🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Jak dbać o włosy proste, kręcone, farbowane i rozjaśniane?

Jak dbać o włosy? Ogromne znacznie mają oczywiście szampony, odżywki, maski, oleje i inne tego typu kosmetyki. Ale pamiętaj – pielęgnacja zaczyna się od wewnątrz. Niedobory witamin i minerałów wpływają na kondycję włosów, które stają się suche, łamliwe, tracą blask, wypadają, wolniej rosną i nie układają się. Dlatego tak ważna jest suplementacja.
Kobieta dbająca o swoje włosy
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Podstawą zdrowych i pięknych włosów jest zadbanie o nie od środka, zapobiegając niedoborom witamin i minerałów.
  • Pielęgnacja powinna być dobrana do stanu włosa, jego porowatości i długości, a także codziennej stylizacji.
  • Zabiegi nanoplastii i keratynowego prostowania wymagają używania odpowiednich kosmetyków, aby efekt utrzymał się jak najdłużej.
Spis treści

Reklama

Jak pielęgnować włosy?

Jak prawidłowo dbać o włosy? Zarówno te zdrowe, jak też przetłuszczające się, wysuszone, wypadające, rozdwajające na końcówkach, wymagają pielęgnacji za pomocą kosmetyków dedykowanych do określonego typu i kondycji samych włosów, a także skóry głowy.

Oprócz tego niezbędne są:

  • stosowanie diety będącej źródłem niezbędnych witamin i minerałów, które mają ogromny wpływ na łodygi, korzenie oraz mieszki włosowe;
  • przyjmowanie suplementów diety na zdrowe włosy. W praktyce bowiem dzienne menu nie zawsze dostarcza wszystkich potrzebnych składników. Jakich substancji szukać przede wszystkim w preparatach? Są to między innymi biotyna (witamina B7 lub H), niacyna (witamina B3), kwas pantotenowy (składnik witaminy B5), a także witaminy B1, B2, B6, B12, A, C, E oraz minerały, takie jak cynk i żelazo. Wszystkie one mają fundamentalne znacznie dla kondycji włosów;
  • picie dużej ilości wody, która przyspiesza wchłanianie witamin;
  • unikanie częstej i silnej stylizacji z użyciem lakierów, farb, suszarek, prostownic, lokówek, a także oszczędne wystawianie się na działanie promieni słonecznych, wiatru, mrozu, deszczu, wody morskiej.

Reklama

Jak dbać o kręcone włosy, a jak o proste?

Jak dbać o falowane włosy? O pięknych lokach marzy wiele kobiet, nie można jednak zapominać, że kręcące się pasma często są wyrazem słabości.

Naturalną tendencję do skręcania wykazują bowiem włosy wysokoporowate, charakteryzujące się znacznym odchyleniem łusek od trzonu i narażone w związku z tym na nadmierną utratę wilgoci oraz substancji odżywczych.

W praktyce więc włosy falowane często są suche, cienkie, łamiące się i rozdwajające na końcach, puszące, źle układające, trudne do rozczesywania. W ich pielęgnacji kluczowe jest nawilżanie, a także olejowanie z użyciem produktów o dużych cząsteczkach (oleje arganowy, z pestek dyni, nasion słonecznika, czarnuszki).

Oprócz tego używa się specjalnie dedykowanych odżywek, masek, wcierek. Unikać natomiast należy szamponów zawierający SLS i inne tego typu silne substancje, a także urządzeń emitujących ciepło – suszarek, lokówek, prostownic.

Jak dbać o proste włosy? W tym przypadku codzienna pielęgnacja jest łatwiejsza, gdyż z reguły są one zdrowe. Często wystarczy mycie naturalnym, lekkim szamponem i używanie odżywki raz na tydzień, a także stosowanie się do ogólnych zasad dotyczących stylizacji.

Ważne jest też, by pamiętać o właściwej diecie, którą można uzupełnić o suplementację niezbędnych witamin i minerałów.

Jak dbać o krótkie i długie włosy?

Jak dbać o długie włosy? To temat rzeka. Pasma o długości kilkudziesięciu centymetrów są podatne na zniszczenia mechaniczne, trudne od odżywienia i nawilżenia, łatwo się łamią, rozdwajają. Dlatego w codziennej pielęgnacji tak ważna jest delikatność.

Dotyczy to nie tylko mycia, ale też suszenia - zamiast pocierać, należy włosy dociskać, przesuwając ręcznik w kierunku końcówek, lepiej też nie używać suszarki, zwłaszcza z gorącym nawiewem.

Subtelność jest również wskazana przy czesaniu i najlepiej w tym względzie sprawdza się miękka szczotka z naturalnego włosia. Szampon powinno się dobierać w pierwszej kolejności pod kątem porowatości, to samo dotyczy innych kosmetyków - odżywek, masek, olejów etc.

Warto też pamiętać o regularnym podcinaniu zniszczonych końcówek.

Jak dbać o włosy krótkie - damskie i męskie? Mitem jest, że wymagają one mniejszej uwagi. Często jest wręcz przeciwnie, przy tego typu fryzurze wszelkie niedoskonałości mogą być jeszcze bardziej widoczne. Tym bardziej, że nie można takich włosów związać, ani w żaden inny sposób ukryć mankamentów.

Podstawą jest zachowanie lekkości, dlatego zalecane są szampony jak najmniej obciążające, o wodnistej, nie oleistej formule. Również i w tym przypadku stosuje się odżywki, włosy krótkie także bowiem mogą się łamać, rozdwajać na końcach oraz przesuszać.

Reklama

Jak dbać o włosy rozjaśniane i farbowane?

Jak dbać o włosy rozjaśniane, blond? Z reguły po usunięciu koloru są one porowate, cienkie, suche i delikatne. Wymagają więc szczególnej troski. Oprócz delikatnych szamponów o kwaśnym pH, zaleca się stosować tak zwane humekanty oraz emolienty.

Te pierwsze, do których zaliczają się preparaty zawierające między innymi aloes czy glicerynę, mają za zadanie wiązać wodę, wpływając na nawilżenie włosów. Te drugie, czyli różne oleje i woski, tworzą warstwę ochronną, zapobiegającą odparowywaniu wody oraz zabezpieczającą łodygi przed uszkodzeniami.

Dodatkowo należy pamiętać, że włosy farbowane, niezależnie od tego, czy zostały rozjaśnione czy przyciemnione, wymagają stosowania specjalnych szamponów zapobiegających utracie koloru.

Oczywiście także i w tym przypadku ogromne znaczenie ma dieta. Zabiegi koloryzujące z natury powodują bowiem osłabienie i uszkodzenie włosów. Należy zatem zadbać o dostarczanie niezbędnych substancji, mających wpływ na ich budowę i wzrost, takich jak biotyna, niacyna czy cynk.

Reklama

Jak dbać o włosy po keratynowym prostowaniu i nanoplastii?

Jednym z zabiegów wykonywanych w salonach fryzjerskich jest keratynowe prostowanie włosów. Polega on na odżywieniu pasm keratyną. Zastosowanie tego białka bezpośrednio na włosy uzupełnia ubytki w ich strukturze, niejako przy okazji zapewniając efekt idealnego prostowania i wygładzania.

Aby rezultat ten był możliwie długotrwały, trzeba wiedzieć, jak dbać o włosy po keratynie.

Przede wszystkim przed 2-3 dni nie należy ich myć w ogóle. Później zaś powinno się stosować delikatne szampony wolne od silnych detergentów, zawierające w swoim składzie keratynę. Pozwoli to w naturalny sposób uzupełniać wypłukiwane białko. W składzie preparatów mogą też znaleźć się m.in. biotyna (witamina B7) oraz cynk, które wspierają syntezę keratyny.

Substancje te można także dostarczać „od środka”, stosując odpowiednią dietę i suplementy.

Inną metodą wygładzania jest nanoplastia. W trakcie zabiegu w strukturę włosa wprowadzane są substancje zmieniające jego kształt, w tym karbocysteina oksoacetamidowa odpowiedzialna za efekt prostowania.

Jak dbać o włosy po nanoplastii? Przede wszystkim należy stosować naturalne szampony i odżywki, wolne od soli, silikonów, parabenów, alkoholu. Ważne jest, by nigdy nie spać w mokrych włosach, dlatego zaleca się suszenie ich w umiarkowanej temperaturze, kierując nawiew od góry do dołu.

Czytaj również

Bibliografia

  • Piękno skrywa tajemnice. My je odkrywamy. Suplement diety, https://merzspezial.pl/produkty-merzspezial/, data dostępu 10.11.2022
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Siwe włosy w jednym miejscu - historia Karola
Mężczyzna trzymający dłonie na głowie
Podobne artykuły
Nasiona kozieradki
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda