Najzdrowsze miejsce w internecie

Co teraz pyli?

Kalendarz pylenia roślin to bardzo ważna rzecz dla każdego alergika. Pozwala zorientować się, jakie drzewa, krzewy czy byliny kwitną w danym miesiącu i czego należy unikać, by nie narażać się na wystąpienie dokuczliwych objawów alergii. Co teraz pyli? Okazuje się, że pytanie to jest aktualne nie tylko w sezonie wiosenno-letnim, ale niemal przez cały rok.
Mężczyzna z katarem siennym
źródło:123RF
Spis treści

Co teraz pyli – wiosna

Kwitnienie i pylenie roślin przede wszystkim kojarzone jest z sezonem wiosenno-letnim, kiedy przyroda jest w pełni swej aktywności, na polach rosną zboża, ogrody upiększają kwiaty, a korony drzew pokryte są liśćmi. Okazuje się jednak, że przyroda aktywna jest właściwie przez cały rok, nawet kiedy z pozoru wydaje się głęboko uśpiona.

Sezon pylenia zaczyna się bowiem już zimą, a kiedy ta jest łaskawa i temperatury dość wysokie – niektóre rośliny zaczynają pylić już pod koniec stycznia. Co pyli w lutym? Najwcześniej pojawiają się w powietrzu uczulające pyłki leszczyny, później – w lutym – zaczynają pylić również cis i olcha. Stężenie ich pyłków jest na tyle wysokie, że może powodować dolegliwości alergiczne, tak więc katar, problemy zatokowe czy kaszel nawet zimą nie muszą oznaczać przeziębienia, ale mogą być skutkiem uczulenia.

W okresie wczesnowiosennym pylą przede wszystkim drzewa liściaste. Już w marcu do olchy dołączają topole i brzozy (uważane za drugi po pyłkach traw najbardziej drażniący alergen). Kwiecień natomiast to już sezon uczuleniowy w pełni. Co pyli w maju? Pylą drzewa: brzoza, topola, jesion, dąb, a oprócz nich zaczynają kwitnąć trawy, których pyłki są najczęstszą przyczyną alergii wziewnych w naszym klimacie.

Co teraz pyli – lato

Co pyli w czerwcu? Na przełomie wiosny i lata zanika stężenie pyłków drzew w powietrzu, pojawiają się za to pyłki popularnych chwastów. Co pyli w lipcu?:

  • pokrzywa, 
  • babka lancetowata,
  •  komosa,
  •  szczaw,
  • bylica zwyczajna.

Ich powszechne występowanie sprawia, że stężenie pyłków jest wysokie i też pogarsza samopoczucie uczuleniowców, wywołując uciążliwe dolegliwości:

Co teraz pyli – jesień

Niektóre z alergennych chwastów pylą jeszcze jesienią. Co pyli we wrześniu? Najdłużej (aż do końca września) utrzymuje się w powietrzu stężenie pyłków bylicy, babki, pokrzywy i komosy. Co prawda stężenie to występuje wówczas na niskim poziomie i powoduje uczulenie już tylko u osób z silną alergią wziewną.

Jesienią nadal jednak silnie pylą grzyby mikroskopowe. W Polsce za wywoływanie reakcji alergicznych odpowiedzialne są przede wszystkim dwa rodzaje grzybów pleśniowych:

  • Alternaria,
  • Cladosporium.

Grzyby Alternaria pylą od początku marca do końca września, natomiast Cladosporiumod drugiej dekady lutego aż do końca listopada. Okres pylenia zarodników grzybów jest więc bardzo długi, w dodatku ich stężenie od maja do września utrzymuje się na wysokim poziomie, powodując podrażnienia i inne uciążliwe objawy alergii.

kalendarza pylenia powinni korzystać wszyscy uczuleniowcy, ponieważ dzięki niemu łatwo odpowiedzieć na pytanie, co teraz pyli i w miarę możliwości unikać kontaktu z drażniącymi czynnikami, np. planując urlop.

Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Alergia krzyżowa - jakie są jej objawy? Tabela reakcji
Osoba uczulona na owoce
Przeczytaj artykuł
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Opalanie na plaży a alergia na słońce
Przeczytaj artykuł
Bazofile - podwyższone i niskie. Czym są i jakie są normy?
Bazofile ilustracja 3D
Podobne artykuły
Drzewa sosnowe wiosną
Kiedy pyli sosna?
Roztocza - czym są, gdzie występują i jak się ich pozbyć?
Kobieta z chorobą posurowiczą
Choroba posurowicza - objawy. Czy występuje po szczepieniu?
Sprawdzanie reakcji alergicznej
Reakcja alergiczna - co robić, gdy wystąpi? Typy i objawy
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj