Jakie właściwości ma cebula?

Cebula to warzywo o wielu właściwościach leczniczych – działa nie tylko na przeziębienie, ale także na… blizny. Pomoże także osobom z problemami dróg moczowych. Jakie właściwości posiada cebula i co robić, by się o nich przekonać?
Właściwości cebuli
źródło:123RF

Spis treści

Właściwości cebuli

Cebula kryje w sobie moc witamin i mikroelementów, które poprawiają odporność. Witamina C, magnez, fosfor, cynk i krzemwzmacniają organizm, dzięki czemu staje się on mniej podatny na infekcje. O cebuli mówi się często, że to naturalny antybiotyk. Wszystko przez bakteriobójcze substancje znajdujące się pod jej łuskami. Dzięki dużej zawartości antyoksydantów, regularne spożywanie cebuli może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, nerek, gardła i jamy ustnej. Przekonują o tym naukowcy z Włoch i Szwajcarii.

Działanie cebuli

Cebula rozrzedza krew, przez co przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów. Dzięki wysokiej zawartości potasu może z kolei przyczynić się do obniżenia ciśnienia tętniczego.

Ważne! Cebula, choć zdrowa, jest też ciężkostrawna. Osoby z wrażliwym żołądkiem, ciężkimi chorobami nerek i wątroby, zapaleniem jelit oraz innymi chorobami układu pokarmowego niestety powinny z niej zrezygnować. Wykluczyć z diety powinny ją również osoby, u których często pojawia się zgaga, albowiem duża ilość cebuli w jadłospisie może przyczynić się do wzmożenia objawów tej dolegliwości.

Zastosowanie cebuli

Cebula jest składnikiem niektórych maści na blizny. Choć nie pachną one zbyt ładnie, są naprawdę skuteczne. Sok z cebuliwspomaga również gojenie się ran po oparzeniach. To warstwowe warzywo, dzięki zawartości flawonoidów, działa moczopędnie. Warto zatem spożywać je podczas infekcji dróg moczowych czy w zaburzeniach związanych z wydalaniem moczu. 

Jak przechowywać cebulę? Na pewno nie w lodówce. Najlepiej trzymać ją w suchym i ciemnym miejscu. Po przekrojeniu należy jak najszybciej ją spożyć – inaczej zacznie wydzielać nieprzyjemny, ostry zapach. Aby przekonać się o jej leczniczych właściwościach, najlepiej spożywać ją na surowo. Przy przeziębieniu na przykład w formie syropu z dodatkiem miodu i soku z cytryny.

Czytaj:

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

17613
Pytanie: W jaki sposób pozyskujesz środki chłonne na nietrzymanie moczu?

  Kupuję pełnopłatne produkty

  Korzystam z refundacji środków chłonnych

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!