31 maja – Światowy Dzień Bez Tytoniu. Raport palenia w Polsce

Kobieta trzymająca w dłoni przełamanego papierosa
Źródło: 123RF
W piątek, 31 maja 2019 roku przypada Światowy Dzień Bez Tytoniu. Dzień ten po raz pierwszy świętowano w 1988 roku w Madrycie. To idealna okazja do pozbycia się nałogu palenia, gdyż nikotyna, jak wiadomo ma szkodliwy wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jak dużo palą Polacy?

Jaki jest cel święta?

Misją Światowego Dnia Bez Tytoniu jest zwiększanie świadomości na temat niebezpieczeństw, które są związane z używaniem tytoniu, jak również praktyk biznesowych firm tytoniowych. Dzień ten ma również przypominać o działaniach, które podejmuje Światowa Organizacja Zdrowia, by walczyć z epidemią tytoniu.

Święto to jest idealnym momentem, by pochylić się nad refleksją, w jaki sposób można poprawić stan swojego zdrowia.

Statystyki palenia papierosów w Polsce

Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia, a mimo na podstawie badań wykonanych przez Główny Inspektorat Sanitarny w 2017 roku do nałogowego palenia papierosów przyznało się aż 24% Polaków. Dodatkowo, badania pokazują, że w ten nałóg częściej wpadają mężczyźni niż kobiety (29% wobec 20%). Jak pokazują dotychczasowe pomiary, odsetek osób palących regularnie jest głównie wśród osób młodych (15 – 19 lat).

Warto zauważyć, iż na odsetek osób palących wpływ ma również wykształcenie, ponieważ rozkład jest następujący:

  • wykształcenie podstawowe i gimnazjum – 34% mężczyźni, 20% kobiety,
  • wykształcenie zasadnicze zawodowe – 40% wśród mężczyzn i 24% wśród kobiet,
  • średnie i pomaturalne – 19% mężczyźni, 22% kobiety,
  • licencjat i wyższe – 23% mężczyźni, 12% kobiety.

Zdecydowanie najrzadziej palą kobiety z wykształceniem wyższym, a najczęściej mężczyźni z wykształceniem zasadniczym zawodowym.

Jak wygląda sytuacja materialna palących? Najczęściej są to osoby bezrobotne (53% wśród mężczyzn i 41% wśród kobiet), a najrzadziej osoby z dobrym statusem finansowym (23% wśród mężczyzn i 21% wśród kobiet).

Jak dym tytoniowy wpływa na organizm?

Jakie są skutki palenia papierosów? Do najczęstszych, a zarazem najpoważniejszych powikłań zaliczyć należy następujące dolegliwości:

Dodatkowo u nałogowych palaczy zauważyć można: żółte zęby, choroby oczu, paradontozę oraz obniżoną płodność. Większość wymienionych wyżej chorób nie daje szybkich objawów, ale rozwijają się one w organizmie latami.

Jak rzucić palenie papierosów?

Przede wszystkim trzeba pogodzić się z faktem, że pierwsze dni bez papierosa będą najtrudniejsze i wytrzymanie ich to już połowa sukcesu. Za każdym razem, gdy w głowie pojawia się chęć zapalenia papierosa, warto znaleźć sobie zajęcie alternatywne. Nie należy wmawiać sobie, że palenie uspokaja, ponieważ nikotyna wpływa pobudzająco na organizm, ożywiając i podnosząc ciśnienie krwi.

Warto mieć przygotowane różnorakie przekąski, jak pestki dyni, słonecznika czy niewielkie smakołyki, które pomogą uporać się z nałogiem palenia papierosów.

Najważniejsza jest silna wola oraz chęć uwolnienia się od nałogu, ale także pomoc otoczenia – rozmowa z najbliższymi, z psychoterapeutą lub odwyk również pomogą w walce z paleniem.

Czytaj również:

Bibliografia

  • Raport z ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu, październik 2017

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA