i rehabilitacyjne
Kinesio taping
Podobne artykuły
Kobieta mierzy ciśnienie tętnicze
Na której ręce mierzyć ciśnienie? Prawidłowy pomiar
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?
Tejpy dla biegaczy
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy
Ozonator do żywności
Ozonator - jaki wybrać? Który sprawdzi się w domu?
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!