Dla Ciebie, na zdrowie!

7 skutków biernego palenia

Powszechnie przestrzega się palaczy przed skutkami ich nałogu. Rzadziej przypomina, że bierne palenie również ma bardzo poważne konsekwencje. A najpoważniejsze w przypadku dzieci.
Spis treści

Substancje rakotwórcze wydychane przez palacza mają ogromny wpływ nie tylko na niego samego, ale przede wszystkim na osoby znajdujące się w pobliżu. Pomimo zakazu palenia w miejscach publicznych wciąż można spotkać osoby, które nie przestrzegają tej zasady i narażają innych na wdychanie dymu. Ryzyko zachorowania i rozwoju nowotworu jest wówczas znacznie większe.

Wdychanie wydalanego przez palaczy dymu tytoniowego może zwiększyć ryzyko chorób serca, z powodu tak zwanego bocznego strumienia dymu tytoniowego, który zawiera znacznie więcej dwutlenku węgla oraz nikotyny. Zwiększa się ryzyko zawału przed 50. rokiem życia. Naukowcy wykazują, że również czynnik zapadalności na choroby układu oddechowego jest znacznie większy. Dym tytoniowy może wywołać zapalenie oskrzeli czy gardła.

Wpływ na płód i dzieci

Bierne palenie w obecności przyszłej matki może doprowadzić do uszkodzenia płodu, a nawet poronienia czy urodzenia się martwego dziecka. Wdychanie dymu wywołuje nieodwracalne skutki w rozwoju płodu, między innymi zahamowanie prawidłowego rozwoju płuc. Dziecko może urodzić się też przedwcześnie lub z niedowagą.

Rodzice, którzy palą, narażają niemowlęta na działanie dymu tytoniowego. Narażenie na jego wdychanie zwiększa czynnik ryzyka wystąpienia zespołu śmierci łóżeczkowej, która wynika z niskiej masy urodzeniowej lub bezdechu u niemowląt.

Dym tytoniowy jest alergenem, który może wywołać nieprzyjemne skutki u osób niepalących, takich jak podrażnienie śluzówki nosa i oczu, kichanie, uczucie duszności i niedotlenienia. Naukowcy potwierdzają, że najwięcej niebezpiecznych substancji w pomieszczeniach pochodzi właśnie z dymu tytoniowego.

Choroby powstające z biernego palenia

Skutkiem działania dymu tytoniowego w postaci alergenu może być choroba o nazwie astma występująca u dzieci oraz dorosłych. Leczenie astmy w przypadku biernego palenia może okazać się nieskuteczne, doprowadzając do kolejnych powikłań. Zwiększa się ryzyko zachorowania na astmę oskrzelową u dzieci. Chory cierpią na napady duszności. Częściej na astmę oskrzelową wywołaną biernym paleniem zapadają kobiety.

Występuje często u dzieci, ale może być ono skutkiem biernego palenia także u nastolatków. Zwiększa się wówczas ryzyko zapalenia, a nawet utraty słuchu. Uszkodzeniu ulegają delikatne sieci naczyń krwionośnych znajdujących się wewnątrz ucha. Doprowadza to stopniowo do zaburzeń w odbieraniu dźwięków, a następnie zupełnej głuchoty. Lekceważone, może też skutkować niebezpiecznymi powikłaniami.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Psychologia
Przeczytaj artykuł
Kaszel palacza- jak się objawia? Leki i domowe sposoby
Osoba z kaszlem
Przeczytaj artykuł
Zatrucie nikotyną - objawy, odtrutka i leczenie. Ile trwa?
Papierosy z nikotyną
Przeczytaj artykuł
Płuca palacza - jak wyglądają po latach i jak oczyścić?
Jak wyglądają płuca palacza
Podobne artykuły
Kobieta trzymająca w dłoni przełamanego papierosa
31 maja – Światowy Dzień Bez Tytoniu. Raport palenia w Polsce
Kobieta z papierosem w dłoni będąca w zaawansowanej ciąży
Palenie w ciąży – jak rzucić?
Pożegnanie z papierosem – 10 wskazówek przydatnych w walce z nałogiem
Wpływ papierosów na rozwój stwardnienia rozsianego
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!