Reklama
Jaki krem z filtrem dla niemowlaka?
Czytając o szkodliwym działaniu promieni słonecznych, wiele osób może zechcieć ograniczać ryzyko poprzez zmniejszanie ekspozycji na promieniowanie, czyli mówiąc prościej – ograniczanie czasu, który dziecko spędza na dworze.
Nie zawsze jednak jest to dobre rozwiązanie. Dla zdrowego rozwoju maluch powinien zażywać świeżego powietrza, a także – paradoksalnie – promieni słonecznych (po 6. miesiącu życia).
Należy wiedzieć, że promieniowanie UV-B jest wprawdzie destrukcyjne dla skóry, ale ma też działanie konstruktywnie, jeśli chodzi o rozwój zdrowych kości dziecka. Fale UV-B stymulują bowiem syntezę witaminy D3 w organizmie, która ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu z pożywienia – są to składniki mineralne niezbędne dla budowy zdrowego kośćca.
Pamiętać przy tym należy, że promieniowanie UV-B dociera na powierzchnię Ziemi tylko w słoneczne, bezchmurne dni, zwłaszcza letnie. Nie odnotowuje się natomiast istotnego działania w dni pochmurne, szczególnie zimowe. Jak to się ma do kremów z filtrem dla niemowląt?
Wiele kosmetyków zapewnia standardowo ochronę zarówno przed promieniowaniem UV-A i UV-B. Są jednak także kremy tak zwane spacerowe, do stosowania w dni pochmurne.
Zapewniają one ochronę przede wszystkim przed niezależnym od pogody promieniowaniem UV-A, nie zabezpieczają natomiast przed falami UV-B.
Krem z filtrem 50 dla niemowląt
Kupując krem z filtrem dla niemowląt, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę także na wskaźnik SPF. Jest to skrót od angielskiego wyrażeniaSun Protection Factor , które definiuje poziom ochrony przed promieniowaniem UV.
Skala wartości w tym przypadku rozpięta jest od 0 do 50 (sporadycznie zdarzają się wartości rzędu 75 a nawet 100), przy czym zero oznacza całkowity brak ochrony, a 50 – ochronę bardzo wysoką.
W piękne, słoneczne, letnie dni zdecydowanie zaleca się stosowanie kremu z filtrem 50 dla niemowląt, zabezpieczającego zarówno przez promieniowaniem UV-B jak i częściowo UV-A.
Natomiast wybierając się z maluchem na spacer w dzień pochmurny, można zastosować ochronę średnią, rzędu 25 SPF, ograniczoną do promieniowania UV-A.
Tak wysokie wskaźniki należy utrzymywać do ukończenia przez dziecko 3. roku życia, później można zredukować wysokość filtrów.
Reklama
Krem z filtrem od 1. miesiąca życia
Od jakiego wieku można stosować kosmetyki ochronne dla dzieci? W sprzedaży są kremy z filtrem od 1. miesiąca życiai teoretycznie mogą one być używane zgodnie z oznaczeniem.
Znaczna jednak część tego typu środków ochronnych przeznaczona jest dla niemowląt po 6. miesiącu życia. Warto w tej kwestii zasięgnąć porady pediatry.
Pamiętajmy, że o ile dziecko może wychodzić na dwór już w pierwszych tygodniach życia, o tyle do ukończenia szóstego miesiąca nie powinno być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, zwłaszcza latem.
W pierwszym okresie życia należy więc skupić się na ochronie skóry przed promieniami UV-A, które jak powiedzieliśmy wyżej, są niezależne od aury.
Krem z filtrem mineralnym dla niemowląt
Wybierając krem z filtrem dla niemowląt, rodzice stają przed jeszcze jednym wyborem. Środki zabezpieczające przed działaniem słońca wyposażone są w 2 rodzaje filtrów:
- filtry chemiczne, które absorbują promieniowanie za pomocą substancji takich, jak oktokrylen, avobenzon, silatrisol. Ich plusem jest wysoki poziom ochrony przed promieniowaniem UV-B i UV-A, minusem natomiast możliwość podrażnienia delikatnej skóry dziecka,
- filtry mineralne – zawierają dwutlenek tytanu i tlenek cynku, wytwarzają tzw. film ochronny na skórze, powodują odbijanie promieni słonecznych. Zapewniają wprawdzie głównie ochronę przed promieniowaniem UV-B i tylko częściowo przed UV-A, są jednak znacznie delikatniejsze i jako takie – nie podrażniają skóry niemowlęcia. Dlatego producenci częściej oferują kremy z filtrem mineralnym dla niemowląt, niż ich chemiczne odpowiedniki.
Reklama
Przed czym chroni krem z filtrem dla niemowląt?
Krem z filtrem dla niemowląt stosować powinniśmy przed każdym dłuższym wyjściem z maluchem na spacer, nawet jeśli nie wybieramy się na plażę, aura nie jest słoneczna, a pora roku – letnia. Dlaczego? Krem służy do ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, którego źródłem jest słońce.
Należy wiedzieć, że promieniowanie UV dzieli się na 3 pasma:
- UV-C, o długości fali 100-280 nm., które jest w całości pochłaniane przez atmosferę ziemską i jako takie nie dociera na powierzchnię planety,
- UV-B, o długości fali 280-315 nm. Stanowi zaledwie 3-5 proc. całego promieniowania słonecznego, które dociera na ziemię, ale jest wyjątkowo niebezpieczne: odpowiada za poparzenia oraz nowotwory skóry. Zagrożenie rośnie w dni słoneczne, w okresie letnim,
- UV-A,o długości fali 315-380 nm. Stanowi do 97 procent promieniowania UV docierającego na Ziemię ze Słońca i może powodować przyspieszenie procesów starzenia się skóry. W odróżnieniu od promieniowania UVB, jest niezależne od pory roku oraz pogody.
Dlaczego krem z filtrem dla niemowląt jest ważny?
Nawet u osób dorosłych długotrwała ekspozycja na działanie słonecznych promieni może prowadzić do krótko- lub długofalowych skutków. W tym większym stopniu zagrożenie to dotyczy małych dzieci, a zwłaszcza niemowląt.
Przed ukończeniem pierwszego roku życia skóra jest bardzo cienka i delikatna, zawiera też znacznie mniejsze ilości melaniny, czyli pigmentu, który chroni głębsze warstwy skóry przed działaniem promieni UV.
Z tego powodu u maluchów zdecydowanie częściej dochodzi nie tylko do poparzeń słonecznych, ale też tak zwanej fotodermatozy idiopatycznej, czyli samoistnego uczulenia na słońce. Objawia się ona wysypką i zaczerwienieniem skóry.
Do tego typu reakcji może dojść nawet wczesną wiosną. To wszystko sprawia, że krem z filtrem dla niemowląt staje się niezbędnym elementem wyprawki i powinien być stosowany już w pierwszym roku życia (aczkolwiek nie w pierwszych tygodniach, o czym więcej za chwilę), nawet w dni pochmurne.