ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Nawilżacz powietrza - jaki wybrać? Jak wpływa na zdrowie?

Jesienią i zimą, gdy zaczynamy korzystać z ogrzewania w mieszkaniach, poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniach drastycznie spada. Podnieść go można z pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest nawilżacz powietrza. Jaki nawilżacz powietrza wybrać, aby spełnił on wszystkie nasze oczekiwania?
Włączony nawilżacz powietrza
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czy warto kupić nawilżacz powietrza?

Wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna wynosić mniej więcej od 45 do 50%. Utrzymanie jej na tym poziomie jest ważne, ponieważ większa lub mniejsza wartość będzie niekomfortowa i może przyczynić się do zaostrzenia lub pojawienia się kłopotów ze zdrowiem.

Zbyt mała wilgotność powietrza w zamkniętym pomieszczeniu może wiązać się z infekcjami górnych dróg oddechowych, np. zapaleniem gardła lub zatok, zbyt duża z kolei prowadzi do rozwoju chorobotwórczych pleśni czy grzybów.

Właśnie dlatego warto pomyśleć o zakupie profesjonalnego nawilżacza powietrza, który będzie mierzył wilgotność powietrza w mieszkaniu i dostosowywał do niej swoją pracę, stale utrzymując nawilżenie na odpowiednim poziomie. Jeśli suchość doskwiera nam tylko w jednym pomieszczeniu, sprawdzić powinien się bardziej podstawowy sprzęt, który będziemy włączać okresowo.

Reklama

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Jeśli zależy nam na precyzyjnym pomiarze wilgotności w mieszkaniu, możemy zaopatrzyć się w higrometr, nazywany też wilgotnościomierzem. Zbyt suche powietrze będzie się jednak objawiać w sposób, którzy zauważymy na własnej skórze i błonach śluzowych, mogą pojawić się bowiem: 

  • drapanie w gardle, 
  • poranna chrypka, 
  • suchość w ustach, 
  • większa podatność na infekcje, 
  • przesuszenie skóry i włosów. 

W takiej sytuacji warto zadbać o podniesienie poziomu wilgotności w mieszkaniu. Nim wybierzemy się do sklepu po sprzęt, można to zrobić stosując domowe sposoby, np. rozwieszając na kaloryferach mokre ręczniki. Nie jest to jednak zbyt estetyczne rozwiązanie. Najprostsze i najtańsze nawilżacze powietrza to po prostu ceramiczne lub szklane pojemniki, które wiesza się na grzejnikach. Warto jednak zainwestować w elektryczny sprzęt, ponieważ będzie on posiadał dodatkowe funkcje, np. filtr oczyszczający powietrze.

Reklama

Nawilżacz powietrza - jaki najlepiej się sprawdzi?

Wyposażenie nawilżacza powietrza zależy od konkretnego modelu. Te najbardziej podstawowe składają się z:

  • pojemnika na wodę, 
  • układu zasilającego, 
  • filtra, 
  • dyszy, przez którą wylatuje para wodna. 

W zależności od wielkości sprzętu, zmieści się w nim od 2,5 do 10,5 litra wody. Pojemnik na nią z reguły jest wyjmowany, choć w niektórych przypadkach stanowi całość razem z układem zasilającym. Wydajność i czas pracy nawilżacza powietrza zależy nie tylko od pojemności zbiornika, ale też od mocy urządzenia. Jej maksymalna wartość to około 400W. Do podstawowych modeli nawilżaczy elektrycznych zwykle należy wlewać wodę destylowaną lub przegotowaną. Te bardziej zaawansowane posiadają filtr wapienny, dzięki któremu można zastosować zwykłą wodę z kranu. Niektóre modele wyłączają się automatycznie, gdy wewnątrz nie ma już wody, co jest bardzo wygodną opcją.

Reklama

Jaki nawilżacz powietrza kupić? Ceny

Koszt podstawowego, niewielkiego nawilżacza powietrza to około 150-200 zł. Te największe i najbardziej zaawansowane technologicznie mogą kosztować nawet 2000 zł. Cena sprzętu jest uzależniona m.in. od tego, na jakiej zasadzie on działa. 

Woda wydostająca się przez dyszę w postaci pary wodnej lub drobnych kropelek może być bowiem skutkiem podgrzania, rozbicia ultradźwiękami lub zimnego parowania wspomaganego wentylatorem. Wybierając model dla siebie trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, jak duże pomieszczenie chcemy nawilżyć.

Do sypialni czy dziecięcego pokoju wystarczy niewielkie urządzenie. Większe przestrzenie będą wymagać nawilżacza o znacznie większych gabarytach. Zastanówmy się również na jakich funkcjach dodatkowych najbardziej nam zależy. Filtr oczyszczający powietrze usunie z powietrza kurz czy pyłki roślin, dzięki czemu sprawdzi się u alergików. Dyspenser do zapachów będzie natomiast świetną opcją dla osób, które lubią wprowadzić do mieszkania ulubiony zapach. 

Reklama

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?

Kupując nawilżacz powietrza dla dziecka, warto zainwestować w model z filtrem oczyszczającym powietrze z roztoczy i pyłków. Alternatywą może być nawilżacz powietrza z jonizatorem, który sprawi, że powietrze będzie rześkie i czyste, a duża liczba jonów ujemnych będzie działać korzystnie na nasze samopoczucie. Ważne, by sprzęt pochodził od sprawdzonego producenta i posiadał wszelkie niezbędne atesty. 

Niektóre nawilżacze powietrza posiadają funkcję kolorowego podświetlenia, co może być dodatkowym atutem w przypadku wyboru sprzętu do pokoju dziecka. Pamiętajmy, że niezwykle istotne jest miejsce, w którym postawimy urządzenie. Dobrze, by znajdowało się ono 
w centralnym punkcie pomieszczenia, jednak nie tuż obok łóżeczka dziecka. Podłoże, na którym ustawimy nawilżacz powinno być równe i stabilne. W pobliżu sprzętu nie powinny znajdować się książki czy dokumenty.

Zobacz także:

Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Sprawdź ranking inhalatorów. Jaki model wybrać?
Dziewczynka inhaluje się
Ozonator - jaki wybrać? Który sprawdzi się w domu?
Ozonator do żywności
Czym jest taping? Plastry dla sportowców i rehabilitacyjne
Kinesio taping
Podobne artykuły
Kobieta mierzy ciśnienie tętnicze
Na której ręce mierzyć ciśnienie? Prawidłowy pomiar
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?
Tejpy dla biegaczy
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy
Urządzenie koncentrator tlenu
Koncentrator tlenu - dla kogo i jak długo stosować?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!