Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Jak dbać o kręgosłup? Wskazówki i sposoby

Problemy z kręgosłupem mogą pojawić się w każdym wieku. Bóle pleców uniemożliwiają wykonanie podstawowych czynności lub utrudniają pracę. Jak dbać o kręgosłup? Sprawdź!
Masaż kręgosłupa
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Kręgosłup - za co odpowiada?

Kręgosłup odpowiedzialny jest za prawidłową postawę ciała. Brak dbałości o prostą postawę, a także częste nadwyrężanie kręgosłupa, doprowadzają do bolesnych schorzeń. Do bólu może dojść w wyniku:

  • przemieszczenia się dysku,
  • naciskania na nerw kulszowy,
  • osteoporozy,
  • zapalenia kręgów.

Reklama

Przyczyny bólu kręgosłupa

Do bólu pleców doprowadzamy sami, przez zaniedbanie lub nadwyrężenie kręgosłupa:  często się garbimy, siedzimy na nieprawidłowo sprofilowanym krześle, dźwigamy ciężkie przedmioty czy chodzimy w butach na wysokim obcasie.

Zobacz wideo: Jak wygląda leczenie zachowawcze chorób kręgosłupa

Wszystko to powoduje, że kręgosłup jest przeciążony i odpowiada przejmującym bólem. Zanim więc udamy się do lekarza, przyjrzyjmy się swoim codziennym nawykom i sprawdźmy, czy nie narażamy swojego kręgosłupa na poważniejsze dolegliwości.

Reklama

Jak dbać o kręgosłup?

Wybierz obuwie na niskim obcasie

Po pierwsze, nie obciążajmy zanadto kręgosłupa. Zamiast butów na wysokim obcasie wybrać należy takie, które utrzymują ciało w odpowiedniej pozycji. Zupełnie płaskie buty również mogą szkodzić naszemu kręgosłupowi. Najlepiej więc wybrać obuwie, które ma lekkie podbicie.

Dźwigaj z głową

Jeśli już musimy dźwigać ciężkie przedmioty, róbmy to z głową. Nie zginajmy pleców i nie usiłujmy podnosić ciężkich przedmiotów na prostych nogach. Zamiast schylania lepsze jest przykucnięcie. W ten sposób ciężar przeniesiony zostanie również na inne obszary ciała, a nie tylko na kręgosłup.

Jeśli natomiast dźwigamy torby z zakupami, to rozłóżmy ich ciężar po dwóch stronach ciała. Trzymając zakupy w jednej ręce, doprowadzamy do wykrzywienia kręgosłupa. Podobnie z torebką – jeśli mamy do przeniesienia cięższe przedmioty, lepiej wybrać plecach, który rozdzieli ciężar po równo, nie obciążając i nie wyginając pleców.

Śpij w pozycji embrionalnej

Udowodniono, że ulubioną pozycją dla kręgosłupa jest pozycja embrionalna. Można spać w taki sposób bez obaw o ból kręgosłupa. Jeśli jednak odczuwasz ból i chcesz się go pozbyć, połóż się na kilka chwil na łóżku w pozycji wyprostowanej i unieś lekko nogi.

Udaj się na basen

Świetnym rozwiązaniem dla nadwyrężanego kręgosłupa będą takie dyscypliny sportu, które rozluźniają mięśnie. Zbawienny wpływ na kręgosłup ma na przykład pływanie. Poczucie ciężkości ciała ulega znacznemu zmniejszeniu w wodzie, dzięki czemu kręgosłup odczuje ulgę.

Zacznij biegać lub spacerować

Zamiast pływania można wybrać inne dyscypliny, które wprawią kręgosłup w ruch, na przykład bieganie. W trakcie biegu kręgosłup znajduje się w odpowiedniej dla siebie pozycji, gdy głowę trzymana jest wysoko, a plecy są proste. Podobnie działa marsz lub spacer.

Jeśli odczuwasz częste bóle pleców, zrezygnuj z jazdy na rowerze czy tenisa. Sporty te opierają się głównie na pochylaniu i zginaniu pleców, co nie służy bolącemu kręgosłupowi.

Zrelaksuj się

Wpływ na ból kręgosłupa ma napięcie mięśni, które towarzyszy nadmiernemu stresowi. Dlatego należy zadbać o odpowiedni odpoczynek. Pomóc mogą w tym: masaż z dodatkiem olejków eterycznych, krótkie drzemki, przerwy w pracy polegające na wykonywaniu nieskomplikowanych ćwiczeń lub częste spacery.

Dbaj o prawidłową dietę

By nie dopuścić do schorzeń kręgosłupa, należy również zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w wapń. To podstawowy budulec kości. Niedobór wapnia może doprowadzić do osteoporozy, z którą związany jest ból pleców. Dlatego pamiętaj, by w diecie znajdował się nabiał w postaci białych serów, mleka i jogurtów. Wchłanianie wapnia wspomaga witamina D.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Układ kostno-stawowy
Osteomalacja - co to jest i jak się objawia? Leczenie
Mężczyzna z bolącą nogą z powodu osteomalacji
Przyczyny bólu żeber - co oznacza i jak się pozbyć bólu żebra?
Mężczyznę bolą żebra
Jak działa żelatyna na stawy i czy pomaga?
Żelatyna
Podobne artykuły
Mężczyzna odczuwa ból uda
Ból uda - co oznacza? Ćwiczenia na bolące uda
Mężczyzna trzyma się za plecy
Protruzja: co to jest? Operacja, leczenie, rehabilitacja
Co na ból pod pachami?
Ból pod pachami - o czym świadczy, skąd się bierze i jak go załagodzić
Boląca lewa ręka
Ból lewej ręki - co oznacza boląca lewa ręka? Sprawdź przyczyny
Ból w stopie
Ból śródstopia - od góry, od spodu, z boku i przy chodzeniu. Co oznacza?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior