Ocet - 10 powodów dlaczego musisz mieć go w domu

Ocet niejedno ma imię. Może być sporządzony z jabłek, orzechów, trzciny cukrowej, ziemniaków, daktyli, malin, winogron, ryżu.

Spis treści

W Polsce najpopularniejszy jest ocet jabłkowy, ocet winny oraz czysty ocet destylowany biały zwany octem spirytusowym, który jest wytwarzany ze zboża. Najpopularniejszy i najzdrowszy jest ocet jabłkowy z uwagi na zawartość pektyn, które wspomagają proces trawienia. 

Ocet zwalcza bakterie i grzyby, zmniejsza swędzenie po ukąszeniu owadów, łagodzi nawet oparzenie słoneczne. Oto 10 powodów, dla których powinniśmy mieć ocet zawsze w kuchennych zapasach.

Zalety octu

1. Świetny do włosów i skóry głowy - użyj jako ostatnie płukanie do włosów (rozcieńczony z wodą w proporcji 3 łyżeczki na litr wody), w ten sposób usuniesz pozostałości szamponu i balsamu, zamkniesz też łuski włosów. Dzięki temu będą lśniące. Płukanie włosów octem pomaga także złagodzić swędzenie skóry głowy.

2. Łagodny środek chłodzący - złagodzi stan zapalny poparzonej skóry.

3. Przemywaj skórę między palcami stóp - gdy masz grzybicę stóp mocz stopy w occie, dokładnie przemywaj skórę między palcami.

4. Środek na użądlenia - ból po ukąszeniu komara lub pszczoły możesz złagodzić przykładając do tego miejsca wacik nasączony octem.

5. Pochłaniacz zapachów - octowa płukanka zlikwiduje z ubrań zapach dymu, odświeży pieluszki niemowlęce, gdy doda się go do ostatniego płukania.

6. Popularny ludowy sposób na ból głowy - namocz chusteczkę higieniczną w occie i przyłóż do głowy.

7. Ludowy specyfik na ból gardła - płukaj mieszaniną sporządzoną z łyżeczki octu i szklanki wody.

8. Niestrawność spowodowana niedoborem kwasu żołądkowego - łyżeczka octu zmieszanego z wodą po posiłku. Stosować tylko wtedy, gdy problemem jest niedobór kwasu żołądkowego, a nie jego nadmiar.

9. Do czyszczenia lodówek - octem zmieszanym z wodą umyj lodówkę.

10. Do mycia zlewów, kranów, wanny, toalet.

Zobacz też: Zioła, które leczą

Czytaj też: Ocet jabłkowy na odchudzanie i włosy - właściwości i zastosowanie

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!