Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Bóle mięśni – przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie?

Bóle mięśni mogą wynikać z rozmaitych przyczyn, od błahych do poważnych. Bólami mięśniowymi może objawiać się zwykłe przeziębienie, czy grypa, ale też cięższe schorzenia, takie jak np. borelioza, zaburzenia pracy tarczycy, czy reumatoidalne zapalenie stawów. Ból mięśni może mieć także związek z nadmierną aktywnością fizyczną. Jak przebiega leczenie?
Kobietę bolą mięśnie
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym są bóle mięśni?

Bóle mięśni stanowią jedną z częstszych dolegliwości występujących zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn na świecie. Tą dysfunkcją organizm daje znać, że dzieje się z nim coś niepokojącego. Ból mięśni może być odczuwany wszędzie tam, gdzie występuje tkanka mięśniowa. 

Ten rodzaj bólu powstaje poprzez uruchomienie specjalnych receptorów, które określa się jako nocyceptory. Wyselekcjonował je Charles Scott Sherrington w 1906 roku. Odkrył on, że ból jest wywoływany przez nocyceptory, które wykrywają bodźce, mogące uszkodzić tkanki. Są one połączone z centralnym układem nerwowym, przez co człowiek reaguje uczuciem bólu, obserwowanym w konkretnym miejscu lub w całym ciele. 

Przyczyną bólu mięśni może być przetrenowanie, po którym odczuwa się popularne „zakwasy”, ale też jakaś choroba tocząca się w organizmie: infekcyjna, zakaźna, bakteryjna, czy też układowa. Ponadto za bóle mięśni i stawów mogą też odpowiadać aplikowane farmaceutyki, chemioterapia, czy pasożyty bytujące w ustroju człowieka.

Reklama

Skąd się biorą bóle mięśni?

Co sprawia, że człowiek odczuwa bóle mięśni? Przyczyny mogą być rozmaite. Jeśli uczucie bólu lokalizuje się w konkretnym miejscu, a dzień lub kilka dni wcześniej miał miejsce intensywny trening lub jakaś aktywność fizyczna (np. sprzątanie, mycie okien, przenoszenie ciężkich przedmiotów, itp.), której nie podejmuje się na co dzień, można domniemywać, iż np. bóle mięśni ramion wynikają z zakwasów, czyli mikrouszkodzeń mięśni, nieprzygotowanych na dany wysiłek. 

Powodem bolesności mięśniowej mogą być też choroby, takie jak zwykła infekcja, czy grypa, manifestujące się właśnie takich objawem, ale też poważniejsze schorzenia, jak choroby zakaźne (np. różyczka, ospa) oraz inne (m.in. cukrzyca, nadczynność tarczycy, borelioza, zespół przewlekłego zmęczenia, reumatoidalne zapalenie stawów). Wówczas często odczuwa się je jako bóle mięśni i kości i trudno jest podać dokładną lokalizację dolegliwości. Przeważnie jest ona odczuwana w całym ciele.

Bóle mięśniowe mogą się także pojawić po zastosowaniu niektórych leków, po chemioterapii, czy innych farmaceutykach. Mogą mieć też związek z jakimiś niedoborami żywieniowymi (np. niedostatkiem pierwiastków takich jak potas, dzięki któremu mięśnie pracują na właściwym poziomie).

Choroby wpływające na ból mięśni

Przewlekłe bóle mięśni zazwyczaj mają związek z poważniejszymi chorobami występującymi w organizmie. Z tym rodzajem bólu wiążą się m.in. choroby reumatyczne, takie jak wspomniane już reumatoidalne zapalenie stawów, ale też:

  • fibromialgia
  • zapalenie wielomięśniowe, 
  • zapalenie skórno-mięśniowe, 
  • polimialgia reumatyczna.

Z kolei silne bóle mięśni mogą być spowodowane również innym schorzeniem, takim jak nadczynność tarczycy. Odznacza się ona, poza bolesnością mięśniową, także nagłą utratą wagi, nadmierną potliwością, wrażeniem ciągłego gorąca, czasem wytrzeszczem gałek ocznych oraz wolem (powiększeniem objętości szyi). 

Okazuje się, że bólem mięśni może objawiać się także wyczerpanie, zmęczenie organizmu, zniechęcenie oraz bardzo złe samopoczucie. W momencie kiedy przyczyna, przez którą dochodzi do tego symptomu, mija, zwykle uczucie bólu także przechodzi.

Reklama

Jak objawiają się bóle mięśni?

Jak rozpoznaćbóle mięśni? Objawy są bardzo charakterystyczne i trudno je pomylić z jakimś innym rodzajem bólu. Jednak już sam charakter bóli mięśniowych może być inny, czyli np. punktowy, rozlany po całym ciele, ciągły, przemijający, wędrujący, silny, czy przewlekły. 

Warto zaobserwować kiedy oraz gdzie (w jakich konkretnie miejscach ciała) taki ból występuje, np. bóle mięśni nóg w nocy mogą świadczyć np. o występowaniu zespołu niespokojnych nóg. Natomiast częste bóle mięśni, które nie mijają, można wiązać m.in. z takimi schorzeniami jak nadczynność tarczycy, bądź przeciwnie – niedoczynność tarczycy. Bóle mięśni po wstaniu z łóżka mogą zaś skłonić lekarza ku postawieniu diagnozy dotyczącej jakiejś choroby związanej z układem ruchu oraz reumatyzmem.

Dokładny opis bóli mięśniowych stanowi cenną wskazówkę dla lekarza, który na podstawie wywiadu z pacjentem stawia wstępną diagnozę. Do pełnej diagnostyki z reguły potrzebne jest jeszcze wykonanie badania fizykalnego, a także przeprowadzenie szeregu badań laboratoryjnych, niekiedy także obrazowych. Wówczas medyk może precyzyjnie dobrać rodzaj leczenia.

Reklama

Leczenie bólu mięśni

Co pomaga na bóle mięśni? Leczenie jest naturalnie zależne od przyczyny, która je wywołała. Przykładowo, jeśli za ból mięśniowy odpowiada borelioza, pacjent z reguły musi przejść dość agresywną i długotrwałą antybiotykoterapię. Natomiast kiedy bóle mięśniowe wynikają np. z nadczynności tarczycy, choremu podaje się leki obniżające nadmierne działanie hormonów tarczycowych. 

Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosuje się w przypadku infekcji lub przeciążenia wynikającego z nadmiernej aktywności ruchowej. Mogą to być tabletki przeciwbólowe, plastry, maści, czy żele. W przypadku pojawienia się zakwasów, mogą pomóc zimne okłady. 

Ponadto z pomocą na bóle mięśniowe może przyjść też fizjoterapia, w postaci m.in. krioterapii, masaży manualnych, czy wodnych, kinezyterapii, prądów TENS, czy plastrowania dynamicznego.

Ważnym elementem terapeutycznym jest także odpoczynek i podjęcie działań zmierzających do redukcji stresu oraz codziennych napięć. Wspomniany odpoczynek jak najbardziej może być aktywny (o ile tak zaleci lekarz lub fizjoterapeuta), czyli warto postawić na regularną, jednak niezbyt obciążającą aparat ruchu aktywność. Dobrym rozwiązaniem są spacery, nordic walking, jazda na rowerze, joga, itp. 

Czytaj również

Bibliografia

  • 1. Rupiński Robert, Ból ostry i przewlekły w chorobach układu ruchu, Medical Education, 2018, ISBN 9788365471307.
  • 2. Peninou Gilles, Tixa Serge, Napięcia mięśniowe. Od diagnostyki do leczenia, PZWL, Warszawa, 2012, 1, ISBN 978-83-200-4149-1.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Co robić w przypadku użądlenia przez osę? Poznaj domowe sposoby na opuchliznę
Osa w czasie żądlenia
Podobne artykuły
Pszczoła atakująca człowieka
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!