Dieta cytrynowa - kuracja, która oczyszcza i odchudza - efekty i zasady

Sok z cytryny to główny składnik diety cytrynowej, która pozwala oczyścić organizm z toksyn, ale nie tylko. Dzięki kuracji cytrynowej można zrzucić sporo zbędnych kilogramów. Specjaliści przestrzegają jednak przed zbyt drastyczną wersją detoksu cytrynowego, który prowadzi do efektu jo-jo. Długookresowe spożywanie jedynie soku cytryny może też spowodować różne zaburzenia w organizmie!
Lemoniada z cytryny, lodu i mięty
Źródło: 123RF

Spis treści

Przechodząc na dietę marzymy o szybkich rezultatach. Takie na pewno przyniesie picie soku z cytryny, czyli zastosowanie diety cytrynowej.

Dieta cytrynowa - efekty

Cytryna to znane i cenione źródło witaminy C. Na 100 g aż 50 mg to właśnie witamina, która wspiera układ immunologiczny. Picie cytryny pozwala również na oczyszczenie organizmu z toksyn, ale tzw. dieta cytrynowa przynosi też efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów. 

Dieta cytrynowa - ile można schudnąć?

Stosując terapię cytrynową chudniemy w ekspresowym tempie. Tygodniowy spadek wagi sięgać może nawet 6 kg. Wiele zależy od samodyscypliny osoby odchudzającej się oraz aktywności fizycznej, choć w przypadku tej diety nie ma mowy o dużym wysiłku.

Detoks cytrynowy - zasady

Kuracja sokiem z cytryny zakłada bowiem całkowite wyłączenie z menu pokarmów w postaci stałej. Zaleca się picie dużych ilości soku z cytryną, który można rozcieńczać wodą. Dla podkręcenia metabolizmu spożywać można imbir oraz pieprz cayenne. Energię ma dostarczyć organizmowi syrop klonowy. Tylko tymi składnikami uzupełniać można  cytrynową lemoniadę.

Kuracja cytrynowa - skutki uboczne

Zdaniem specjalistów kuracja cytrynowa gwarantuje skutki uboczne, m.in. w postaci efektu jo-jo, czyli szybkiego powrotu zrzuconych kilogramów. Stosując ją dochodzi przede wszystkim do utraty wody i tkanki mięśniowej, a nie tłuszczu. Ponadto mogą pojawić się nieprawidłowości w pracy jelit oraz problemy z wypróżnianiem.

Dieta oczyszczająca  - dieta cytrynowa

Aby schudnąć, ale nie narażać organizmu na szwank oraz efekt jo-jo, można zmodyfikować zasady kuracji cytrynowej. Sok z cytryną i wodą należy wypić rano (szklanka lemoniady) tuż po przebudzeniu, czyli przed pierwszym posiłkiem. Mikstura ta wpłynie korzystnie na odporność i prawidłową pracę nerek. Następnie należy wykluczyć z menu jeden posiłek i zastąpić go szklanką wody cytrynowej. 

Sok z cytryny - oczyszczanie bez głodówki

Można także zastosować siedmiodniowe oczyszczanie cytryną. Organizm uwolni się od toksyn, a cera odzyska blask jeśli będziemy pić dużo płynów - wody, ziół oraz regularnie pić sok z cytryny.

Lemoniadę z cytryną należy pić 30 minut przed lub pół godziny po każdym posiłku. Trzeba także jeść regularnie, najlepiej co 3 godziny i nie podjadać. Jeśli zrezygnujemy ze słodyczy, słodzenia kawy, a owoce będziemy jeść, ale najpóźniej do godz. 16, a także zapewnimy sobie dużo ruchu, efekt w postaci utraty kilogramów murowany.

Czytaj także:

Oceń artykuł

(liczba ocen 58)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij