Dla Ciebie, na zdrowie!

Nawilżacz powietrza - jaki wybrać? Jak wpływa na zdrowie?

Jesienią i zimą, gdy zaczynamy korzystać z ogrzewania w mieszkaniach, poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniach drastycznie spada. Podnieść go można z pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest nawilżacz powietrza. Jaki nawilżacz powietrza wybrać, aby spełnił on wszystkie nasze oczekiwania?
Włączony nawilżacz powietrza
Źródło:123RF
Spis treści

Czy warto kupić nawilżacz powietrza?

Wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna wynosić mniej więcej od 45 do 50%. Utrzymanie jej na tym poziomie jest ważne, ponieważ większa lub mniejsza wartość będzie niekomfortowa i może przyczynić się do zaostrzenia lub pojawienia się kłopotów ze zdrowiem.

Zbyt mała wilgotność powietrza w zamkniętym pomieszczeniu może wiązać się z infekcjami górnych dróg oddechowych, np. zapaleniem gardła lub zatok, zbyt duża z kolei prowadzi do rozwoju chorobotwórczych pleśni czy grzybów.

Właśnie dlatego warto pomyśleć o zakupie profesjonalnego nawilżacza powietrza, który będzie mierzył wilgotność powietrza w mieszkaniu i dostosowywał do niej swoją pracę, stale utrzymując nawilżenie na odpowiednim poziomie. Jeśli suchość doskwiera nam tylko w jednym pomieszczeniu, sprawdzić powinien się bardziej podstawowy sprzęt, który będziemy włączać okresowo.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Jeśli zależy nam na precyzyjnym pomiarze wilgotności w mieszkaniu, możemy zaopatrzyć się w higrometr, nazywany też wilgotnościomierzem. Zbyt suche powietrze będzie się jednak objawiać w sposób, którzy zauważymy na własnej skórze i błonach śluzowych, mogą pojawić się bowiem: 

  • drapanie w gardle, 
  • poranna chrypka, 
  • suchość w ustach, 
  • większa podatność na infekcje, 
  • przesuszenie skóry i włosów. 

W takiej sytuacji warto zadbać o podniesienie poziomu wilgotności w mieszkaniu. Nim wybierzemy się do sklepu po sprzęt, można to zrobić stosując domowe sposoby, np. rozwieszając na kaloryferach mokre ręczniki. Nie jest to jednak zbyt estetyczne rozwiązanie. Najprostsze i najtańsze nawilżacze powietrza to po prostu ceramiczne lub szklane pojemniki, które wiesza się na grzejnikach. Warto jednak zainwestować w elektryczny sprzęt, ponieważ będzie on posiadał dodatkowe funkcje, np. filtr oczyszczający powietrze.

Nawilżacz powietrza - jaki najlepiej się sprawdzi?

Wyposażenie nawilżacza powietrza zależy od konkretnego modelu. Te najbardziej podstawowe składają się z:

  • pojemnika na wodę, 
  • układu zasilającego, 
  • filtra, 
  • dyszy, przez którą wylatuje para wodna. 

W zależności od wielkości sprzętu, zmieści się w nim od 2,5 do 10,5 litra wody. Pojemnik na nią z reguły jest wyjmowany, choć w niektórych przypadkach stanowi całość razem z układem zasilającym. Wydajność i czas pracy nawilżacza powietrza zależy nie tylko od pojemności zbiornika, ale też od mocy urządzenia. Jej maksymalna wartość to około 400W. Do podstawowych modeli nawilżaczy elektrycznych zwykle należy wlewać wodę destylowaną lub przegotowaną. Te bardziej zaawansowane posiadają filtr wapienny, dzięki któremu można zastosować zwykłą wodę z kranu. Niektóre modele wyłączają się automatycznie, gdy wewnątrz nie ma już wody, co jest bardzo wygodną opcją.

Jaki nawilżacz powietrza kupić? Ceny

Koszt podstawowego, niewielkiego nawilżacza powietrza to około 150-200 zł. Te największe i najbardziej zaawansowane technologicznie mogą kosztować nawet 2000 zł. Cena sprzętu jest uzależniona m.in. od tego, na jakiej zasadzie on działa. 

Woda wydostająca się przez dyszę w postaci pary wodnej lub drobnych kropelek może być bowiem skutkiem podgrzania, rozbicia ultradźwiękami lub zimnego parowania wspomaganego wentylatorem. Wybierając model dla siebie trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jak duże pomieszczenie chcemy nawilżyć.

Do sypialni czy dziecięcego pokoju wystarczy niewielkie urządzenie. Większe przestrzenie będą wymagać nawilżacza o znacznie większych gabarytach. Zastanówmy się również na jakich funkcjach dodatkowych najbardziej nam zależy. Filtr oczyszczający powietrze usunie z powietrza kurz czy pyłki roślin, dzięki czemu sprawdzi się u alergików. Dyspenser do zapachów będzie natomiast świetną opcją dla osób, które lubią wprowadzić do mieszkania ulubiony zapach. 

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?

Kupując nawilżacz powietrza dla dziecka, warto zainwestować w model z filtrem oczyszczającym powietrze z roztoczy i pyłków. Alternatywą może być nawilżacz powietrza z jonizatorem, który sprawi, że powietrze będzie rześkie i czyste, a duża liczba jonów ujemnych będzie działać korzystnie na nasze samopoczucie. Ważne, by sprzęt pochodził od sprawdzonego producenta i posiadał wszelkie niezbędne atesty. 

Niektóre nawilżacze powietrza posiadają funkcję kolorowego podświetlenia, co może być dodatkowym atutem w przypadku wyboru sprzętu do pokoju dziecka. Pamiętajmy, że niezwykle istotne jest miejsce, w którym postawimy urządzenie. Dobrze, by znajdowało się ono 
w centralnym punkcie pomieszczenia, jednak nie tuż obok łóżeczka dziecka. Podłoże, na którym ustawimy nawilżacz powinno być równe i stabilne. W pobliżu sprzętu nie powinny znajdować się książki czy dokumenty.

Zobacz także:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Afty - u dzieci i dorosłych. Domowe sposoby
Osoba z pleśniawką w jamie ustnej
Przeczytaj artykuł
Afty w jamie ustnej - na dziąśle, języku, wardze. Leczenie
Afty w jamie ustnej
Przeczytaj artykuł
Żylaki przełyku - przyczyny i objawy. Czy bolą i jak leczyć?
Ilustracja przedstawiająca żylaki przełyku
Podobne artykuły
Usunięcie migdałków – u dorosłych i dzieci. Cena zabiegu
Oczyszczacze i nawilżacze powietrza
Oczyszczacze i nawilżacze powietrza - odkryj ich korzyści zdrowotne!
Biały oczyszczacz powietrza stoi na stoliku
Oczyszczacz powietrza - jaki wybrać? Wpływ na zdrowie
Czarny nawilżacz powietrza
Nawilżacz powietrza dla dzieci - jak wpływa na zdrowie?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!