Co teraz pyli?

Kalendarz pylenia roślin to bardzo ważna rzecz dla każdego alergika. Pozwala zorientować się, jakie drzewa, krzewy czy byliny kwitną w danym miesiącu i czego należy unikać, by nie narażać się na wystąpienie dokuczliwych objawów alergii. Co teraz pyli? Okazuje się, że pytanie to jest aktualne nie tylko w sezonie wiosenno-letnim, ale niemal przez cały rok.
Mężczyzna z katarem siennym
źródło:123RF
Spis treści

Co teraz pyli – wiosna

Kwitnienie i pylenie roślin przede wszystkim kojarzone jest z sezonem wiosenno-letnim, kiedy przyroda jest w pełni swej aktywności, na polach rosną zboża, ogrody upiększają kwiaty, a korony drzew pokryte są liśćmi. Okazuje się jednak, że przyroda aktywna jest właściwie przez cały rok, nawet kiedy z pozoru wydaje się głęboko uśpiona.

Sezon pylenia zaczyna się bowiem już zimą, a kiedy ta jest łaskawa i temperatury dość wysokie – niektóre rośliny zaczynają pylić już pod koniec stycznia. Co pyli w lutym? Najwcześniej pojawiają się w powietrzu uczulające pyłki leszczyny, później – w lutym – zaczynają pylić również cis i olcha. Stężenie ich pyłków jest na tyle wysokie, że może powodować dolegliwości alergiczne, tak więc katar, problemy zatokowe czy kaszel nawet zimą nie muszą oznaczać przeziębienia, ale mogą być skutkiem uczulenia.

W okresie wczesnowiosennym pylą przede wszystkim drzewa liściaste. Już w marcu do olchy dołączają topole i brzozy (uważane za drugi po pyłkach traw najbardziej drażniący alergen). Kwiecień natomiast to już sezon uczuleniowy w pełni. Co pyli w maju? Pylą drzewa: brzoza, topola, jesion, dąb, a oprócz nich zaczynają kwitnąć trawy, których pyłki są najczęstszą przyczyną alergii wziewnych w naszym klimacie.

Co teraz pyli – lato

Co pyli w czerwcu? Na przełomie wiosny i lata zanika stężenie pyłków drzew w powietrzu, pojawiają się za to pyłki popularnych chwastów. Co pyli w lipcu?:

  • pokrzywa, 
  • babka lancetowata,
  •  komosa,
  •  szczaw,
  • bylica zwyczajna.

Ich powszechne występowanie sprawia, że stężenie pyłków jest wysokie i też pogarsza samopoczucie uczuleniowców, wywołując uciążliwe dolegliwości:

Co teraz pyli – jesień

Niektóre z alergennych chwastów pylą jeszcze jesienią. Co pyli we wrześniu? Najdłużej (aż do końca września) utrzymuje się w powietrzu stężenie pyłków bylicy, babki, pokrzywy i komosy. Co prawda stężenie to występuje wówczas na niskim poziomie i powoduje uczulenie już tylko u osób z silną alergią wziewną.

Jesienią nadal jednak silnie pylą grzyby mikroskopowe. W Polsce za wywoływanie reakcji alergicznych odpowiedzialne są przede wszystkim dwa rodzaje grzybów pleśniowych:

  • Alternaria,
  • Cladosporium.

Grzyby Alternaria pylą od początku marca do końca września, natomiast Cladosporiumod drugiej dekady lutego aż do końca listopada. Okres pylenia zarodników grzybów jest więc bardzo długi, w dodatku ich stężenie od maja do września utrzymuje się na wysokim poziomie, powodując podrażnienia i inne uciążliwe objawy alergii.

kalendarza pylenia powinni korzystać wszyscy uczuleniowcy, ponieważ dzięki niemu łatwo odpowiedzieć na pytanie, co teraz pyli i w miarę możliwości unikać kontaktu z drażniącymi czynnikami, np. planując urlop.

Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jak walczyć z roztoczami kurzu? Skuteczne rozwiązanie dla alergików
Przeczytaj artykuł
Alergia krzyżowa - rozpoznanie i tabele reakcji krzyżowych
Podobne artykuły
Alergia krzyżowa - rozpoznanie i tabele reakcji krzyżowych
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Bazofile a ich rola w organizmie. Jaka jest norma?
IgE całkowite: badanie i cena. Jaka jest norma IgE?
Kiedy pyli sosna?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama