Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Trądzik grudkowy - odmiany, jak leczyć?

Trądzik grudkowy to typowa dolegliwość okresu dojrzewania, z którą zmaga się większość nastolatków. Charakterystyczne zmiany skórne mogą jednak pojawić się także u dorosłych osób, pod wpływem stresu lub zmian hormonalnych. Zobacz, jak leczyć trądzik grudkowy i jakie mogą być skutki uboczne niektórych terapii.
Osoba z wypryskami na twarzy
Źródło: 123RF
Spis treści

Trądzik grudkowy jest bardzo popularną odmianą trądziku pospolitego, który powstaje w wyniku nadmiernej pracy gruczołów łojowych, do której dochodzi w okresie dojrzewania. Najczęściej charakterystyczne grudki pojawiają się na twarzy młodych chłopców. Ale problemy z trądzikiem grudkowym mają także dość często dorosłe kobiety, u których pracę gruczołów łojowych zaburzają zmiany hormonalne. Zmiany trądzikowe bardzo często pojawiają się u nich na przykład w okresie menstruacji i ciąży.

Nadreaktywność androgenu – hormonu odpowiadającego za nadprodukcję łoju – nasila tak u młodych osób, jak i u dorosłych osób także w wyniku stresu oraz źle zbilansowanej diety zawierającej produkty o wysokim indeksie glikemicznym.

Reklama

Trądzik rodzaje

Trądzik pospolity może mieć różne odmiany, jedne bardziej uciążliwe, inne mniej, ale wszystkie wymagające długotrwałego leczenia i cierpliwości pacjenta.

W trądziku grudkowym na skórze pojawiają się zaskórniki i grudki, które czasem mogą pozostawić po sobie niewielkie blizny. Zaskórniki nie mają charakteru zapalnego i powstają w wyniku nadmiernej produkcji sebum i rogowacenia komórek naskórka w poszerzonych ujściach gruczołów łojowych. Zaskórniki mogą być zamknięte (białe podskórne grudki) lub otwarte (czarne punkciki). Gdy dojdzie do stanu zapalnego zaskórniki mogą zamienić się w grudki, które dalej łatwo przekształcają się w wypełnione ropą torbiele. Trądzik grudkowy występuje najczęściej na twarzy, ale może pojawić się także na szyi i plecach.

W trądziku krostkowy raczej nie występują zaskórniki, a zmiany od razu przybierają formę pęcherzyków wypełnionych ropą. Po wyleczeniu raczej nie pozostawiają po sobie blizn.

W trądziku grudkowo-krostkowym występują zmiany o mieszanym charakterze. Niektóre mogą przybrać ciężką postać ropowiczą, która niesie za sobą ryzyko powstania blizn.
 
Trądzik młodzieńczy może mieć także postać piorunującą, choć na początku przypomina trądzik krostkowo-grudkowy, to szybko dochodzi do powstania dużych torbieli wypełnionych ropą.

Oprócz objawów skórnych, u pacjenta może wystąpić także gorączka, złe samopoczucie, drgawki, bóle mięśniowo-stawowe, podwyższone OB, leukocytoza, wzrost stężenia gammaglobulin we krwi, niedokrwistość, a nawet białkomocz.

Reklama

Trądzik grudkowo-krostkowy leczenie

Leczenie trądziku jest bardzo żmudne i może trwać wiele lat, dlatego musi odbywać się pod okiem dermatologa. W zależności od tego, jak bardzo nasilone są zmiany trądzikowe może on przepisać łagodniejsze lub bardziej agresywne leki na trądzik.

Na początku mogą to być jedynie preparaty do stosowania miejscowego, które mają za zadanie odblokowanie porów i złuszczenie naskórka oraz zmniejszenie stanu zapalnego (kremy, żele, maści z erytromycyną lub czy klindamycyną, nadtlenek benzoilu).

Jeśli preparaty zewnętrzne nie przyniosą widocznej poprawy, lekarz włączy leczenie antybiotykami. Najczęściej stosuje się tetracyklinę, doksycyklinę, azytromycynę i limecyklinę.

W następnym etapie leczenia może okazać się konieczne zastosowanie retinoidów, czyli pochodnych witaminy A, które w znaczny sposób ograniczają funkcje wydzielnicze gruczołów łojowych. Terapia taka musi być jednak prowadzona pod ścisłym nadzorem lekarza i poprzedzona m.in. badaniami poziomu cholesterolu.

Przeciwwskazaniem do zastosowania retinoidów jest bowiem zbyt wysoki poziom cholesterolu i ciężka choroba wątroby doprowadzająca do jej niewydolności. Przez czas trwania terapii trzeba regularnie wykonywać próby wątrobowe, nie można się opalać, poddawać inwazyjnym zabiegom kosmetycznym, a także zajść w ciążę (nawet do 4 miesięcy po zakończeniu terapii).

Przed podjęciem decyzji o farmakologicznym leczeniu trądziku lekarz powinien zapoznać pacjenta z możliwymi skutkami ubocznymi retinoidów, do których należą:

 • suchość skóry i śluzówek
 • ryzyko częstszych infekcji grzybiczych i bakteryjnych
 • próchnica zębów
 • suchość oczu (konieczna jest rezygnacja z noszenia soczewek kontaktowych)
 • zapalenie spojówek i powiek
 • zaburzenie widzenia po zmroku
 • suchość włosów, łupież
 • nadmierne wypadaniem lub porostem włosów
 • nadwrażliwość na światło słoneczne
 • ból mięśni i stawów
 • ból głowy
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowymi
 • zaburzenia pracy wątroby, nerek i dróg moczowych
 • anemia
 • zaburzenia nastroju

 U kobiet, którym nie pomaga antybiotykoterapia i których nie można zlecić terapii pochodnymi witaminy A, można zastosować preparaty hormonalne (np.tabletki antykoncepcyjne na trądzik), które powodują zanik gruczołów łojowych. Ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych ta długotrwała terapia także musi odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza.

Trądzik grudkowo krostkowy domowe sposoby

Podstawą domowej terapii jest przestrzeganie zasad higieny i unikanie czynników sprzyjających rozwojowi trądziku. Pierwszą podstawową zasadą jest nie wyciskanie zmian na skórze i staranne oczyszczanie skóry z resztek łoju i martwych komórek.

Raz w tygodniu można zrobić łagodny peeling, zwłaszcza enzymatyczny, który nie podrażni stanów zapalnych lub parówkę z ziół o przeciwzapalnych właściwościach (np. szałwii lub skrzypu).

Warto sięgnąć także po kosmetyki o działaniu przeciwłojotokowym, złuszczającym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, które zawierają kwas salicylowy, alfa-hydroksykwasy, mlekowy, glikolowy, nadtlenek benzoilu czy kwas azelainowy, a także siarkę i cynk.  

Ważny elementem terapii jest również restrykcyjna dieta i unikanie produktów, które powodują nasilenie się zmian trądzikowych. Powinno się w tym okresie unikać:

 • jedzenia typu fast food
 • mocno przetworzonej żywności
 • czekolady, kakao
 • ostrych przypraw
 • cytrusów
 • orzeszków ziemnych
 • mocnej kawy i herbaty
 • alkoholu
 • soków z dodatkiem sztucznych aromatów

W diecie powinny się za to znaleźć produkty bogate w witaminy C, B2, PP. Warto także pić i pij ziołowe herbatki oczyszczające np. z ziela bratka czy pokrzywy.

Reklama

Trądzik zaskórnikowo-grudkowy - zabiegi kosmetyczne

Dobrym rozwiązaniem przy tego rodzaju trądziku są różne zabiegi złuszczające. Można wybrać np. mikrodermabrazję lub peeling kawitacyjny. Kosmetyczka lub dermatolog mogą zaproponować także zabiegi z użyciem lampy Solux, kwasów owocowych, peelingi chemiczne, np. glikolowe, zabiegi z wykorzystaniem witaminy C, która ma właściwości przeciwzapalne.

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Kobieta ze spuchniętą wargą
Swędzenie nóg - co oznacza i jak mu zaradzić? Przyczyny, leczenie i domowe sposoby
Kobietę swędzą nogi
Podobne artykuły
Wysypka pęcherzowa na skórze
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Przebarwienia na stopach
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Kaszka na czole
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial