Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Polki o staraniach o dziecko – raport Medme.pl

Ciąża bywa dużym zaskoczeniem w życiu pary lub jest efektem świadomej decyzji, planowania i starań o powiększenie rodziny. Zapytaliśmy nasze czytelniczki w jakim wieku zdecydowały się na założenie rodziny, a także jak długo trwały starania, zanim zobaczyły upragnione dwie kreski na teście. Pytania w ankiecie dotyczyły również objawów zaburzeń hormonalnych i wieku, w jakim występują. W badaniu wzięło udział prawie 14 tys. kobiet.
Starania o dziecko
Źródło: 123RF
Spis treści

W jakim wieku zdecydowałaś się na ciążę?

Płodność kobiety zmienia się wraz z wiekiem. Największa jest pomiędzy 20-22 rokiem życia, a następnie systematycznie spada, aż do pojawienia się menopauzy. Obecnie zauważalny jest trend opóźnienia decyzji o macierzyństwie, ze względu na rozwój zawodowy czy też chęć zapewnienia odpowiedniej sytuacji mieszkaniowej.

Według przeprowadzonej ankiety wiek, w którym najczęściej kobiety decydowały się na ciążę to 20-25 lat, na co wskazuje wynik 29 proc. Przed 20 rokiem życia decyzję o macierzyństwie podjęło 7 proc. ankietowanych.

Zbliżone wartości procentowe uzyskały panie w wieku 26 – 30 oraz 31– 35, generując odpowiednio wyniki 21 proc. oraz 22 proc. Dodatkowo kobiety między 36 a 40 rokiem życia stanowiły 14proc. badanych, a po 40. – 7 proc.

Warto porównać uzyskane dane. Przed 25 rokiem życia, kiedy to płodność kobiety jest najwyższa na ciążę zdecydowało się jedynie 36 proc. kobiet. Natomiast pozostałe 65 proc. postanowiło odłożyć tę decyzję na późniejszy etap swojego życia.

Reklama

Jak długo starałaś się o dziecko?

Niestety wraz z opóźnianiem decyzji o posiadaniu potomstwa mogą pojawiać się problemy z zajściem w ciążę. Uważa się, że o problemach z płodnością można mówić, gdy do zapłodnienia nie dochodzi po roku mimo regularnego współżycia.

W związku z tym zapytaliśmy nasze czytelniczki, jak długo starały się o dziecko. Z badania wynika, że niemalże połowa ankietowanych (48 proc.) zaszła w ciążę po mniej niż 3 miesiącach. To bardzo pozytywny wynik. 3 – 6 miesięcy starło się 14 proc. badanych kobiet, natomiast 6 – 12 miesięcy – 10 proc. Niestety jednak dość wysoki wynik uzyskała odpowiedź „więcej niż 12 miesięcy” – 27 proc., co może wskazywać na pojawiające się komplikacje związane z płodnością.

Reklama

Jakie są przyczyny zaburzonej płodności?

Na płodność wpływa wiele aspektów. Na niektóre para starająca się o potomstwo ma wpływ i może starać się wyeliminować, jednak część z nich wynika z komplikacji zdrowotnych. Jakie są przyczyny problemów z płodnością? Można wymienić czynniki, takie jak m.in.:

  • stres,
  • zła dieta,
  • stosowanie używek ,
  • nieprawidłowa masa ciała,
  • przebyte operacje,
  • choroby układu płciowego, np. endometrioza, obniżona jakość męskiego nasienia,
  • choroby o podłożu hormonalnym np. PCOS, hiperprolaktylemia,
  • nieprawidłowości anatomiczne,
  • choroby metaboliczne.

Jeśli wyeliminowanie czynników związanych z nieprawidłowym odżywianiem, stresem i używkami nie pomoże, należy skonsultować się ze specjalistą. To ważne, aby nie odkładać wizyty lekarskiej, gdyż często czas w staraniach o dziecko ma kluczowe znaczenie. Specjalista wykona odpowiednie badania i wskaże niezbędne metody leczenia.

Warto pamiętać, że odżywianie, a w razie konieczności suplementacja są ważnym elementem terapii.

Reklama

Jakie objawy zaburzeń hormonalnych dostrzegasz w swoim organizmie?

Jedną z przyczyn problemów z płodnością są zaburzenia hormonalne. Zapytaliśmy nasze czytelniczki, jakie objawy tych nieprawidłowości dostrzegają w swoim organizmie.

Najczęściej u kobiet występują problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi – tę odpowiedź wskazało 35 proc. ankietowanych. Kolejnym objawem jest trądzik, który doskwiera 28 proc. badanych, natomiast nadmierne owłosienie występuje u 20 proc. Nieco mniej pań boryka się z zaburzenia miesiączkowania - 17 proc.

Powyższe objawy mogą być objawem nieprawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego. Jeśli się pojawią należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje do endokrynologa lub ginekologa.

Reklama

W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

Wymienione wyżej objawy zaburzeń hormonalnych mogą pojawiać się w różnym wieku. Kiedy występują najczęściej? Według przeprowadzonego przez nas badania kobiety zgłaszają je przede wszystkim po 30 roku życia – tak wskazało 37 proc. ankietowanych. Dodatkowo panie w wieku 20-30 lat stanowiły jedną piątą. To pokazuje, że ponad połowa kobiet, które zauważają u siebie nieprawidłowości hormonalne mają już za sobą okres dojrzewania, mogący wpływać na funkcjonowanie układu hormonalnego.

Jak wynika z przedstawionych danych, ankietowane poniżej 20 roku życia, zgłaszające zaburzenia gospodarki hormonalne stanowią 43 proc. Wartości procentowe rozkładały się następująco – 25 proc. kobiety w wieku 15-20 lat oraz 18 proc. dziewczęta poniżej 15 roku życia. Tak jak wyżej wspomniano w tym czasie układ hormonalny wciąż się kształtuje i mogą występować nieznaczne wahania.

Co należy pokreślić, to bez względu na wiek, w jakim występują nieprawidłowości, konieczna jest konsultacja w lekarzem.

Czytaj również

Bibliografia

  • Krzysztof Tymicki, Zamierzenia prokreacyjne a możliwość ich realizacji w kontekście czynników biologicznych, Studia demograficzne 2(164) 2013.
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Wiadomości
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Doktor Bizoń
Centralna e-Rejestracja - rewolucja w dostępie do usług medycznych
Symbol umawiania się na wizytę do lekarza poprzez centralną e-Rejestracjię
Podobne artykuły
Naukowiec podczas odkrywania sztucznej krwi
Wynalazek ratujący życie - polscy naukowcy stworzyli płyn, który czasowo zastępuje krew w wymianie gazowej
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Muszka owocówka z bliska
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera

Reklama


Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!