Reklama
Kiedy wykonuje się badanie słuchu i uszu? Co mają na celu? Przede wszystkim należy pamiętać, iż badanie słuchu wykonuje się już u noworodka, po to, by dowiedzieć się czy maluszek słyszy. Dodatkowo badanie powinien przeprowadzić każdy, kto zauważył w krótkim czasie pogorszenie słyszenia.
Badanie słuchu noworodka przeprowadzane jest jeszcze w szpitalu. Jego celem jest zdiagnozowanie wrodzonych wad słuchu, które występują u 2-4 dzieci na tysiąc noworodków.
Przesiewowe badanie słuchu, które wykonywane jest u noworodków, co ważne, jest całkowicie bezbolesne oraz bezstresowe dla dziecka. Można je wykonać na dwa sposoby:
Badanie słuchu dzieci przeprowadzane w polskich szpitalach są bezpłatne i przeprowadzane w ramach badań przesiewowych.
Warto wskazać cztery podstawowe badania, które precyzyjnie pozwalają określi stan słuchu, a należą do nich:
Podstawowe badanie słuchu w wieku niemowlęcym, a także szkolnym zwykle wykonuje się metodą audiometrii impedancyjnej. Jego zadaniem jest rejestrowanie wychylenia błony bębenkowej pod wpływem zmian ciśnienia, a także zmiany natężenia dźwięków. Badanie to umożliwia diagnozowanie niedosłuchu przewodzeniowego oraz odbiorczego, a także wysiękowe zapalenie ucha środkowego, jak i przebicie błony bębenkowej.
Audiometria tonalna jest badaniem, które pozwala na określenie wielkości ubytków w słuchu, a także ich rodzaju. Podczas tego badania używa się dźwięków o danej częstotliwości i natężeniu, na które powinien zareagować pacjent.
Audiometria tonalna zwykle jest wykonywana przez audiologa lub laryngologa. Za pomocą badania można określić, na jakim poziomie uszkodzony jest narząd słuchu.