Program leczenia porażenia mózgowego komórkami macierzystymi

Grupa FamiCord powołała program leczniczy wykorzystania autologicznych komórek macierzystych z krwi pępowinowej, w celu leczenia dzieci z porażeniem mózgowym z całej Europy. To innowacyjna terapia, która będzie przeprowadzana w Polsce. Pierwszym partnerem, z którym podjęto współpracę jest Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie.
Dziecko leżące na łóżku
Źródło: 123RF

Spis treści

Powołany do życia międzynarodowy program leczniczy jest szansą dla dzieci, które zostały dotknięte zwłaszcza dziecięcym porażeniem mózgowym. Dzięki podaniu własnej krwi pępowinowej istnieje realna szansa na poprawę stanu klinicznego maluchów.

Wykorzystanie komórek macierzystych

Komórki macierzyste pozyskane przy porodzie stosowane są już od kilku, jako źródło w procedurze medycznego eksperymentu leczniczego. Mieliśmy już kilkanaścioro dzieci, u których wykorzystaliśmy autologiczną krew pępowinową. Niedawno pokazały się wyniki podobnych procedur z ośrodka w USA, gdzie leczono blisko 300 dzieci. Liczymy, że teraz będziemy mogli pomóc większej liczbie dzieci, bo dzięki Grupie FamiCord zgłaszają się do nas pacjenci z całej Europy” – mówi o perspektywach programu dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk.

Warto pamiętać, iż krew pępowinową można zabezpieczyć tylko raz w życiu – właśnie podczas porodu. Pochodzące z niej komórki macierzyste mogą w przyszłości posłużyć w ratowaniu zdrowia i życia nie tylko ich właściciela, ale i bliskich mu osób.

Innowacyjny program leczniczy

Za realizowanie założeń badawczych oraz klinicznych programu FamiCrod w imieniu Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie odpowiada dr hab. Magdalena Chrościńska – Krawczyk, która jest pionierką zastosowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej i galarety Whartona w neurologii dziecięcej. Teraz jej zadaniem będzie jeszcze szersze realizowanie programu autologicznych komórek macierzystych z krwi pępowinowej.

W lubelskim szpitalu została przeprowadzona pilotażowa faza programu terapii własną krwią pępowinową, do której przystąpiło 14 dzieci. Dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk przeprowadziła już pierwsze zabiegi w leczeniu mózgowego porażenia dziecięcego oraz autyzmu z zastosowaniem komórek macierzystych z krwi pępowinowej oraz sznura pępowinowego.

Dlaczego wybrano Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Lublinie?

Wybór Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie na pierwszego partnera naszego programu jest nieprzypadkowy – poprzedził go okres wspólnej pracy, badań i pierwszych sukcesów, jakimi były pilotażowe  podania u małych pacjentów szpitala. Teraz wspólnie wchodzimy w kolejny etap współpracy, a jej efektami będziemy mogli wkrótce podzielić się z opinią publiczną. Co ważne, nasz program jest pierwszym programem w Europie, a drugim tego typu na świecie. Naszym zadaniem, jako banku, jest przede wszystkim zabezpieczanie jej dla naszych klientów i ich bliskich, ale też pomoc pacjentom w jej użyciu jeśli jest taka potrzeba – mówi Tomasz Baran z należącego do Grupy FamiCord Polskiego Banku Komórek Macierzystych. W założeniu Program ma być bezpłatny dla klientów Grupy FamiCord – dodaje.

Czytaj również:

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Pytanie: W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

  >15

  15-20

  20-30

  30<

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zarejestruj się

Odbierz bezpłatną wyprawkę

I ciesz się udanym początkiem macierzyństwa

Zamknij