Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Szampon do włosów farbowanych. Profesjonalny czy naturalny?

Włosy tuż po farbowaniu zachwycają pięknym, intensywnym kolorem. Jednak z każdym myciem z pasm wypłukuje się pigment znajdujący się w farbie. W efekcie wymarzony odcień szybko płowieje i blaknie. Można jednak temu zapobiec, stosując szampon do włosów farbowanych. Jaki wybrać? Czy warto kupić profesjonalny szampon do włosów?
Kobieta pod prysznicem
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Szampon do włosów farbowanych

Podstawowym zadaniem szamponu do włosów farbowanych jest przedłużenie trwałości koloru. Pasma tuż po koloryzacji zwykle zachwycają blaskiem i intensywnym kolorem. Efekt nie trwa jednak długo. Wymarzony odcień z każdym myciem płowieje i blaknie. Aby temu przeciwdziałać stworzono specjalne szampony do włosów farbowanych, które zapobiegają szybkiemu wypłukiwaniu się pigmentów farby. 

Oprócz ochrony koloru, szampony do włosów farbowanych powinny też nawilżać i odżywiać kosmyki, gdyż koloryzacja potrafi je przesuszyć, zmatowić i napuszyć. Szampon powinien też być łagodny dla skóry głowy – nie powodować podrażnień i nie wysuszać jej. W drogeriach możemy znaleźć całe mnóstwo szamponów do włosów farbowanych. Sprawdź, czym się różnią i który warto kupić. 

Reklama

Dobry szampon do włosów farbowanych na blond

Na drogeryjnych półkach możemy znaleźć szampony przeznaczone do różnych odcieni włosów farbowanych. Warto wiedzieć, że pasma farbowane na blond wymagają szczególnej opieki, zwłaszcza te w chłodnych odcieniach. Żeby uzyskać popielaty odcień włosów, do farb dodaje się niebieski lub fioletowy barwnik. Jednak chłodne pigmenty szybciej się wypłukują z włosów niż ciepłe. W efekcie po kilku czy kilkunastu myciach piękny chłodny odcień żółknie. 

Żeby temu zapobiec do szamponów do włosów farbowanych na blond dodaje się sztuczne barwniki – zwykle fioletowy (acid violet 53) lub błękitny (acid blue 80). Taki szampon z barwnikiem stonuje i ochłodzi kolor. Stosowanie szamponu koloryzującego pozwoli wydłużyć przerwy pomiędzy farbowaniami. Przed jego użyciem należy pamiętać, by założyć rękawice ochronne, gdyż może zafarbować nam dłonie. 

Pielęgnację tego rodzaju włosów warto uzupełnić również o odżywkę do włosów farbowanych.

Reklama

Szampon przeciwłupieżowy do włosów farbowanych

Farbowanie włosów to jeden z najbardziej inwazyjnych zabiegów fryzjerskich. Po koloryzacji włosy mogą stać się suche, matowe, szorstkie i napuszone. Farbowanie może mieć także negatywny wpływ na skórę głowy. Zwłaszcza rozjaśnianie może ją wysuszyć i podrażnić.

W efekcie z głowy będą się sypać białe płatki. Problem podrażnionej skóry głowy często jest mylony z łupieżem, aczkolwiek u niektórych pań po koloryzacji pojawia się także łupież. Jak odróżnić jedną dolegliwość od drugiej?

Przy łupieżu skóra głowa jest zwykle zaczerwieniona, a włosy szybko się przetłuszczają. Nadmiar sebum jest widoczny po upływie 24 godzin od mycia. W takiej sytuacji wato sięgnąć po szampon przeciwłupieżowy do włosów farbowanych.

W przypadku podrażnionej skóry głowy objawy będą inne. Z głowy będą się sypać białe płatki, jednak włosy nie będą się przetłuszczać. Wówczas zamiast szamponu przeciwłupieżowego warto użyć łagodny szampon bez detergentów. 

Jaki szampon do włosów farbowanych? Zaleca się unikać zwłaszcza silnych detergentów, takich jak:

  • Sodium Lauryl Sulfate (SLS),
  • SodiumLaurethSulfate(SLES)
  • Sodium Coco Sulfate (SCS),
  • Ammonium Lauryl Sulfate (ALS),
  • Ammonium Laureth Sulfate (ALES).

Reklama

Naturalny szampon do włosów farbowanych 

Poszukując najlepszego szamponu do włosów farbowanych, który nie będzie podrażniał skóry głowy, a także nie wysuszy włosów, warto postawić na naturalne składniki. Naturalny szampon do włosów farbowanych zamiast silnych detergentów, będzie zawierał delikatne środki myjące, takie jak: 

  • Behentrimonium Chloride,
  • Benzalkonium Chloride,
  • Cetrimonium Chloride
  • Coco Glucoside,
  • Decyl Glucoside,
  • Lauryl Glucoside.

W drogeriach można także znaleźć naturalne kosmetyki, które ożywią kolor. Blondynki, którym zależy na delikatnym rozjaśnieniu zażółconych włosów, powinny poszukać szamponów, które mają w składzie owocowe lub ziołowe ekstrakty. Efekt rozjaśnienia włosów można uzyskać po zastosowaniu szamponu z ekstraktem z cytryny lub limonki. Podobne działanie wykazuje ekstrakt z rumianku. 

Dla brunetek natomiast producenci kosmetyków stworzyli szampony zawierające m.in. hennę, która delikatnie przyciemni włosy i wydobędzie z nich głębię, a także pogrubi je i wygładzi. Podobny efekt da szampon zawierają ekstrakt z kawy. Dużą popularnością cieszą się także indyjskie szampony dla brunetek, które mają z składzie na przykład bhringraj.

Reklama

Profesjonalny szampon do włosów farbowanych

W opozycji do naturalnych szamponów stoją tzw. szampony profesjonalne. Pytanie o to, który z nich będzie lepszy spędza sen z powiek wielu kobietom. Zarówno jedne, jak i drugie mają rzesze zwolenniczek. Czym się różnią? 

Profesjonalny szampon do włosów farbowanych to produkt, którego nie kupimy w zwykłej drogerii, lecz w sklepie z artykułami fryzjerskimi. Zapłacimy za niego więcej niż za ziołowy szampon czy owocowy szampon z drogerii. I tu pojawia się pytanie - czy jakość idzie w parze z ceną?

W wielu przypadkach tak, ale nie zawsze. Te produkty także zawierają naturalne składniki aktywne, dlatego przed zakupem warto przeczytać skład. Może się bowiem tak zdarzyć, że znacznie tańszy szampon z drogerii będzie dorównywał składem profesjonalnemu kosmetykowi.

Czytaj:

Bibliografia

  • Konopacka-Brud I., Kosmetyki naturalne, czy „naturalne”?, CHEMIK 2010, 64, 10, 641-648.
  • https://biotechnologia.pl/kosmetologia/sls-sles-i-inne-substancje-pieniace-w-kosmetykach,15403
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Siwe włosy w jednym miejscu - historia Karola
Mężczyzna trzymający dłonie na głowie
Balejaż blond na krótkich i długich włosach. Jak zrobić?
Fryzjer robi klientce balejaż blond
Podobne artykuły
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy
Alternatywa dla drogeryjnych kosmetyków?
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę

Reklama