Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Jazda na nartach bez kontuzji: jak przygotować się do sezonu

Jazda na nartach bez kontuzji to cel każdego miłośnika białego szaleństwa. Żeby móc cieszyć się aktywnym wypoczynkiem na śniegu bez przykrych niespodzianek, trzeba się odpowiednio przygotować do sezonu narciarskiego. Sprawdź, jakie ćwiczenia przed nartami wykonywać, a także jakie preparaty warto zażywać przed wyjazdem w góry.
Jazda na nartach
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Jazda na nartach bywa niebezpieczna

Jazda na nartach potrafi sprawić wiele frajdy, ale może być także źródłem poważnych problemów zdrowotnych. Narciarstwo należy bowiem do kontuzjogennych sportów zimowych. W szczycie sezonu narciarskiego szpital w Zakopanem zużywa dziennie 50 kilogramów gipsu.

Narciarze najczęściej ulegają urazom nóg, które stanowią ponad 50 proc. wszystkich kontuzji - głównie są to urazy kolan (35 proc.) oraz kostek i stóp (20 proc.). Rzadziej zdarzają się urazy ramion i barków – stanowią 17 proc. wszystkich wypadków na nartach, zaś urazy ręki wynoszą około 7 proc. Żeby uniknąć bolesnego wypadku na stoku, do sezonu narciarskiego należy się odpowiednio przygotować. 

Reklama

Jak się przygotować na sezon narciarski?

Przygotowanie do sezonu narciarskiego nie może się ograniczać do skompletowania stroju i sprzętu. Jednym z najczęściej popełnianych przez narciarzy błędów, który skutkuje bolesną kontuzją, jest brak przygotowania fizycznego. Jeśli przez cały rok nie uprawiamy żadnej dyscypliny sportowej lub co grosza - prowadzimy siedzący tryb życia i nagle ruszamy w góry, by pojeździć na nartach, osłabione mięśnie oraz usztywnione stawy z pewnością dadzą o sobie znać. W takim stanie łatwo nabawić się kontuzji. Poza odpowiednim przygotowaniem motorycznym warto także zadbać o właściwą dietę. Organizm przed aktywnym wypoczynkiem na śniegu potrzebuje zastrzyku witamin i mikroelementów.

Reklama

Ćwiczenia przed nartami

Jakie ćwiczenia przed nartami warto wykonywać? Specjaliści zalecają, by połączyć trening siłowy z wytrzymałościowym. Jeżeli chodzi o trening siłowy, należy skupić się przede wszystkim na wzmocnieniu mięśni nóg. W czasie zjazdu ze stoku narciarskiego trzeba bowiem utrzymywać odpowiednią pozycję, nazywaną fachowo pozycją obniżoną lub zjazdową. Generalnie polega ona na tym, że narciarz w czasie zjazdu stoi w szerokim rozkroku i ma mocno ugięte nogi w kolanach. Zjazd może trwać kilka minut, a pozostawanie w takiej pozycji wymaga od narciarza siły mięśniowej.

Co bardzo istotne ćwiczenia należy zacząć wykonywać co najmniej miesiąc przed planowanym wyjazdem. Ważna jest także systematyczność. Trening najlepiej robić dwa, trzy razy w tygodniu.

Reklama

Jak przygotować się na narty w czasie przygotowywania posiłków?

Ćwiczenia przed nartami to nie wszystko. Przed sezonem narciarskim powinno się dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość witamin i mikroelementów, zwłaszcza tych, które wspomogą układu ruchu. Można to zrobić poprzez zmianę diety. Przed wyjazdem w góry warto przede wszystkim zwiększyć ilość białka w jadłospisie, gdyż wpłynie to korzystnie na wzmocnienie stawów. Zalecane jest także spożycie większej ilości produktów bogatych w witaminę C. Bierze ona bowiem udział w syntezie kolagenu, czyli białka będącego składnikiem budulcowym macierzy chrząstki stawowej. Kolagen wpływa też korzystnie na kości oraz masę mięśniową. 

Reklama

Suplement na wzmocnienie kolan przed nartami

Celem uzupełnienia diety o przydatne składniki można także zaopatrzyć się w suplementy diety, które zawierają nastepujące składniki:

 • hydrolizat kolagenu,
 • siarczan chondroityny,
 • siarczan glukozaminy,
 • kwas hialuronowy,
 • ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego – wpływa na prawidłowy stan stawów i wspomaga układu ruchu,
 • ekstrakt z owocu awokado,
 • ekstrakt z imbiru – ma działanie przeciwzapalne oraz wpływa na prawidłowy stan stawów,
 • ekstrakt z zielonej herbaty – pozytywny wpływ na kości,
 • kurkuminę - działa antyoksydacyjnie,
 • witaminę C - stymuluje wytwarzanie kolagenu.

Zachowanie zdrowych stawów zależy od odpowiednich działań profilaktycznych. Warto stosować  preparaty na stawy, które zawierają unikalne połączenie substancji budulcowych i wspomagających stawy. Dostępne są w tabletkach i wygodnych saszetkach do rozpuszczania.

Bibliografia

 • Aleksandra Osiecka, Hanna Matuszewska-Zbrońska, Witold J. Drzastwa, Ewa Bujak-Rosenbeiger, Elżbieta Mizgała, Choroba zwyrodnieniowa stawów w praktyce lekarza rodzinnego, Ann. Acad. Med. Siles. (online) 2017; 71: 407–417.
 • http://flexistav.pl/artykuly/jak-przygotowac-stawy-do-sezonu-narciarskiego
 • https://rankomat.pl/files/wypadki-na-nartach-najcz-stsze-urazy-i-najwy-sze-koszty-leczenia.pdf?d47a3a1d31
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dyscypliny sportowe
Najszybszy styl pływacki - jaką technikę wybrać?
Podobne artykuły
Pływanie określonym stylem plywackim
Style pływackie - na kręgosłup, mięśnie i w rehabilitacji. Jakie są?
Osoba, która zaczyna biegać
Jak zacząć biegać bez kondycji i przy nadwadze? Plan treningowy od zera
Jazda na nartach
Jazda na nartach bez kontuzji: jak przygotować się do sezonu
Dlaczego pływacy się golą ?
Pływanie. Dobry skok do wody to podstawa

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!