Przyłbica – zamiast maseczki? Ochronna, medyczna, na twarz

Przyłbica to w dobie koronawirusa jeden z często spotykanych elementów odzieży. Przede wszystkim można ją zauważyć u pracowników sklepów, cukierni czy w galeriach handlowych. Czy przyłbica zamiast maseczki to dobry wybór?
Plastikowa przyłbica ochronna
Źródło: 123RF

Spis treści

Co to jest przyłbica?

Przyłbica ochronna jest mechaniczną formą osłony twarzy. Jej zadaniem jest ochrona przed dostaniem się wirusów i bakterii poprzez drogę kropelkową. Co ważne, zasłania nie tylko nos i usta, ale również oczy, przez które wirusy mogą dostać się do organizmu.

Poza byciem barierą pozwala również utrudnić odruchowe dotykanie ust, nosa czy oczu, co jest niezwykle istotnie zwłaszcza gdy rękoma dotyka się zanieczyszczonych powierzchni. Jakie są wady i zalety przyłbic na twarz? Czy można je nosić zamiast maseczki?

Zalety przyłbic ochronnych

Jakie są zalety przyłbic? Przede wszystkim warto wymienić takie aspekty, jak:

  • komfort noszenia – nie utrudniają oddychania tak, jak zwykłe maseczki, a dodatkowo nie uwierają,
  • możliwość noszenia okularów – pod maskę bez problemu można założyć okulary korekcyjne,
  • łatwa dezynfekcja – wystarczy przetrzeć ją środkiem do dezynfekcji i po kilkunastu sekundach jest gotowa do ponownego użycia,
  • ochrona – zabezpiecza przed dostaniem się w okolice ust, nosa i oczu zarówno wirusów, jak i bakterii,
  • możliwość regulacji – zwykle przyłbice mają szeroką gumę, która umożliwia regulowanie naciągu,
  • użytkowanie – przyłbice są przeznaczone do wielokrotnego użytku, co sprawia, że nie trzeba za każdym razem kupować nowego produktu, zwłaszcza podczas obowiązku zakrywania ust i nosa w pandemii koronawirusa w Polsce.

Dodatkowo przyłbice ochronne są niezwykle proste w obsłudze, zakłada się je i zdejmuje w bardzo prosty sposób.

Przyłbica zamiast maseczki?

Wiele osób zastanawia się czy podczas wymogu zasłaniania ust i nosa można właśnie zdecydować się na przyłbicę zamiast maseczki. Odpowiedź brzmi: tak.

W rozdziale 8 w Dzienniku Ustaw z dnia 7 maja 2020 roku, można znaleźć następujący zapis „§ 18. 1. Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568 i 695), ust i nosa”

Cena przyłbicy

Ile kosztuje przyłbica? Cena może się nieznacznie różnić, przede wszystkim w zależności miejsca zakupu, producenta oraz funkcji takich jak regulacja nacisku.

Średni koszt to od kilku do kilkunastu złotych. Można znaleźć je w Internecie nawet po 7 zł, ale są też przyłbice medyczne, za które trzeba zapłacić nawet 50-60zł. Plusem takiego zakupu jest to, iż jest on jednorazowy, ponieważ przyłbice są wielokrotnego użytku.

Czytaj również:

Bibliografia

  • http://isip.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200000792/O/D20200792.pdf [data dostępu: 20.05.2020]

Oceń artykuł

(liczba ocen 5)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij