} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Szampon ziołowy do włosów tłustych, wypadających, na łupież

Szampon ziołowy: do włosów przetłuszczających się, z łupieżem, wypadających. Najlepiej bez SLS i środków konserwujących. Kiedy stosujemy ziołowe szampony? Co znajduje się w ich składzie? Jak wybrać właściwy?
Szampon ziołowy do włosów i ręcznik
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Szampon ziołowy

Ziołowy szampon do włosów jest łagodnym dermokosmetykiem, stanowiącym naturalną alternatywę dla silniejszych preparatów zawierających w swoim składzie leki. 

Ziołowe szampony bazują na ekstraktach z takich roślin, jak czarna rzepa, łopian, brzoza, pokrzywa, szałwia, rumianek, skrzyp polny czy rozmaryn oraz wiele innych, aczkolwiek zdarza się, że dla wzmocnienia siły działania, ich skład wzbogacany jest przez substancje chemiczne, na przykład pirytionian cynku.

Kosmetyki tego typu używane mogą być w przypadku wielu problemów zdrowotnych, których konsekwencją jest nieestetyczny wygląd, osłabienie, a nawet wypadanie włosów. 

W aptekach, drogeriach i sklepach zielarskich dostępne są takie środki, jak:

Jak działa każdy z nich? Kiedy znajduje zastosowanie?

Reklama

Szampon ziołowy do włosów przetłuszczających

Nadmierne przetłuszczanie się włosów jest poważnym problemem, nie tylko estetycznym, ale też zdrowotnym, zarówno pod względem przyczyn, jak i potencjalnych konsekwencji. 

Najczęściej do przetłuszczania się włosów dochodzi wskutek:

 • zaburzeń hormonalnych, związanych między innymi z dojrzewaniem płciowym, fazami cyklu miesięcznego czy niewłaściwą pracą tarczycy.
 • łojotokowego zapalenia skóry oraz łupieżu tłustego o podłożu grzybicznym, a także innych tego typu problemów dermatologicznych
 • błędów w pielęgnacji włosów, np. zbyt częstego mycia, używania niewłaściwych szamponów i odżywek.

Konsekwencją może być między innymi przyspieszona utrata włosów, dlatego obserwując tego typu problem, należy niezwłocznie działać. Jednym z podstawowych środków zaradczych jest szampon ziołowy do włosów przetłuszczających. To delikatny dermokosmetyk, którego zadaniem jest:

 • zmniejszenie łojotoku,
 • zapobieganie łuszczeniu się skóry głowy i powstawaniu łojotoku,
 • redukcja uczucia świądu skóry głowy.

Szampony ziołowe do włosów tłustych zawierają ekstrakty z tradycyjnych roślin leczniczych, takich jak: szałwia lekarska, skrzyp polny, pokrzywa, rozmaryn. W składzie tego typu produktów znajdziemy też wyciągi z korzenia mydlnicy lekarskiej czy szyszek chmielu. Jest to alternatywna dla szamponów leczniczych opartych o działanie takich substancji, jak kwas salicylowy, ketokonazol, pirytionian cynku, czy pirokton olaminy. 

Pamiętajmy, że przetłuszczanie się włosów ma zróżnicowaną patogenezę, dlatego w celu wybrania optymalnej drogi leczenia, warto skonsultować się z dermatologiem. 

Reklama

Ziołowy szampon przeciwłupieżowy

W związku z daleko idącym pokrewieństwem obu problemów zdrowotnych, na podobnej zasadzie działa ziołowy szampon przeciwłupieżowy, w szczególności na łupież tłusty i pstry.

Należy przy tym mieć świadomość, że wiele tego typu kosmetyków, nawet ziołowych, bazuje na substancji chemicznej, jaką jest pirytionian cynku, mającej silne działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne i powszechnie stosowanej w leczeniu łupieżu.

Natomiast ekstrakty ziołowe stanowią swego rodzaju uzupełnienie i mają na celu hamowanie łojotoku, redukcje świądu i szeroko rozumiane odżywienie włosa. Także i w tym przypadku znajdziemy w składzie kosmetyków wyciągi z takich roślin, jak mydlnica, szałwia, pokrzywa, czy rozmaryn, ale też brzoza,  dziurawiec, lukrecja.

Stosuje się w szamponach na łupież również olej z łopianu, olej sojowy i lniany oraz dziegieć – smołę powstającą w wyniku suchej destylacji kory drzew, w tym przypadku przede wszystkim brzozy. 

Reklama

Szampon ziołowy na wypadanie włosów

Wypadanie włosów, to problem złożony, o niezwykle zróżnicowanej etiologii. Wypadanie włosów związane może być z takim czynnikami, jak:

 • łysienie androgenowe, plackowate, telogenowe i inne, o podłożu genetycznym, hormonalnym i chorobowym,
 • niewłaściwa pielęgnacja włosów, używanie kosmetyków z SLS i parabenami,
 • zbyt intensywna stylizacja włosów, z użyciem środków chemicznych (farb) i termicznych (suszarka, prostownica, lokówka),
 • obciążające fryzury (włosy bardzo długie lub na co dzień wiązane w kok czy koński ogon).

Szampon ziołowy na wypadanie włosów nie wykaże się szczególną skutecznością w przypadku zaawansowanego łysienia androgenowego. Zwłaszcza, jeśli w grę wchodzą bardzo silne determinanty genetyczne – w takim przypadku postępy łysienia może hamować (i to jedynie doraźnie) wyłącznie stosowanie szamponów zawierających w swoim składzie leki.

Zioła nie pomogą także w sytuacji, gdy łysienie ma charakter telogenowy, czyli powodowane jest z zaburzeniem cyklu faz wzrostu i wypadania włosów. Szampon ziołowy na wypadanie włosów można jednak stosować pomocniczo w leczeniu łysienia plackowatego, jeżeli ma ono związek z przetłuszczaniem się skóry głowy.

Kosmetyk ten posłuży także wzmocnieniu włosów po zbyt intensywnych lub nietrafionych zabiegach pielęgnacyjnych oraz stylizujących. 

Dobry ziołowy szampon do włosów wypadających zawierać powinien ekstrakty z takich roślin, jak:

Znajdujące się w nich minerały, witaminy i inne substancje, regulują pracę gruczołów łojowych, poprawiają ukrwienie skóry głowy a nawet odżywiając cebulki włosowe. 

Reklama

Szampon ziołowy bez SLS

Kupując ziołowe szampony zwracajmy uwagę na ich skład. W rzeczywistości tego typu środki bywają mniej naturalne, niż mogłyby się wydawać. Czego się wystrzegać? Szampon ziołowy bez SLS to już standard. Substancja ta absolutnie nie powinna się znajdować w kosmetykach, których działanie ma charakter leczniczy.

SLS (ang. Sodium Lauryl Sulfate) jest bardzo silnym detergentem, niewiele różniącym się od tych, które znajdują się w płynach do mycia naczyń. Inne, podobne środki, to: SLES (Sodium Laureth Sulfate), ALES (Amonioum Laureth Sulfate) oraz ALS (Amonium Lauryl Sulfate). Każdy z nich jest solą, która czyści wprawdzie włosy, ale jednocześnie silnie je osłabia.

Oprócz detergentów, w składzie ziołowych szamponów nie powinno też być zbyt wielu środków konserwujących. Aczkolwiek w praktyce często okazuje się to awykonalne, ze względu bowiem na dłuższy termin przydatności do użytku, niejeden naturalny szampon został wzbogacony o takie substancje, jak benzoesan sodu i jemu podobne. 

Bibliografia

 • Andrzej Szmurło, Łupież – zaburzenie skóry głowy, http://aesthetica.com.pl
 • Anna Kołomycew, Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki. Wydawnictwo Helion, 2014
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Maseczka z jajka na włosy - jak często używać? Efekty i opinie
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy
Gencjana na włosy – jak używać? Jak wpływa na organizm?
Gencjana
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Podobne artykuły
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Kobieta stosuje emolienty na włosy
Emolienty na włosy - działanie. Jakie mają właściwości?
Fryzjer farbuje włosy henną
Czy farbowanie włosów henną jest bezpieczne?
Kobieta o pięknych włosach
Budowa włosa - z czego się składa, czym się charakteryzuje i jakie ma funkcje?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!