NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Farbowanie włosów - jak je wykonać, by ich nie zniszczyć?

Bardzo wiele Polek farbuje włosy. Rozjaśniamy je, przyciemniamy, robimy tak zwane refleksy czy pasemka. Jak farbować włosy w domu, aby ich nie zniszczyć? Czy w ciąży można farbować włosy? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane z koloryzacją.
Fryzjer farbuje włosy
Źródło:123RF
Spis treści

Jak często można farbować włosy?

Co ile można farbować włosy? Częstotliwość zależy od rodzaju produktu, jakiego używamy. W przypadku klasycznej farby przeznaczonej do trwałej koloryzacji, zabieg ten powinnyśmy przeprowadzać mniej więcej raz w miesiącu. W większości przypadków kolor jest wówczas jeszcze na tyle intensywny, że po zafarbowaniu odrostu będzie on jednolity na całej długości włosów. W przypadku znacznie rzadszego farbowania mogłoby nie być ono dostatecznie równomierne. Jeśli więc zauważymy, że tradycyjne chemiczne farby nie służą włosom, zamiast farbować je co kilka miesięcy lepiej nie róbmy tego wcale, albo postawmy na roślinne barwniki, np. hennę lub preparaty wyprodukowane na jej bazie.

Jak samemu pofarbować włosy?

Farbowanie włosów to, oprócz strzyżenia, jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w salonach fryzjerskich. Zwykle jest on jednak dość kosztowny, tymczasem domowa koloryzacja to koszt maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Do specjalisty warto się wybrać jeśli zechcemy radykalnie zmienić kolor włosów. 

Zarówno rozjaśnianie, jak i mocne przyciemnianie powinno przebiegać pod okiem fryzjera, który dobierze poszczególne składniki mieszanki w takich proporcjach, aby otrzymać pożądany efekt i nie zniszczyć włosów. Domowe rozjaśnianie i przyciemnianie o więcej niż kilka tonów często wiąże się z ryzykiem uzyskania efektów innych niż oczekiwane.

Farbowanie włosów w domu krok po kroku

Jeśli wybrałaś już farbę do włosów (najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie kolor jaśniejszy lub ciemniejszy o 2, maksymalnie 3 tony), pora przystąpić do dzieła. Nim jednak nałożysz preparat na całą głowę, wykonaj test uczuleniowy na niewielkim fragmencie skóry. Początkowe, przemijające podrażnienie nie powinno niepokoić, jeśli jednak skóra zacznie mocno piec i się czerwienić, jak najszybciej zmyj z niej farbę i nie korzystaj z niej. Koloryzację zaplanuj na dzień, w którym przypada mycie włosów i nałóż wcześniej farbę. 

Dalej postępuj wedle poniższych wskazówek.

 1. Przygotuj pędzelek i niemetalową miseczkę.
 2. Załóż starą koszulkę lub połóż na ramiona ręcznik, który możesz trwale zabrudzić.
 3. Załóż jednorazowe rękawiczki, po czym wymieszaj w miseczce wszystkie składniki farby, zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu.
 4. Bezpośrednio po przygotowaniu mieszanki nałóż ją na całą długość włosów lub na sam odrost. Rób to dokładnie, pasmo po paśmie, oddzielając cienkie partie włosów grzebieniem lub szpikulcem. Jeśli masz problem z rozprowadzeniem farby z tyłu głowy, poproś kogoś o pomoc.
 5. Pozostaw farbę na głowie na czas wskazany przez producenta. Zwykle jest to około 20-25 minut, jednak czas ten może się różnić w zależności od produktu. 
 6. Nie przetrzymuj farby na włosach dłużej, niż jest to zalecane. Po upływie czasu określonego 
  w ulotce zmyj produkt z głowy.

Twój lekarz online
Konsultacja
Umów konsultację ze specjalistą
Sprawdź
79,99 zł zł
E-recepta
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł
E-zwolnienie
Konsultacja z lekarzem
Sprawdź
79,99 zł zł

Farbowanie włosów w ciąży

Czy w ciąży można farbować włosy? Temat ten przewija się na wielu internetowych forach i w rozmowach przyszłych mam. Jeszcze do niedawna dość często można było usłyszeć opinię, że koloryzacja może zaszkodzić dziecku, jednak dziś wielu lekarzy pozwala swoim pacjentkom na farbowanie włosów w okresie ciąży. 

Ryzyko przedostania się do organizmu substancji chemicznych zawartych w farbie jest bowiem minimalne. Nim jednak wybierzesz się do drogerii lub fryzjera, dla pewności porozmawiaj z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę. Z pewnością rozwieje on wszelkie Twoje wątpliwości.

Pielęgnacja włosów farbowanych

Regularnie farbowane włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. O ile wybór szamponu powinien być raczej podyktowany potrzebami skóry głowy, tak już odżywkę i maskę warto zakupić z przeznaczeniem dla włosów farbowanych. 

Zawarte w nich składniki zadbają o to, by kolor został zachowany jak najdłużej, a kosmyki były odpowiednio:

 • odżywione, 
 • nawilżone,
 • błyszczące. 

Odżywkę należy stosować po każdym myciu, a maskę raz w tygodniu.

Keratynowe prostowanie włosów a farbowanie

Wykonana wcześniej koloryzacja nie jest przeciwwskazaniem do poddania się zabiegowi keratynowego prostowania włosów. Późniejsze farbowanie również nie jest zabronione, jednak w jego trakcie może dojść do częściowego wypłukania keratyny z włosów, a co za tym idzie - zmniejszenia efektów prostowania. Większość producentów zaleca przeprowadzenie koloryzacji najwcześniej po dwóch tygodniach od wykonania zabiegu.

Czy farbowanie niszczy włosy?

Koloryzacja trwała osłabia strukturę włosów, ponieważ wnika głęboko w ich włókna, przez co stają się one bardziej kruche. Prawidłowa pielęgnacja pomoże jednak odbudować kosmyki. Źle wykonane lub zbyt często przeprowadzane farbowanie może wywołać większe zniszczenia, które ciężko będzie usunąć wyłącznie poprzez stosowanie kosmetyków.

Okres a farbowanie włosów

W trakcie miesiączki bez przeszkód można farbować włosy - nie wywiera to negatywnego wpływu na zdrowie. Skóra głowy może być w tym czasie nieco bardziej wrażliwa, dlatego kobiety z tendencją do podrażnień powinny przesunąć farbowanie o kilka dni. Niektóre panie nie są w stanie farbować włosów w trakcie miesiączki ze względu na większą wrażliwość na zapachy - wówczas charakterystyczny aromat farby może okazać się dla nich nie do zniesienia.

Zobacz także:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na łupież. Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Przeczytaj artykuł
Keratyna do włosów: co to jest, jak stosować i gdzie kupić?
Przeczytaj artykuł
Kozieradka na włosy – jakie daje efekty? Jak stosować?
Podobne artykuły
Domowe sposoby na łupież. Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Keratyna do włosów: co to jest, jak stosować i gdzie kupić?
Kozieradka na włosy – jakie daje efekty? Jak stosować?
Łupież pstry – leczenie, objawy. Czy jest zaraźliwy?
Maseczka z jajka na włosy - jak ją stosować? Właściwości

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama