Reklama
Suchość w gardle
Suchość w gardle jest częstą dolegliwością. Po wyczerpującym treningu, w upalny dzień czy po wypiciu kilku filiżanek kawy. Nieprzyjemne przesuszenie w jamie ustnej powszechnie traktowane jest jako naturalna reakcja organizmu na niedostatecznie nawodnienie. Zwykle wystarczy sięgnąć po szklankę wody, a nieprzyjemna dolegliwość znika. Niekiedy jednak suchość w gardle doskwiera pomimo właściwego nawadniania organizmu. Taka przypadłość nosi nazwę kserostomii, czyli zmniejszonego wydzielania śliny. Kserostomia to niegroźne schorzenie, dotykające najczęściej osób po 65. roku życia.
W gastroenterologii wyróżnia się kserostomię prawdziwą, spowodowaną zmniejszonym wydzielaniem śliny oraz rzekomą, czyli niezwiązaną z nieprawidłową pracą ślinianek. Kserostomii rzekomej nie należy bagatelizować, gdyż może być objawem poważnej choroby.
Przyczyny suchości w gardle
Suchość w gardle przyczyn może mieć wiele. Istnieją dolegliwości, które mogą powodować nieprzyjemne uczucie przesuszenia w gardle, pośród których wymienić można:
- cukrzycę;
- zaburzenia hormonalne (m.in. nadczynność tarczycy; suchość w gardle często pojawia się u kobiet przechodzących menopauzę);
- zaburzenia odżywiania (zwłaszcza niedobory witamin z grupy B, żelaza, cynku oraz kwasu foliowego);
- infekcje bakteryjne jamy ustnej;
- grzybica jamy ustnej;
- choroby przyzębia;
- choroby nerek;
- choroby autoimmunologiczne (m.in. zespół Sjögrena)
- depresję i stany lękowe;
- refluks żołądkowo-przełykowy i kratniowo-gardłowy.
Suchość w gardle jest też częstym skutkiem ubocznym zażywania leków. Szacuje się, że na rynku farmaceutycznym można kupić ponad 400 preparatów, które powodują suchość w jamie ustnej. Należą do nich m.in. leki przeciwdepresyjne, moczopędne, przeciwhistaminowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne, na nadciśnienie czy zwiotczające mięśnie. Ponadto kserostomia rzekoma często występuje u pacjentów poddanych radioterapii.
Suchość w gardle – leki
Co stosować na suchość w gardle? Wszystko zależy od przyczyny dolegliwości. Jeśli przesuszenie jamy ustnej jest skutkiem ubocznym leku, można poprosić lekarza o zmianę preparatu. Jeśli jednak zmiana leku nie będzie możliwa, jedynym sposobem na złagodzenie kserostomii będzie zażywanie preparatów nawilżających gardło.
Zdecydowanie najczęstszym powodem suchości w gardle jest infekcja bakteryjna, ewentualnie grzybicza. Rynek farmaceutyczny oferuje całe mnóstwo preparatów zwalczających suchość jamy ustnej, dostępnych w tabletkach, kapsułkach, syropie, sprayu, atomizerze etc.
Reklama
Spray do nawilżania gardła
Za najbardziej praktycznie w niwelowaniu suchości w gardle uchodzą preparaty w formie sprayu, wyposażone w wygodny aplikator. Jak powinien działać spray na gardło? Warto wziąć pod uwagę preparaty, które wykazują działanie:
- powlekające,
- osłaniające,
- nawilżające,
- ochronne,
- przeciwdrobnoustrojowe,
- przeciwzapalne,
- przeciwdrobnoustrojowe,
- immunomodulujące,
- immunostymulujące,
- przeciwzapalne,
- antyoksydacyjne,
- przeciwnowotworowe,
- promieniochronne.
Reklama
Nawilżanie gardła: domowe sposoby na suchość w gardle
Czym jeszcze można nawilżać gardło? Zwolennicy naturalnego leczenia mogą wypróbować domowych sposób na suchość w gardle.
Przy pierwszych objawach podrażnienia gardła warto wybrać ziołowy preparat, który łagodzi ból gardła i chrypkę. Dobrze zakupić suplement, który w swoim składzie zawiera korzeń prawoślazu z olejkiem i zielem tymianku oraz olejkiem szałwiowym, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie gardła i przynosi kojący efekt przy różnych infekcjach. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, aby produkt zawierał wit. C, która poprawia działanie układu odpornościowego. Kliknij tutaj i sprawdź ziołowy produkt na gardło.
Skuteczne będą inhalacje ziołowymi naparami. Do przygotowania naparu najlepiej użyć ziół pobudzających wydzielanie śliny, czyli mięty pieprzowej czy goryczki żółtej. Innym skutecznym domowym sposobem na suchość w gardle jest płukanie jamy ustnej naparem z siemienia lnianego. Cierpiąc na kserostomię, warto zainwestować w nawilżacz powietrza.