Na czym polega przeszczep włosów?

Przeszczep włosów to coraz bardziej popularny zabieg nie tylko wśród mężczyzn, ale także wśród kobiet.

Spis treści

Przeszczep włosów to metoda, dzięki której osoby borykające się z łysieniem androgenicznym, plackowatym, pourazowym, utratą włosów pod wpływem oparzeń etc., mogą ponownie cieszyć się bujną czupryną.

Za pioniera tej przeszczepów włosów uznaje się amerykańskiego lekarza Normana Orentreicha, który opisał zabieg w 1959 roku. W Polsce pierwszy przeszczep włosów odbył się w 1984 roku. Wykonał go dr Jerzy Kolasiński.

Przeszczep włosów, inaczej transplantacja włosów, polega na pobraniu z tylnej i bocznej części głowy zespołów mieszków i przeszczepieniu ich do miejsc na skórze głowy pozbawionych włosów. Pasek skóry głowy ma zazwyczaj 1 cm szerokości i kilka cm długości. Dokładny przebieg zabiegu, czyli ilość i rozmieszczenie przeszczepów uwarunkowany są stopniem łysienia, strukturą i barwą włosów. 

Zobacz: Preparaty na zdrowe włosy

Jak wygląda zabieg przeszczepu włosów?

Miejsce, skąd pobiera się skórę zostaje zszyte szwem ciągłym, dlatego po zabiegu pozostaje blizna. Jej szerokość waha się między 1 a 3 mm. Jest ona mało widoczna, ponieważ łatwo zakryć ją włosami.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent może odczuwać przyspieszenie bicia serca, ponieważ wraz ze znieczuleniem podawana jest mu niewielka ilość adrenaliny. Adrenalina wydłuża czas działania znieczulenia i hamuje krwawienie. Zabieg trwa od 3 do 8 godzin.

Czytaj też: Jak odżywić włosy? Naturalne sposoby

Jak przygotować się do zabiegu przeszczepu włosów?

Przed zabiegiem wskazane jest zapuszczenie włosów. Dzięki temu łatwiej ukryje się blizny. Włosy należy umyć w dniu operacji lub wieczorem dzień przed zabiegiem.

Jak czuje się pacjent po zabiegu przeszczepu włosów?

Zabieg jest bezpieczny, bardzo rzadko zdarza się, że powoduje infekcje. Pacjent może bez problemu sam opuścić placówkę i kierować autem. Po zabiegu można zaobserwować zmniejszone czucie skóry głowy, które zazwyczaj szybko mija. Pacjenci częściej odczuwają dyskomfort w okolicy skóry głowy skąd pobrane zostały mieszki włosowe.

Przez pierwsze kilka dni można łagodzić dolegliwości środkami przeciwbólowymi. W miejscach przeszczepów pojawiają się małe strupki, które znikają najpóźniej w dwa tyg. po operacji. Można je zamaskować specjalnymi kosmetykami. 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij