Dla Ciebie, na zdrowie!

Jak dbać o kręgosłup? Wskazówki i sposoby

Problemy z kręgosłupem mogą pojawić się w każdym wieku. Bóle pleców uniemożliwiają wykonanie podstawowych czynności lub utrudniają pracę. Jak dbać o kręgosłup? Sprawdź!
Masaż kręgosłupa
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Kręgosłup - za co odpowiada?

Kręgosłup odpowiedzialny jest za prawidłową postawę ciała. Brak dbałości o prostą postawę, a także częste nadwyrężanie kręgosłupa, doprowadzają do bolesnych schorzeń. Do bólu może dojść w wyniku:

  • przemieszczenia się dysku,
  • naciskania na nerw kulszowy,
  • osteoporozy,
  • zapalenia kręgów.

Przyczyny bólu kręgosłupa

Do bólu pleców doprowadzamy sami, przez zaniedbanie lub nadwyrężenie kręgosłupa:  często się garbimy, siedzimy na nieprawidłowo sprofilowanym krześle, dźwigamy ciężkie przedmioty czy chodzimy w butach na wysokim obcasie.

Zobacz wideo: Jak wygląda leczenie zachowawcze chorób kręgosłupa

Wszystko to powoduje, że kręgosłup jest przeciążony i odpowiada przejmującym bólem. Zanim więc udamy się do lekarza, przyjrzyjmy się swoim codziennym nawykom i sprawdźmy, czy nie narażamy swojego kręgosłupa na poważniejsze dolegliwości.

Reklama

Jak dbać o kręgosłup?

Wybierz obuwie na niskim obcasie

Po pierwsze, nie obciążajmy zanadto kręgosłupa. Zamiast butów na wysokim obcasie wybrać należy takie, które utrzymują ciało w odpowiedniej pozycji. Zupełnie płaskie buty również mogą szkodzić naszemu kręgosłupowi. Najlepiej więc wybrać obuwie, które ma lekkie podbicie.

Dźwigaj z głową

Jeśli już musimy dźwigać ciężkie przedmioty, róbmy to z głową. Nie zginajmy pleców i nie usiłujmy podnosić ciężkich przedmiotów na prostych nogach. Zamiast schylania lepsze jest przykucnięcie. W ten sposób ciężar przeniesiony zostanie również na inne obszary ciała, a nie tylko na kręgosłup.

Jeśli natomiast dźwigamy torby z zakupami, to rozłóżmy ich ciężar po dwóch stronach ciała. Trzymając zakupy w jednej ręce, doprowadzamy do wykrzywienia kręgosłupa. Podobnie z torebką – jeśli mamy do przeniesienia cięższe przedmioty, lepiej wybrać plecach, który rozdzieli ciężar po równo, nie obciążając i nie wyginając pleców.

Śpij w pozycji embrionalnej

Udowodniono, że ulubioną pozycją dla kręgosłupa jest pozycja embrionalna. Można spać w taki sposób bez obaw o ból kręgosłupa. Jeśli jednak odczuwasz ból i chcesz się go pozbyć, połóż się na kilka chwil na łóżku w pozycji wyprostowanej i unieś lekko nogi.

Udaj się na basen

Świetnym rozwiązaniem dla nadwyrężanego kręgosłupa będą takie dyscypliny sportu, które rozluźniają mięśnie. Zbawienny wpływ na kręgosłup ma na przykład pływanie. Poczucie ciężkości ciała ulega znacznemu zmniejszeniu w wodzie, dzięki czemu kręgosłup odczuje ulgę.

Zacznij biegać lub spacerować

Zamiast pływania można wybrać inne dyscypliny, które wprawią kręgosłup w ruch, na przykład bieganie. W trakcie biegu kręgosłup znajduje się w odpowiedniej dla siebie pozycji, gdy głowę trzymana jest wysoko, a plecy są proste. Podobnie działa marsz lub spacer.

Jeśli odczuwasz częste bóle pleców, zrezygnuj z jazdy na rowerze czy tenisa. Sporty te opierają się głównie na pochylaniu i zginaniu pleców, co nie służy bolącemu kręgosłupowi.

Zrelaksuj się

Wpływ na ból kręgosłupa ma napięcie mięśni, które towarzyszy nadmiernemu stresowi. Dlatego należy zadbać o odpowiedni odpoczynek. Pomóc mogą w tym: masaż z dodatkiem olejków eterycznych, krótkie drzemki, przerwy w pracy polegające na wykonywaniu nieskomplikowanych ćwiczeń lub częste spacery.

Dbaj o prawidłową dietę

By nie dopuścić do schorzeń kręgosłupa, należy również zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w wapń. To podstawowy budulec kości. Niedobór wapnia może doprowadzić do osteoporozy, z którą związany jest ból pleców. Dlatego pamiętaj, by w diecie znajdował się nabiał w postaci białych serów, mleka i jogurtów. Wchłanianie wapnia wspomaga witamina D.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból kręgosłupa lędźwiowego - przyczyny, objawy, leki
Kobieta z bólem kręgosłupa lędźwiowego
Przeczytaj artykuł
Swędzenie pleców - przyczyny. Dlaczego swędzą?
Kobieta drapie się po plecach
Przeczytaj artykuł
Ból kręgosłupa piersiowego. Jak sobie z nim radzić?
Ból w kręgosłupie piersiowym
Podobne artykuły
Bandażowanie nogi z problemem mrowienia
Mrowienie w nogach, stopach i łydkach - przyczyny
Pacjent z problemem przepukliny kręgosłupa szyjnego
Przepuklina kręgosłupa szyjnego – objawy. Jakie ćwiczenia?
Napis oznaczający jamistość rdzenia
Jamistość rdzenia - objawy i rokowania. Jakie leczenie?
Ból spowodowany dyskopatią szyjną
Dyskopatia szyjna - jak się objawia? Leczenie i ćwiczenia
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!