Naukowcy odkryli prosty sposób jak zmniejszyć ryzyko chorób serca aż o 20% ❤️‍🩹 Dowiedz się więcej!
Naukowcy odkryli prosty sposób jak zmniejszyć ryzyko chorób serca aż o 20% ❤️‍🩹 Dowiedz się więcej!
Naukowcy odkryli prosty sposób jak zmniejszyć ryzyko chorób serca aż o 20% ❤️‍🩹 Dowiedz się więcej!

Badanie słuchu u noworodka i starszych dzieci

Badanie słuchu u dzieci pozwala wykryć wady wrodzone a także nabyte, które częściowo lub całkowicie upośledzają słyszenie. Takie badanie u noworodka i niemowlaka wykonuje się metodami obiektywnymi, nie wymagającymi interakcji ze strony małego pacjenta. Co ważne - przesiewowe badanie słuchu u noworodka wykonywane jest już w drugiej dobie życia. Później ewentualne badanie słuchu u niemowlaka lub starszego dziecka zleca się stosowanie do potrzeb.
Niemowlę na badaniu słuchu
Źródło: 123RF
Spis treści

Badanie słuchu

Badanie słuchu ma na celu ocenę reakcji narządu słuchu oraz mózgu na bodźce dźwiękowe. Pozwala wychwycić wiele wad, w tym rozmaite rodzaje niedosłuchu. Badanie słuchu pomoże też zdiagnozować m.in. wysiękowe zapalenie ucha wewnętrznego, tak częste u małych dzieci.

Wskazaniem do wykonania badania słuchu są także bóle i zawroty głowy oraz szumy uszne. Badanie może być również jednym z narzędzi pozwalających wykryć poważniejsze choroby, takie jak nowotwory czy stwardnienie rozsiane.

Może zostać przeprowadzone wieloma metodami, które w najbardziej ogólnym zarysie dzielą się na obiektywne (na podstawie mierzalnych parametrów) oraz subiektywne (wynik jest efektem „współpracy” z pacjentem). 

Reklama

Badanie słuchu u dzieci

Podstawowe badanie słuchu u dzieci w wieku niemowlęcym, przedszkolnym oraz szkolnym najczęściej wykonuje się metodą tympanometrii, z uwagi na fakt, iż jest to badanie obiektywne. W przypadku małych dzieci ciężko byłoby bowiem polegać na subiektywnych odczuciach i reakcjach na dźwięk. Tympanometria obiektywnie rejestruje wychylenia błony bębenkowej pod wpływem zmian ciśnienia oraz zmiany natężenia dźwięków. Badanie tympanometryczne pozwala zdiagnozować niedosłuch przewodzeniowy oraz odbiorczy, wysiękowe zapalenie ucha środkowego, niedrożność trąbki Eustachiusza, bezpowietrzność czy przebicie błony bębenkowej.Badanie słuchu u niemowlaka

Ze względu na obiektywny charakter, badanie słuchu metodą tympanometrii można przeprowadzić nawet w przypadku bardzo małych dzieci. Tympanometryczne badanie słuchu u niemowlaka przeprowadza się już od 4 miesiąca życia. W przypadku nieco starszych dzieci istotne jest przygotowanie mentalne i wyjaśnienie, na czym polega badanie, jeśli zaś chodzi zaś o niemowlęta i dzieci do 3-4 roku życia – test powinny one przechodzić na kolanach jednego z rodziców. Badanie jest wprawdzie bezbolesne, wymaga jednak by w tym czasie pacjent był całkowicie nieruchomy, nie wydawał żadnych dźwięków, nie przełykał. Istotą tego typu badania słuchu wprowadzenie do ucha sondy i generowanie zmiennego ciśnienia oraz różnych dźwięków przy jednoczesnym pomiarze zachowań błony bębenkowej oraz reakcji z mięśnia strzemiączkowego. 

Reklama

Badanie słuchu u noworodka

Jeszcze wcześniej, bo już na „porodówce” przeprowadzane jest przesiewowe badanie słuchu u noworodka(od 2002 roku jest powszechne i obligatoryjne). Ma ono na celu zdiagnozowanie ewentualnych wad wrodzonych słuchu, które dotykają 2-4 dzieci na każdy tysiąc nowo urodzonych. Badanie słuchu u noworodka pozwala wykryć wady, których tak małe dziecko nie byłoby w stanie w żaden sposób światu zakomunikować ani okazać.  Co ważne, przesiewowe badanie słuchu u noworodka jest całkowicie bezbolesne i niestresujące dla dziecka (co nie znaczy, że zawsze proste do wykonania, o czym więcej za chwilę). Badanie słuchu u noworodka wykonuje się dwoma metodami: AOE i ABR.

Reklama

Przesiewowe badanie słuchu metodą AOE

Przesiewowe badanie słuchu metodą AOE to tak zwana otoemisja akustyczna. Jest to bezbolesny, nieinwazyjny i obiektywny test pozwalający zdiagnozować niedosłuch typu odbiorczego, którego źródłem są zaburzenia pracy ślimaka w uchu wewnętrznym. W czasie badania w uchu dziecka zostaje umieszczona sonda emitująca cichy dźwięk. Prawidłowo działający narząd słuchu powinien ten dźwięk odbić (emisja zwrotna), co jest rejestrowane przez urządzenie pomiarowe.

Reklama

Badanie słuchu ABR

Drugie przesiewowe badanie słuchu u noworodka to tzw. badanie słuchu ABR (słuchowa odpowiedź pnia mózgu). Pozwala ono zdiagnozować ewentualne zaburzenia nie tylko w ślimaku, ale też w nerwie słuchowym i pniu mózgu. Wynik badania ABR pokazuje, czy dźwięki są prawidłowo przekazywane do pnia mózgu. Badanie to z technicznego punktu widzenia jest bardziej skomplikowane. Wykonuje się je po zamocowaniu do głowy dziecka specjalnych elektrod. Wymagany jest całkowity brak ruchu. U noworodków i niemowląt  taki stan możliwy jest jedynie w czasie snu. W razie braku możliwości przeprowadzenia badania, stosuje się narkozę. 

Czytaj też: 

Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Badania laryngologicze
Przetwarzanie słuchowe - badanie APD i terapia zaburzenia
Dziewczyna pokazujące swoje ucho
Wymaz z gardła - jak przebiega i co wykrywa? Przygotowanie do badania
Badanie gardła
Punkcja zatok szczękowych i czołowych – przebieg badania
Punkcja zatok
Podobne artykuły
Badanie próby kalorycznej
Próba kaloryczna - na czym polegają próby błędnikowe?
Badanie tympanometryczne
Tympanometria - na czym polega i jak czytać jej wyniki?
Badanie BERA
Badanie ABR - na czym polega i u kogo się je przeprowadza?
Dziecko w czasie badania nosa
Wymaz z nosa - wyniki i przygotowanie do badania
Dziecko w czasie badania ABR
Badanie BERA - kiedy je wykonać? Wyniki i cena

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie funkcje Twojego CGM są dla Ciebie najważniejsze?
Touchcare CGM