Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Czy kawa espresso romano jest dobra na odchudzanie?

Kawa z cytryną, czyli espresso romano pochodzi z Włoch. Napój jest stosunkowo prosty do przygotowania, i można go łatwo zrobić samemu w domu przy użyciu ekspresu do kawy i świeżej cytryny. Połączenie tych dwóch składników jest intrygujące, ale warte spróbowania!
Filiżanka kawy z cytryną
Fot. 123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest espresso romano i kiedy je pić?

Kawa z cytryną, czyli espresso romano to prosty, ale aromatyczny napój na bazie espresso. Składa się z pojedynczej lub podwójnej dawki espresso podanej z plasterkiem cytryny. Dodatkowo kawa podawana jest z sokiem z cytryny, a cytryna zazwyczaj jest pocierana wzdłuż brzegu filiżanki, zanim zostanie wyciśnięta do kawy, nadając jej cytrusowy smak.

Jak smakuje kawa z cytryną? Zaskakująco dobrze! Cytrynowy aromat delikatnie niweluje goryczkę. Niestety kawa rozpuszczalna z cytryną nie będzie smakować, tak samo jak prawdziwe espresso.

Kiedy i ile razy dziennie można ją pić? Kawę z cytryną powinno się pić głównie rano i ograniczyć do 3-4 porcji w ciągu dnia. Ostatnia porcja tego pobudzającego napoju powinna być przyjęta najpóźniej 5 godzin przed pójściem spać, aby nie zaburzyć snu.

Czy kawa z cytryną jest zdrowa? Takie połączenie dostarcza wiele substancji prozdrowotnych, ale tak jak ze wszystkim najlepszy jest umiar.

Reklama

Czy kawa z cytryną odchudza?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy kawa z cytryną działa na odchudzanie lub w jakiś sposób pomaga schudnąć. Okazuje się, że umiarkowane spożycie kawy może sprzyjać odchudzaniu poprzez ograniczenie wchłaniania tłuszczów czy węglowodanów. Wszystko dzięki fitynianiom zawartym w kawie. Dodatkowo sok z cytryny może spowolnić trawienie węglowodanów.

Kawa z cytryną na odchudzanie sprawdzi się także ze względu na zawartość kofeiny, która ma udowodnione działanie termogenne (zwiększające ciepłotę ciała). Dodatkowo kawa może hamować uczucie głodu.

Czy kawa z cytryną odchudza? Niestety nie, ale może ułatwiać ten proces dzięki wspieraniu utrzymania ujemnego bilansu energetycznego.

Właściwości kawy z cytryną. Na co pomaga?

Połączenie kawy z cytryną nie nadaje tym produktom dodatkowym właściwości. Na co jest dobra kawa z cytryną? Wiele osób uważa ją za sposób na kaca, migrenę czy ból głowy tymczasem nie działają one lepiej niż każdy z tych produktów spożyty osobno.

Jak działa kawa z cytryną? Najczęściej obserwowane efekty kofeiny na ludzki organizm to wzrost koncentracji, poprawa czujności i nastroju, zmniejszenie uczucia zmęczenia i senności, zwiększona efektywność podczas ćwiczeń oraz skrócenie czasu reakcji.

Kawa sama w sobie jest zdrowa i dzięki zawartości wielu antyoksydantów może wykazywać działanie przeciwzapalne, obniżać ciśnienie krwi, czy zmniejszać ryzyko insulinooporności. Ponadto udowodniono, że umiarkowane picie kawy zmniejsza ryzyko niektórych chorób neurodegeneracyjnych czy cukrzycy typu 2.

W internecie można znaleźć wiele wzmianek odnośnie wpływu kawy z cytryną na potencje. Jednak brak jest badań naukowych, które potwierdziły by jej działanie w tym obszarze. 

Warto jednak pamiętać, że reakcje na kawę są indywidualne, a nadmierne spożycie kofeiny może prowadzić do efektów ubocznych, takich jak pobudzenie, bezsenność, czy nawet nadmierne pobudzenie układu nerwowego. Dlatego ważne jest, aby dostosować spożycie kawy do własnych potrzeb i tolerancji organizmu.

Reklama

Efekty picia kawy z cytryną

Brak jest opinii na temat efektów picia kawy z cytryną, oprócz subiektywnych ocen aspektów smakowych.

Co robi kawa z cytryną? Kawa z cytryną może przynieść chwilowe większe pobudzenie poprzez kwaśny, orzeźwiający smak. Warto zauważyć, że indywidualne reakcje organizmu mogą się różnić, i co działa dla jednej osoby, niekoniecznie musi mieć takie same efekty dla innej.

Na początku pobudzające efekty działania kofeiny zawartej w kawie mogą być bardziej widoczne, a gdy spożywamy ją regularnie to organizm może słabiej reagować.

Reklama

Jak przygotować espresso romano? Przepis

Czarna kawa z cytryną jest prosta i szybka do przygotowania. Oczywiście przepis można modyfikować i dodać składniki, które wzbogacą jej smak. Doskonale smakować może kawa z cytryną i cynamonem, mlekiem czy z miodem.

Należy pamiętać, że jeżeli sięgamy po kawa z cytryną na odchudzanie to przepis nie powinien być wzbogacany w dodatki wysokokaloryczne, aby nie zaburzyć deficytu energetycznego. Jak zrobić kawę z cytryną?

Przepis na kawę z cytryną

Składniki:

  • 1 lub 2 podwójne espresso (w zależności od preferencji)
  • cytryna

Sposób przygotowania:

  1. Przygotuj espresso
  2. Cytrynę umyj i pokrój na plasterki.
  3. Posmaruj cytryną brzeg filiżanki z kawą, wyciśnij do środka klika kropel soku z cytryny i wrzuć plasterek do kawy.

Gdy espresso jest gotowe, przelej je do małej filiżanki.

Espresso Romano najlepiej podawać od razu, gdy kawa jest świeża i aromatyczna. Pamiętaj, że proporcje i preferencje smakowe mogą się różnić, więc dostosuj ilość kawy i cytryny według własnych upodobań. To proste połączenie kawy z cytryną nadaje napojowi unikalny smak i aromat, charakterystyczny dla włoskiej kultury kawowej.

Reklama

Przeciwwskazania i skutki uboczne picia kawy z cytryną

Czy kawa z cytryną szkodzi? Zdrowe osoby nie powinny odczuwać żadnych skutków ubocznych związanych z piciem espresso romano jeżeli nie będą przesadzać z ilością i ograniczą się do bezpiecznego poziomu kofeiny - 400 mg na dobę czyli około 3-4 filiżanek kawy.

Kobiety w ciąży kawę z cytryną powinny traktować tak samo jak zwykłą kawę i ograniczyć ją do minimum lub całkowicie wyeliminować. Podobnie sytuacja wygląda podczas karmienia piersią.

Kawa z cytryną może przynieść niepożądane skutki uboczne. Jednak szkodzić będzie tylko tym, którzy powinni ograniczać normalną kawę np. w przypadku wrzodów żołądka czy refluksu.

Czytaj również

Bibliografia

  • Pelczyńska M., Bogdański P., Prozdrowotne właściwości kawy. Varia Medica 2019, tom 3, nr 4 Chrysant S.G. The impact of coffee consumption on blood pressure, cardiovascular disease and diabetes mellitus. Expert Rev Cardiovasc Ther. 2017 Mar;15(3):151-156
  • Riksen N.P., Rongen G.A., Smits P.: Acute and long-term cardiovascular effects of coffee: implications for coronary heart disease. Pharmacology and Therapeutics. 2009, 121, 185-191
  • Wikoff D, Welsh BT, Henderson R, et al. Systematic review of the potential adverse effects of caffeine consumption in healthy adults, pregnant women, adolescents, and children. Food Chem Toxicol. 2017; 109(Pt 1): 585–648
  • Henn M, Babio N, Romaguera D, Vázquez-Ruiz Z, Konieczna J, Vioque J, Torres-Collado L, Razquin C, Buil-Cosiales P, Fitó M, Schröder H, Hu FB, Abete I, Zulet MÁ, Fernández-Villa T, Martín V, Estruch R, Vidal J, Paz-Graniel I, Martínez JA, Salas-Salvadó J, Martínez-González MA, Ruiz-Canela M. Increase from low to moderate, but not high, caffeinated coffee consumption is associated with favorable changes in body fat. Clin Nutr. 2023 Apr;42(4):477-485. doi: 10.1016/j.clnu.2023.02.004. Epub 2023 Feb 11. PMID: 36870243.
  • Tabrizi R, Saneei P, Lankarani KB, Akbari M, Kolahdooz F, Esmaillzadeh A, Nadi-Ravandi S, Mazoochi M, Asemi Z. The effects of caffeine intake on weight loss: a systematic review and dos-response meta-analysis of randomized controlled trials. Crit Rev Food Sci Nutr. 2019;59(16):2688-2696. doi: 10.1080/10408398.2018.1507996. Epub 2018 Oct 18. PMID: 30335479.
  • Nowaczewska M, Wiciński M, Kaźmierczak W. The Ambiguous Role of Caffeine in Migraine Headache: From Trigger to Treatment. Nutrients. 2020 Jul 28;12(8):2259. doi: 10.3390/nu12082259. PMID: 32731623; PMCID: PMC7468766.
dietetyk Kamila Pawłowska
Artykuł napisany przez
dietetyk Kamila Pawłowska
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Dietetyka. Na co dzień pracuje jako dietetyk w Peater - globalnej platformie dietetycznej popularyzującej zdrowe podejście do diety. Pasjonatka aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Interesuje się również psychodietetyką -ukończyła studia podyplomowe w tym zakresie na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Certyfikowany Instruktor Fitness oraz Trener Personalny. Jej konikiem jest żywienie osób aktywnych fizycznie. Wiedzę z tego obszaru zdobywa uczestnicząc w licznych szkoleniach i warsztatach.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Napoje
Syrop z imbiru, miodu i cytryny, czyli domowy sposób na przeziębienie i kaszel
Zastosowanie imbiru w leczeniu
Nalewka z czosnku niedźwiedziego - właściwości. Jak ją zrobić i kiedy dawkować?
Nalewka z czosnku niedźwiedziego na białym tle
Grzaniec - jak go zrobić? Rodzaje, właściwości i przepis
Grzaniec alkoholowy
Podobne artykuły
Syrop z mleczu mniszka lekarskiego
Sprawdzony przepis na syrop z mniszka lekarskiego. Na co pomaga i jak zrobić go w domu?
Srebro koloidalne do picia na ból gardła
Srebro koloidalne do picia: dawkowanie i właściwości. Jakie?
Woda z brzozy
Jakie właściwości ma woda brzozowa? Poznaj działanie i zastosowanie
Filiżanka mleka z kurkumą
Złote mleko - przepis z kurkumą. Jak zrobić i na co pomaga?
Parzenie melisy
Melisa - właściwości i działanie. Jak parzyć i ile razy dziennie pić?

Reklama