Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Krem z filtrem dla niemowląt - rodzaje

Krem z filtrem dla niemowląt skutecznie chroni delikatną skórę dziecka przed promieniowaniem słonecznym. Jednak nie każdy i nie w każdych warunkach. Czy wiesz, jaki krem z filtrem dla niemowlaka należy wybrać, aby zneutralizować działanie promieni UV-B i UV-A?
Niemowlę z nierozsmarowanym na twarzy kremem z filtrem
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Jaki krem z filtrem dla niemowlaka?

Czytając o szkodliwym działaniu promieni słonecznych, wiele osób może zechcieć ograniczać ryzyko poprzez zmniejszanie ekspozycji na promieniowanie, czyli mówiąc prościej – ograniczanie czasu, który dziecko spędza na dworze.

Nie zawsze jednak jest to dobre rozwiązanie. Dla zdrowego rozwoju maluch powinien zażywać świeżego powietrza, a także – paradoksalnie – promieni słonecznych (po 6. miesiącu życia). 

Należy wiedzieć, że promieniowanie UV-B jest wprawdzie destrukcyjne dla skóry, ale ma też działanie konstruktywnie, jeśli chodzi o rozwój zdrowych kości dziecka. Fale UV-B stymulują bowiem syntezę witaminy D3 w organizmie, która ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu z pożywienia – są to składniki mineralne niezbędne dla budowy zdrowego kośćca.

Pamiętać przy tym należy, że promieniowanie UV-B dociera na powierzchnię Ziemi tylko w słoneczne, bezchmurne dni, zwłaszcza letnie. Nie odnotowuje się natomiast istotnego działania w dni pochmurne, szczególnie zimowe. Jak to się ma do kremów z filtrem dla niemowląt

Wiele kosmetyków zapewnia standardowo ochronę zarówno przed promieniowaniem UV-A i UV-B. Są jednak także kremy tak zwane spacerowe, do stosowania w dni pochmurne.

Zapewniają one ochronę przede wszystkim przed niezależnym od pogody promieniowaniem UV-A, nie zabezpieczają natomiast przed falami UV-B.

Reklama

Krem z filtrem 50 dla niemowląt

Kupując krem z filtrem dla niemowląt, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę także na wskaźnik SPF. Jest to skrót od angielskiego wyrażeniaSun Protection Factor , które definiuje poziom ochrony przed promieniowaniem UV.

Skala wartości w tym przypadku rozpięta jest od 0 do 50 (sporadycznie zdarzają się wartości rzędu 75 a nawet 100), przy czym zero oznacza całkowity brak ochrony, a 50 – ochronę bardzo wysoką. 

W piękne, słoneczne, letnie dni zdecydowanie zaleca się stosowanie kremu z filtrem 50 dla niemowląt, zabezpieczającego zarówno przez promieniowaniem UV-B jak i częściowo UV-A.

Natomiast wybierając się z maluchem na spacer w dzień pochmurny, można zastosować ochronę średnią, rzędu 25 SPF, ograniczoną do promieniowania UV-A.

Tak wysokie wskaźniki należy utrzymywać do ukończenia przez dziecko 3. roku życia, później można zredukować wysokość filtrów.

Reklama

Krem z filtrem od 1. miesiąca życia

Od jakiego wieku można stosować kosmetyki ochronne dla dzieci? W sprzedaży są kremy z filtrem od 1. miesiąca życiai teoretycznie mogą one być używane zgodnie z oznaczeniem.

Znaczna jednak część tego typu środków ochronnych przeznaczona jest dla niemowląt po 6. miesiącu życia. Warto w tej kwestii zasięgnąć porady pediatry. 

Pamiętajmy, że o ile dziecko może wychodzić na dwór już w pierwszych tygodniach życia, o tyle do ukończenia szóstego miesiąca nie powinno być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, zwłaszcza latem.

W pierwszym okresie życia należy więc skupić się na ochronie skóry przed promieniami UV-A, które jak powiedzieliśmy wyżej, są niezależne od aury.

Reklama

Krem z filtrem mineralnym dla niemowląt

Wybierając krem z filtrem dla niemowląt, rodzice stają przed jeszcze jednym wyborem. Środki zabezpieczające przed działaniem słońca wyposażone są w 2 rodzaje filtrów:

  • filtry chemiczne, które absorbują promieniowanie za pomocą substancji takich, jak oktokrylen, avobenzon, silatrisol. Ich plusem jest wysoki poziom ochrony przed promieniowaniem UV-B i UV-A, minusem natomiast możliwość podrażnienia delikatnej skóry dziecka,
  • filtry mineralne – zawierają dwutlenek tytanu i tlenek cynku, wytwarzają tzw. film ochronny na skórze, powodują odbijanie promieni słonecznych. Zapewniają wprawdzie głównie ochronę przed promieniowaniem UV-B i tylko częściowo przed UV-A, są jednak znacznie delikatniejsze i jako takie – nie podrażniają skóry niemowlęcia. Dlatego producenci częściej oferują kremy z filtrem mineralnym dla niemowląt, niż ich chemiczne odpowiedniki.

Reklama

Przed czym chroni krem z filtrem dla niemowląt?

Krem z filtrem dla niemowląt stosować powinniśmy przed każdym dłuższym wyjściem z maluchem na spacer, nawet jeśli nie wybieramy się na plażę, aura nie jest słoneczna, a pora roku – letnia. Dlaczego? Krem służy do ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, którego źródłem jest słońce. 

Należy wiedzieć, że promieniowanie UV dzieli się na 3 pasma:

  • UV-C, o długości fali 100-280 nm., które jest w całości pochłaniane przez atmosferę ziemską i jako takie nie dociera na powierzchnię planety,
  • UV-B, o długości fali 280-315 nm. Stanowi zaledwie 3-5 proc. całego promieniowania słonecznego, które dociera na ziemię, ale jest wyjątkowo niebezpieczne: odpowiada za poparzenia oraz nowotwory skóry. Zagrożenie rośnie w dni słoneczne, w okresie letnim,
  • UV-A,o długości fali 315-380 nm. Stanowi do 97 procent promieniowania UV docierającego na Ziemię ze Słońca i może powodować przyspieszenie procesów starzenia się skóry. W odróżnieniu od promieniowania UVB, jest niezależne od pory roku oraz pogody. 

Reklama

Dlaczego krem z filtrem dla niemowląt jest ważny?

Nawet u osób dorosłych długotrwała ekspozycja na działanie słonecznych promieni może prowadzić do krótko- lub długofalowych skutków. W tym większym stopniu zagrożenie to dotyczy małych dzieci, a zwłaszcza niemowląt.

Przed ukończeniem pierwszego roku życia skóra jest bardzo cienka i  delikatna, zawiera też znacznie mniejsze ilości melaniny, czyli pigmentu, który chroni głębsze warstwy skóry przed działaniem promieni UV.

Z tego powodu u maluchów zdecydowanie częściej dochodzi nie tylko do poparzeń słonecznych, ale też tak zwanej fotodermatozy idiopatycznej, czyli samoistnego uczulenia na słońce. Objawia się ona wysypką i zaczerwienieniem skóry.

Do tego typu reakcji może dojść nawet wczesną wiosną. To wszystko sprawia, że krem z filtrem dla niemowląt staje się niezbędnym elementem wyprawki i powinien być stosowany już w pierwszym roku życia (aczkolwiek nie w pierwszych tygodniach, o czym więcej za chwilę), nawet w dni pochmurne.

Czytaj również

Bibliografia

  • 1. Halina Bojarowicz, Natalia Bartnikowska, Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości, Problemy Higieny i Epidemiologii 2014, 95(3)
  • 2. Beata Stanisz, Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Farmacja Polska, 2009, 65(5)
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kosmetyki
Woda toaletowa a perfumowana – czym się różnią? Co lepsze?
Kobieta testuje wodę toaletową w perfumerii
Płukanka do włosów: różowa, srebrna, fioletowa. Jak wybrać?
Rudowłosa kobieta po zastosowaniu płukanki do włosów
Szampon koloryzujący do różnych kolorów włosów. Jak zmyć?
Różnokolorowe kosmyki włosów
Podobne artykuły
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
kompozycja na błękitnym tle - kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, model samolotu, liście monstery oraz kosmetyki spakowane do samolotu do bagażu podręcznego
Kosmetyki do samolotu w bagażu podręcznym i rejestrowanym - wszystko, co musisz wiedzieć
Masc nagietkowa w czarnym sloiczku na stole obok drewniana mozdzierz i kwiaty nagietka
Maść nagietkowa – zastosowanie i właściwości. Jak ją zrobić samemu? Przepis
Nalewka ziołowa
Balsam kapucyński – skład, zastosowanie, skutki uboczne
Kobieta spryskuje szyję perfumami
Jak używać perfum? Gdzie aplikować męskie, a gdzie damskie?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!