Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Jak dbać o kręgosłup? Wskazówki i sposoby

Problemy z kręgosłupem mogą pojawić się w każdym wieku. Bóle pleców uniemożliwiają wykonanie podstawowych czynności lub utrudniają pracę. Jak dbać o kręgosłup? Sprawdź!
Masaż kręgosłupa
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Kręgosłup - za co odpowiada?

Kręgosłup odpowiedzialny jest za prawidłową postawę ciała. Brak dbałości o prostą postawę, a także częste nadwyrężanie kręgosłupa, doprowadzają do bolesnych schorzeń. Do bólu może dojść w wyniku:

  • przemieszczenia się dysku,
  • naciskania na nerw kulszowy,
  • osteoporozy,
  • zapalenia kręgów.

Reklama

Przyczyny bólu kręgosłupa

Do bólu pleców doprowadzamy sami, przez zaniedbanie lub nadwyrężenie kręgosłupa:  często się garbimy, siedzimy na nieprawidłowo sprofilowanym krześle, dźwigamy ciężkie przedmioty czy chodzimy w butach na wysokim obcasie.

Zobacz wideo: Jak wygląda leczenie zachowawcze chorób kręgosłupa

Wszystko to powoduje, że kręgosłup jest przeciążony i odpowiada przejmującym bólem. Zanim więc udamy się do lekarza, przyjrzyjmy się swoim codziennym nawykom i sprawdźmy, czy nie narażamy swojego kręgosłupa na poważniejsze dolegliwości.

Jak dbać o kręgosłup?

Wybierz obuwie na niskim obcasie

Po pierwsze, nie obciążajmy zanadto kręgosłupa. Zamiast butów na wysokim obcasie wybrać należy takie, które utrzymują ciało w odpowiedniej pozycji. Zupełnie płaskie buty również mogą szkodzić naszemu kręgosłupowi. Najlepiej więc wybrać obuwie, które ma lekkie podbicie.

Dźwigaj z głową

Jeśli już musimy dźwigać ciężkie przedmioty, róbmy to z głową. Nie zginajmy pleców i nie usiłujmy podnosić ciężkich przedmiotów na prostych nogach. Zamiast schylania lepsze jest przykucnięcie. W ten sposób ciężar przeniesiony zostanie również na inne obszary ciała, a nie tylko na kręgosłup.

Jeśli natomiast dźwigamy torby z zakupami, to rozłóżmy ich ciężar po dwóch stronach ciała. Trzymając zakupy w jednej ręce, doprowadzamy do wykrzywienia kręgosłupa. Podobnie z torebką – jeśli mamy do przeniesienia cięższe przedmioty, lepiej wybrać plecach, który rozdzieli ciężar po równo, nie obciążając i nie wyginając pleców.

Śpij w pozycji embrionalnej

Udowodniono, że ulubioną pozycją dla kręgosłupa jest pozycja embrionalna. Można spać w taki sposób bez obaw o ból kręgosłupa. Jeśli jednak odczuwasz ból i chcesz się go pozbyć, połóż się na kilka chwil na łóżku w pozycji wyprostowanej i unieś lekko nogi.

Udaj się na basen

Świetnym rozwiązaniem dla nadwyrężanego kręgosłupa będą takie dyscypliny sportu, które rozluźniają mięśnie. Zbawienny wpływ na kręgosłup ma na przykład pływanie. Poczucie ciężkości ciała ulega znacznemu zmniejszeniu w wodzie, dzięki czemu kręgosłup odczuje ulgę.

Zacznij biegać lub spacerować

Zamiast pływania można wybrać inne dyscypliny, które wprawią kręgosłup w ruch, na przykład bieganie. W trakcie biegu kręgosłup znajduje się w odpowiedniej dla siebie pozycji, gdy głowę trzymana jest wysoko, a plecy są proste. Podobnie działa marsz lub spacer.

Jeśli odczuwasz częste bóle pleców, zrezygnuj z jazdy na rowerze czy tenisa. Sporty te opierają się głównie na pochylaniu i zginaniu pleców, co nie służy bolącemu kręgosłupowi.

Zrelaksuj się

Wpływ na ból kręgosłupa ma napięcie mięśni, które towarzyszy nadmiernemu stresowi. Dlatego należy zadbać o odpowiedni odpoczynek. Pomóc mogą w tym: masaż z dodatkiem olejków eterycznych, krótkie drzemki, przerwy w pracy polegające na wykonywaniu nieskomplikowanych ćwiczeń lub częste spacery.

Dbaj o prawidłową dietę

By nie dopuścić do schorzeń kręgosłupa, należy również zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w wapń. To podstawowy budulec kości. Niedobór wapnia może doprowadzić do osteoporozy, z którą związany jest ból pleców. Dlatego pamiętaj, by w diecie znajdował się nabiał w postaci białych serów, mleka i jogurtów. Wchłanianie wapnia wspomaga witamina D.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ortopedia i reumatologia
Sklerotyzacja - co to jest? Definicja, objawy i leczenie
Mężczyzna odczuwa ból kolana
Zastrzyk w kolano. Kiedy stosować zastrzyk z kwasu hialuronowego w kolano? Czy warto?
Zastrzyki w kolano
Endoproteza biodra – jak długo boli noga po operacji? Rehabilitacja
Implant wykonany z biomateriałów
Podobne artykuły
Mężczyzna przykłada okład do łokcia
Woda w łokciu - porady i domowe sposoby. Jak leczyć?
Starszy mężczyzna trzymający się za kolano
Choroba zwyrodnieniowa stawów - kolanowych, biodrowych, rąk
Choroba kości Chrzęstniakomięsak
Chrzęstniakomięsak - objawy, leczenie, rokowania, przerzuty
Zastrzyk w kość
Rak kości – objawy, RTG. Jak szybko postępuje i czy boli?
Kobietę boli przedramię
Ból przedramienia: w różnych pozycjach. Przyczyny i leczenie

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!