Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Polki o staraniach o dziecko – raport Medme.pl

Ciąża bywa dużym zaskoczeniem w życiu pary lub jest efektem świadomej decyzji, planowania i starań o powiększenie rodziny. Zapytaliśmy nasze czytelniczki w jakim wieku zdecydowały się na założenie rodziny, a także jak długo trwały starania, zanim zobaczyły upragnione dwie kreski na teście. Pytania w ankiecie dotyczyły również objawów zaburzeń hormonalnych i wieku, w jakim występują. W badaniu wzięło udział prawie 14 tys. kobiet.
Starania o dziecko
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

W jakim wieku zdecydowałaś się na ciążę?

Płodność kobiety zmienia się wraz z wiekiem. Największa jest pomiędzy 20-22 rokiem życia, a następnie systematycznie spada, aż do pojawienia się menopauzy. Obecnie zauważalny jest trend opóźnienia decyzji o macierzyństwie, ze względu na rozwój zawodowy czy też chęć zapewnienia odpowiedniej sytuacji mieszkaniowej.

Według przeprowadzonej ankiety wiek, w którym najczęściej kobiety decydowały się na ciążę to 20-25 lat, na co wskazuje wynik 29 proc. Przed 20 rokiem życia decyzję o macierzyństwie podjęło 7 proc. ankietowanych.

Zbliżone wartości procentowe uzyskały panie w wieku 26 – 30 oraz 31– 35, generując odpowiednio wyniki 21 proc. oraz 22 proc. Dodatkowo kobiety między 36 a 40 rokiem życia stanowiły 14proc. badanych, a po 40. – 7 proc.

Warto porównać uzyskane dane. Przed 25 rokiem życia, kiedy to płodność kobiety jest najwyższa na ciążę zdecydowało się jedynie 36 proc. kobiet. Natomiast pozostałe 65 proc. postanowiło odłożyć tę decyzję na późniejszy etap swojego życia.

Reklama

Jak długo starałaś się o dziecko?

Niestety wraz z opóźnianiem decyzji o posiadaniu potomstwa mogą pojawiać się problemy z zajściem w ciążę. Uważa się, że o problemach z płodnością można mówić, gdy do zapłodnienia nie dochodzi po roku mimo regularnego współżycia.

W związku z tym zapytaliśmy nasze czytelniczki, jak długo starały się o dziecko. Z badania wynika, że niemalże połowa ankietowanych (48 proc.) zaszła w ciążę po mniej niż 3 miesiącach. To bardzo pozytywny wynik. 3 – 6 miesięcy starło się 14 proc. badanych kobiet, natomiast 6 – 12 miesięcy – 10 proc. Niestety jednak dość wysoki wynik uzyskała odpowiedź „więcej niż 12 miesięcy” – 27 proc., co może wskazywać na pojawiające się komplikacje związane z płodnością.

Reklama

Jakie są przyczyny zaburzonej płodności?

Na płodność wpływa wiele aspektów. Na niektóre para starająca się o potomstwo ma wpływ i może starać się wyeliminować, jednak część z nich wynika z komplikacji zdrowotnych. Jakie są przyczyny problemów z płodnością? Można wymienić czynniki, takie jak m.in.:

  • stres,
  • zła dieta,
  • stosowanie używek ,
  • nieprawidłowa masa ciała,
  • przebyte operacje,
  • choroby układu płciowego, np. endometrioza, obniżona jakość męskiego nasienia,
  • choroby o podłożu hormonalnym np. PCOS, hiperprolaktylemia,
  • nieprawidłowości anatomiczne,
  • choroby metaboliczne.

Jeśli wyeliminowanie czynników związanych z nieprawidłowym odżywianiem, stresem i używkami nie pomoże, należy skonsultować się ze specjalistą. To ważne, aby nie odkładać wizyty lekarskiej, gdyż często czas w staraniach o dziecko ma kluczowe znaczenie. Specjalista wykona odpowiednie badania i wskaże niezbędne metody leczenia.

Warto pamiętać, że odżywianie, a w razie konieczności suplementacja są ważnym elementem terapii.

Reklama

Jakie objawy zaburzeń hormonalnych dostrzegasz w swoim organizmie?

Jedną z przyczyn problemów z płodnością są zaburzenia hormonalne. Zapytaliśmy nasze czytelniczki, jakie objawy tych nieprawidłowości dostrzegają w swoim organizmie.

Najczęściej u kobiet występują problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi – tę odpowiedź wskazało 35 proc. ankietowanych. Kolejnym objawem jest trądzik, który doskwiera 28 proc. badanych, natomiast nadmierne owłosienie występuje u 20 proc. Nieco mniej pań boryka się z zaburzenia miesiączkowania - 17 proc.

Powyższe objawy mogą być objawem nieprawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego. Jeśli się pojawią należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje do endokrynologa lub ginekologa.

Reklama

W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

Wymienione wyżej objawy zaburzeń hormonalnych mogą pojawiać się w różnym wieku. Kiedy występują najczęściej? Według przeprowadzonego przez nas badania kobiety zgłaszają je przede wszystkim po 30 roku życia – tak wskazało 37 proc. ankietowanych. Dodatkowo panie w wieku 20-30 lat stanowiły jedną piątą. To pokazuje, że ponad połowa kobiet, które zauważają u siebie nieprawidłowości hormonalne mają już za sobą okres dojrzewania, mogący wpływać na funkcjonowanie układu hormonalnego.

Jak wynika z przedstawionych danych, ankietowane poniżej 20 roku życia, zgłaszające zaburzenia gospodarki hormonalne stanowią 43 proc. Wartości procentowe rozkładały się następująco – 25 proc. kobiety w wieku 15-20 lat oraz 18 proc. dziewczęta poniżej 15 roku życia. Tak jak wyżej wspomniano w tym czasie układ hormonalny wciąż się kształtuje i mogą występować nieznaczne wahania.

Co należy pokreślić, to bez względu na wiek, w jakim występują nieprawidłowości, konieczna jest konsultacja w lekarzem.

Czytaj również

Bibliografia

  • Krzysztof Tymicki, Zamierzenia prokreacyjne a możliwość ich realizacji w kontekście czynników biologicznych, Studia demograficzne 2(164) 2013.
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Księżna Kate choruje na nowotwór. Co to jest chemioterapia prewencyjna?
Kobieta po podaniu chemioterapii prewencyjnej
Przełom w leczeniu czerniaka. Naukowcy kończą badania nad personalizowaną szczepionką
Lekarz podaje pacjentowi szczepionkę na czerniaka
Podobne artykuły
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Półka z napojami procentowymi symbolizująca zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych
Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Nowy pomysł rządu dzieli Polaków
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Doktor Bizoń
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!