Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Odżywka do włosów suchych, łamliwych i zniszczonych. Jaka?

Dobra odżywka do włosów suchych powinna być przede wszystkim bogata w składniki o działaniu nawilżającym. Kosmyki łamliwe i zniszczone będą z kolei potrzebować porcji protein. Czego zatem szukać w odżywkach do włosów?
Kobieta z suchymi włosami
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Odżywka do włosów suchych

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie jaka będzie najlepsza odżywka do włosów suchych, najpierw trzeba zastanowić się nad przyczynami, dla których kosmyki tracą zbyt szybko wodę. Zdarza się, że włosy naturalnie są po prostu matowe i pozbawione blasku, z reguły jednak przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt częste używanie suszarki i prostownicy, niewystarczające nawadnianie organizmu, częste farbowanie oraz rozjaśnianie włosów. 

Zabiegi te sprawiają, że łuski włosa się rozchylają, przez co ucieka z nich wilgoć. Efekt? Suche, puszące i elektryzujące się kosmyki. Aby odzyskać ich dobrą kondycję, warto sięgnąć po specjalne odżywki do włosów suchych, które nie tylko dogłębnie je nawilżą, ale też przywrócą ich elastyczność i miękkość.

                          suplement diety
Merz Spezial Dragees
Drażetki Merz Spezial to suplement diety na włosy, skórę i paznokcie. Zawarte w nim witaminy i minerały zostały starannie wyselekcjonowane, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych w optymalnych proporcjach, wspomagając tym samym naturalne procesy biologiczne. Dzięki temu Merz Spezial Dragees w połączeniu ze zdrową, zbilansowaną dietą przyczyniają się do poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci.
REKLAMA

Odżywka do włosów suchych i łamliwych

Dobra odżywka do włosów suchych i łamliwych będzie zawierać przede wszystkim humektanty, czyli substancje o działaniu nawilżającym, których stosowanie poleca się właśnie w przypadku suchych i rozdwajających się kosmyków. 

Do humektantów zaliczamy m.in.:

  • aloes, 
  • glicerynę, 
  • miód, 
  • mocznik,
  • kwas hialuronowy. 

Odżywka do włosów suchych i zniszczonych może zawierać także emolienty, czyli substancje zapobiegające nadmiernej utracie wody. Nie nawilżą one jednak dogłębnie kosmyków, warto więc skorzystać z nich dopiero po przeprowadzeniu “kuracji” humektantami. Zastosowane w tej kolejności produkty dadzą najlepsze efekty. Emolienty to przede wszystkim oleje roślinne, takie jak macadamia czy olej z oliwek. Do tej grupy substancji zaliczamy także masło shea.

Domowa odżywka do włosów suchych

Jeśli zależy nam nanaturalnej odżywce do włosów suchych, możemy przygotować ją samodzielnie. Pierwszy wariant to proste połączenie jednego jajka (lub tylko żółtka) z trzema łyżkami oliwy z oliwek lub innego, ulubionego oleju. Składniki mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji, po czym nakładamy miksturę na włosy (od połowy długości lub na same końcówki) i trzymamy przez 15-20 minut. Po tym czasie spłukujemy głowę letnią wodą z dodatkiem delikatnego szamponu bez SLS-ów i SLES-ów. 

Na suche i łamliwe włosy doskonale podziała również odżywka z awokado, miodu i oleju z pestek winogron. Wystarczy rozgnieść widelcem lub zmiksować jeden dojrzały owoc i wymieszać z łyżką oleju i łyżeczką miodu. Papkę trzymamy na włosach przez 20 minut, po czym spłukujemy ją tak samo jak tę z dodatkiem jajka.

Reklama

Odżywka do włosów suchych i puszących się

Co za dużo to nie zdrowo - zasada ta dotyczy także pielęgnacji włosów. Ważne jest, by obserwować ich reakcje na poszczególne preparaty i ich składniki, bowiem nie ze wszystkimi mogą się one polubić. Przesadzać nie należy zwłaszcza z proteinami, czyli białkami, których zadaniem jest odbudowa struktury włosa i czasowe wypełnienie ewentualnych ubytków. 

Choć protein potrzebują każde włosy, to składnik szczególnie istotny w pielęgnacji tych wiotkich i zniszczonych, o których często mówimy, że są “bez życia”. W takiej sytuacji szukajmy kosmetyków do włosów z jedwabiem, keratyną, proteinami mleka lub pszenicy czy elastyną. Pamiętajmy jednak, żeby stosować je z rozwagą, ponieważ “przeproteinowane” włosy będą się kruszyć i nadmiernie łamać. Najlepiej zacząć od stosowania odżywki z proteinami co drugie mycie - jeśli taka dawka okaże się zbyt mała, wówczas będzie można ją zwiększyć.

Reklama

Odżywka do włosów suchych bez spłukiwania

W ostatnich latach szczególnie popularne zrobiły się odżywki do włosów bez spłukiwania. Tak jak zwykłą odżywkę, tę także nakłada się na jeszcze mokre kosmyki, jednak nie trzeba już usuwać jej pod bieżącą wodą. 

Odżywki bez spłukiwania działają równie dobrze co te klasyczne, jednak stosowane w nadmiarze mogą obciążać włosy, dlatego podczas ich aplikacji zawsze należy pamiętać o dokładnym rozprowadzeniu po poszczególnych pasmach. Szczególnie wygodne w użyciu, a przez to najpopularniejsze, są odżywki do włosów bez spłukiwania w sprayu. Wystarczy kilka ruchów ręką, by kosmyki otrzymały solidną dawkę odżywienia. Ich dodatkową zaletą jest ochrona przed działaniem wysokiej temperatury i promieniowaniem UV.

Reklama

Szampon i odżywka do włosów suchych - czy warto?

Patrząc na sklepowe półki czy reklamy można zauważyć, że produkty przeznaczone do konkretnych rodzajów włosów lubią chodzić parami. Zakup szamponu i odżywki do włosów suchych nie będzie jednak idealnym rozwiązaniem z bardzo prostej przyczyny. Zadaniem szamponu jest przede wszystkim oczyszczenie skóry głowy z łoju, resztek kosmetyków do stylizacji, kurzu i innych zanieczyszczeń. Powinniśmy zatem dobierać go nie do rodzaju włosów, a typu skóry głowy - tego czy jest wrażliwa, sucha, czy przetłuszczająca się.

Za pielęgnację kosmyków odpowiadają odżywki oraz maski i to właśnie te preparaty powinniśmy kupować z myślą o kondycji włosów. Nakładamy je bowiem jedynie na ich długość, omijając skórę głowy. Zamiast więc kupować szampon i odżywkę do włosów suchych lepiej postawić na delikatny szampon (np. roślinny, bez parabenów i silnie pieniących się detergentów) i dobrą odżywkę odpowiednio dobraną do potrzeb naszych kosmyków.

Czytaj również

Bibliografia

  • Kołomycew A., “Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki”, 2014, ISBN: ISBN: 978-83-246-9566-9
  • Klowan M., “Włosy w świetnej formie przez cały rok. Proteiny, humektanty i reszta potworów”, 2019, ISBN: 978-83-810-3383-1
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Siwe włosy w jednym miejscu - historia Karola
Mężczyzna trzymający dłonie na głowie
Balejaż blond na krótkich i długich włosach. Jak zrobić?
Fryzjer robi klientce balejaż blond
Podobne artykuły
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy
Alternatywa dla drogeryjnych kosmetyków?
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę

Reklama