W dawnych wiekach wierzono, że dobroczynne działanie pijawek polega na upuszczaniu krwi. Metodę tę masowo stosowano w XVIII wieku, wielokrotnie szkodząc chorym. Obecnie jednak wiadomo, że efekt leczniczy ma zupełnie inne źródło.
Pijawki pijące krew pacjentów wstrzykują im do niej równocześnie związki i substancje biologicznie czynne, które wspomagają samoleczenie organizmu. Wśród ponad setki takich substancji za główną uznać można hirudynę, która ma działanie przeciwzakrzepowe.
W jaki sposób hirudoterapia wpływa na układ krwionośny człowieka?
- reguluje ciśnienie krwi
- zmniejsza krzepliwość krwi
- wzmacnia krążenie
- przyspiesza gojenie ran
Reklama
Jakie dolegliwości można leczyć dzięki hirudoterapii?
- problemy z potencją
- bóle głowy
- bóle stawów
- żylaki
- reumatyzm
- trądzik
- problemy z metabolizmem
- depresję
Należy też zauważyć, że substancje pochodzące od pijawek mają silne działanie przeciwbólowe, dlatego również sam zabieg nie jest bolesny. Hirudoterapię stosuje się ponadto dla przyspieszenia gojenia po operacjach plastycznych i przeszczepach skóry.
Obawy niektórych wzbudza brak higieny, należy jednak zauważyć, że obecnie w tej terapii stosuje się wyłącznie pijawki specjalnie hodowane w sterylnych warunkach. Aby mieć pewność profesjonalnej obsługi, korzystać należy wyłącznie z usług wykwalifikowanych, sprawdzonych hirudoterapeutów.
Od 2004 roku w USA pijawki lekarskie są oficjalnie uważane za środek leczniczy. Od kilku lat hirudoterapia jest również refundowana np. w Niemczech. W Polsce nie jest to jednak jeszcze możliwe.
fot. GlebK, pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Sucking_leech.jpg