Dla Ciebie, na zdrowie!

Co teraz pyli?

Kalendarz pylenia roślin to bardzo ważna rzecz dla każdego alergika. Pozwala zorientować się, jakie drzewa, krzewy czy byliny kwitną w danym miesiącu i czego należy unikać, by nie narażać się na wystąpienie dokuczliwych objawów alergii. Co teraz pyli? Okazuje się, że pytanie to jest aktualne nie tylko w sezonie wiosenno-letnim, ale niemal przez cały rok.
Mężczyzna z katarem siennym
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co teraz pyli – wiosna

Kwitnienie i pylenie roślin przede wszystkim kojarzone jest z sezonem wiosenno-letnim, kiedy przyroda jest w pełni swej aktywności, na polach rosną zboża, ogrody upiększają kwiaty, a korony drzew pokryte są liśćmi. Okazuje się jednak, że przyroda aktywna jest właściwie przez cały rok, nawet kiedy z pozoru wydaje się głęboko uśpiona.

Sezon pylenia zaczyna się bowiem już zimą, a kiedy ta jest łaskawa i temperatury dość wysokie – niektóre rośliny zaczynają pylić już pod koniec stycznia. Co pyli w lutym? Najwcześniej pojawiają się w powietrzu uczulające pyłki leszczyny, później – w lutym – zaczynają pylić również cis i olcha. Stężenie ich pyłków jest na tyle wysokie, że może powodować dolegliwości alergiczne, tak więc katar, problemy zatokowe czy kaszel nawet zimą nie muszą oznaczać przeziębienia, ale mogą być skutkiem uczulenia.

W okresie wczesnowiosennym pylą przede wszystkim drzewa liściaste. Już w marcu do olchy dołączają topole i brzozy (uważane za drugi po pyłkach traw najbardziej drażniący alergen). Kwiecień natomiast to już sezon uczuleniowy w pełni. Co pyli w maju? Pylą drzewa: brzoza, topola, jesion, dąb, a oprócz nich zaczynają kwitnąć trawy, których pyłki są najczęstszą przyczyną alergii wziewnych w naszym klimacie.

Reklama

Co teraz pyli – lato

Co pyli w czerwcu? Na przełomie wiosny i lata zanika stężenie pyłków drzew w powietrzu, pojawiają się za to pyłki popularnych chwastów. Co pyli w lipcu?:

  • pokrzywa, 
  • babka lancetowata,
  •  komosa,
  •  szczaw,
  • bylica zwyczajna.

Ich powszechne występowanie sprawia, że stężenie pyłków jest wysokie i też pogarsza samopoczucie uczuleniowców, wywołując uciążliwe dolegliwości:

Reklama

Co teraz pyli – jesień

Niektóre z alergennych chwastów pylą jeszcze jesienią. Co pyli we wrześniu? Najdłużej (aż do końca września) utrzymuje się w powietrzu stężenie pyłków bylicy, babki, pokrzywy i komosy. Co prawda stężenie to występuje wówczas na niskim poziomie i powoduje uczulenie już tylko u osób z silną alergią wziewną.

Jesienią nadal jednak silnie pylą grzyby mikroskopowe. W Polsce za wywoływanie reakcji alergicznych odpowiedzialne są przede wszystkim dwa rodzaje grzybów pleśniowych:

  • Alternaria,
  • Cladosporium.

Grzyby Alternaria pylą od początku marca do końca września, natomiast Cladosporiumod drugiej dekady lutego aż do końca listopada. Okres pylenia zarodników grzybów jest więc bardzo długi, w dodatku ich stężenie od maja do września utrzymuje się na wysokim poziomie, powodując podrażnienia i inne uciążliwe objawy alergii.

kalendarza pylenia powinni korzystać wszyscy uczuleniowcy, ponieważ dzięki niemu łatwo odpowiedzieć na pytanie, co teraz pyli i w miarę możliwości unikać kontaktu z drażniącymi czynnikami, np. planując urlop.

Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Alergie
Cladosporium - co to jest i gdzie występuje? Alergia i leczenie
Cladosporium w łazience
Alergia na bylicę - jak ją leczyć i czego nie jeść? Objawy
Bylica
Uczulenie na pomidory – objawy na rękach, w ustach. Jak leczyć alergię?
Kobieta nie chce jeść pomidorów
Podobne artykuły
Kobietę swędzi nos
Swędzenie nosa - w środku, z lewej i prawej strony. Co oznacza?
biedronka azjatycka
Biedronka azjatycka - jak się jej pozbyć? Ugryzienie i zwalczanie
Jabłka
Dlaczego uczulenie na jabłka występuje razem z alergią na pyłki brzóz? Przyczyny i objawy
Pacjent podczas odczulania
Odczulanie (immunoterapia alergenowa) - na czym polega i jakie są jej skutki uboczne?
Roztocza - czym są, gdzie występują i jak się ich pozbyć?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!