Badania ucha i słuchu

Jak wygląda badanie słuchu? Czym jest badanie audiometryczne? Komu należy się bezpłatne badanie słuchu? Czy możliwe jest wykonanie badania słuchu online? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące zarówno słuchu, jak i uszu znajdziesz w tej zakładce.

Badania słuchu i ucha – u dziecka, noworodka i dorosłych

Kiedy wykonuje się badanie słuchu i uszu? Co mają na celu? Przede wszystkim należy pamiętać, iż badanie słuchu wykonuje się już u noworodka, po to, by dowiedzieć się czy maluszek słyszy. Dodatkowo badanie powinien przeprowadzić każdy, kto zauważył w krótkim czasie pogorszenie słyszenia.

Badanie słuchu u noworodka

Badanie słuchu noworodka przeprowadzane jest jeszcze w szpitalu. Jego celem jest zdiagnozowanie wrodzonych wad słuchu, które występują u 2-4 dzieci na tysiąc noworodków.

Przesiewowe badanie słuchu, które wykonywane jest u noworodków, co ważne, jest całkowicie bezbolesne oraz bezstresowe dla dziecka. Można je wykonać na dwa sposoby:

  • metodą AOE – to nic innego, jak otoemisja akustyczna, czyli bezbolesny i nieinwazyjny test pozwalający zweryfikować niedosłuch typu odbiorczego. Jego źródłem są zaburzenia pracy ślimaka w uchu wewnętrznym. Podczas takiego badania umieszcza się sondę emitującą cichy dźwięk. Właściwie funkcjonujący narząd słuchu powinien ten dźwięk odbić (emisja zwrotna), co jest rejestrowane przez urządzenie pomiarowe,
  • metodą ABR - (badanie BERA) rejestruje słuchowe potencjały wywołane w pniu mózgu. Zadaniem badania jest sprawdzenie, w jaki sposób mózg reaguje na dźwięk, a także określenie progu słyszenia, jak i stopnia i rodzaju niedosłuchu.

Badanie słuchu u dzieci

Badanie słuchu dzieci przeprowadzane w polskich szpitalach są bezpłatne i przeprowadzane w ramach badań przesiewowych.

Warto wskazać cztery podstawowe badania, które precyzyjnie pozwalają określi stan słuchu, a należą do nich:

  • audiometria impedancyjna (tympanometria),
  • audiometria tonalna,
  • otoemisja akustyczna,
  • ABR (badanie BERA).

Podstawowe badanie słuchu w wieku niemowlęcym, a także szkolnym zwykle wykonuje się metodą audiometrii impedancyjnej. Jego zadaniem jest rejestrowanie wychylenia błony bębenkowej pod wpływem zmian ciśnienia, a także zmiany natężenia dźwięków. Badanie to umożliwia diagnozowanie niedosłuchu przewodzeniowego oraz odbiorczego, a także wysiękowe zapalenie ucha środkowego, jak i przebicie błony bębenkowej.

Badanie audiometryczne

Audiometria tonalna jest badaniem, które pozwala na określenie wielkości ubytków w słuchu, a także ich rodzaju. Podczas tego badania używa się dźwięków o danej częstotliwości i natężeniu, na które powinien zareagować pacjent.

Audiometria tonalna zwykle jest wykonywana przez audiologa lub laryngologa. Za pomocą badania można określić, na jakim poziomie uszkodzony jest narząd słuchu.