Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Farbowanie włosów - jak je wykonać, by ich nie zniszczyć?

Bardzo wiele Polek farbuje włosy. Rozjaśniamy je, przyciemniamy, robimy tak zwane refleksy czy pasemka. Jak farbować włosy w domu, aby ich nie zniszczyć? Czy w ciąży można farbować włosy? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane z koloryzacją.
Fryzjer farbuje włosy
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Jak często można farbować włosy?

Co ile można farbować włosy? Częstotliwość zależy od rodzaju produktu, jakiego używamy. W przypadku klasycznej farby przeznaczonej do trwałej koloryzacji, zabieg ten powinnyśmy przeprowadzać mniej więcej raz w miesiącu.

W większości przypadków kolor jest wówczas jeszcze na tyle intensywny, że po zafarbowaniu odrostu będzie on jednolity na całej długości włosów. W przypadku znacznie rzadszego farbowania mogłoby nie być ono dostatecznie równomierne.

Jeśli więc zauważymy, że tradycyjne chemiczne farby nie służą włosom, zamiast farbować je co kilka miesięcy lepiej nie róbmy tego wcale, albo postawmy na roślinne barwniki, np. hennę lub preparaty wyprodukowane na jej bazie.

Jak samemu pofarbować włosy?

Farbowanie włosów to, oprócz strzyżenia, jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w salonach fryzjerskich. Zwykle jest on jednak dość kosztowny, tymczasem domowa koloryzacja to koszt maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Do specjalisty warto się wybrać jeśli zechcemy radykalnie zmienić kolor włosów. 

Zarówno rozjaśnianie, jak i mocne przyciemnianie powinno przebiegać pod okiem fryzjera, który dobierze poszczególne składniki mieszanki w takich proporcjach, aby otrzymać pożądany efekt i nie zniszczyć włosów. Domowe rozjaśnianie i przyciemnianie o więcej niż kilka tonów często wiąże się z ryzykiem uzyskania efektów innych niż oczekiwane.

Reklama

Farbowanie włosów w domu krok po kroku

Jeśli wybrałaś już farbę do włosów (najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie kolor jaśniejszy lub ciemniejszy o 2, maksymalnie 3 tony), pora przystąpić do dzieła. Nim jednak nałożysz preparat na całą głowę, wykonaj test uczuleniowy na niewielkim fragmencie skóry.

Początkowe, przemijające podrażnienie nie powinno niepokoić, jeśli jednak skóra zacznie mocno piec i się czerwienić, jak najszybciej zmyj z niej farbę i nie korzystaj z niej. Koloryzację zaplanuj na dzień, w którym przypada mycie włosów i nałóż wcześniej farbę. 

Dalej postępuj wedle poniższych wskazówek.

  1. Przygotuj pędzelek i niemetalową miseczkę.
  2. Załóż starą koszulkę lub połóż na ramiona ręcznik, który możesz trwale zabrudzić.
  3. Załóż jednorazowe rękawiczki, po czym wymieszaj w miseczce wszystkie składniki farby, zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu.
  4. Bezpośrednio po przygotowaniu mieszanki nałóż ją na całą długość włosów lub na sam odrost. Rób to dokładnie, pasmo po paśmie, oddzielając cienkie partie włosów grzebieniem lub szpikulcem. Jeśli masz problem z rozprowadzeniem farby z tyłu głowy, poproś kogoś o pomoc.
  5. Pozostaw farbę na głowie na czas wskazany przez producenta. Zwykle jest to około 20-25 minut, jednak czas ten może się różnić w zależności od produktu. 
  6. Nie przetrzymuj farby na włosach dłużej, niż jest to zalecane. Po upływie czasu określonego 
    w ulotce zmyj produkt z głowy.

Reklama

Farbowanie włosów w ciąży

Czy w ciąży można farbować włosy? Temat ten przewija się na wielu internetowych forach i w rozmowach przyszłych mam. Jeszcze do niedawna dość często można było usłyszeć opinię, że koloryzacja może zaszkodzić dziecku, jednak dziś wielu lekarzy pozwala swoim pacjentkom na farbowanie włosów w okresie ciąży. 

Ryzyko przedostania się do organizmu substancji chemicznych zawartych w farbie jest bowiem minimalne. Nim jednak wybierzesz się do drogerii lub fryzjera, dla pewności porozmawiaj z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę. Z pewnością rozwieje on wszelkie Twoje wątpliwości.

Reklama

Pielęgnacja włosów farbowanych

Regularnie farbowane włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji. O ile wybór szamponu powinien być raczej podyktowany potrzebami skóry głowy, tak już odżywkę i maskę warto zakupić z przeznaczeniem dla włosów farbowanych. 

Zawarte w nich składniki zadbają o to, by kolor został zachowany jak najdłużej, a kosmyki były odpowiednio:

  • odżywione, 
  • nawilżone,
  • błyszczące. 

Odżywkę należy stosować po każdym myciu, a maskę raz w tygodniu.

Reklama

Keratynowe prostowanie włosów a farbowanie

Wykonana wcześniej koloryzacja nie jest przeciwwskazaniem do poddania się zabiegowi keratynowego prostowania włosów. Późniejsze farbowanie również nie jest zabronione, jednak w jego trakcie może dojść do częściowego wypłukania keratyny z włosów, a co za tym idzie - zmniejszenia efektów prostowania. 

Większość producentów zaleca przeprowadzenie koloryzacji najwcześniej po dwóch tygodniach od wykonania zabiegu.

Reklama

Czy farbowanie niszczy włosy?

Koloryzacja trwała osłabia strukturę włosów, ponieważ wnika głęboko w ich włókna, przez co stają się one bardziej kruche. Prawidłowa pielęgnacja pomoże jednak odbudować kosmyki. Źle wykonane lub zbyt często przeprowadzane farbowanie może wywołać większe zniszczenia, które ciężko będzie usunąć wyłącznie poprzez stosowanie kosmetyków.

Okres a farbowanie włosów

W trakcie miesiączki bez przeszkód można farbować włosy - nie wywiera to negatywnego wpływu na zdrowie. Skóra głowy może być w tym czasie nieco bardziej wrażliwa, dlatego kobiety z tendencją do podrażnień powinny przesunąć farbowanie o kilka dni.

Niektóre panie nie są w stanie farbować włosów w trakcie miesiączki ze względu na większą wrażliwość na zapachy - wówczas charakterystyczny aromat farby może okazać się dla nich nie do zniesienia.

Zobacz także:

Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Sposoby na siwe włosy. Jakie produkty pomogą Ci uporać się z siwizną?
srebrna i brązowa butelka kosmetyku na szarym ręczniku i kamiennym tle - całość budzi skojarzenia z produktami do siwych włosów
Podobne artykuły
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Fryzjer robi klientce balejaż blond
Balejaż blond na krótkich i długich włosach. Jak zrobić?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial