Krem z filtrem dla niemowląt - rodzaje

Krem z filtrem dla niemowląt skutecznie chroni delikatną skórę dziecka przed promieniowaniem słonecznym. Jednak nie każdy i nie w każdych warunkach. Czy wiesz, jaki krem z filtrem dla niemowlaka należy wybrać, aby zneutralizować działanie promieni UV-B i UV-A?
Niemowlę z nierozsmarowanym na twarzy kremem z filtrem
Źródło:123RF
Spis treści

Jaki krem z filtrem dla niemowlaka?

Czytając o szkodliwym działaniu promieni słonecznych, wiele osób może zechcieć ograniczać ryzyko poprzez zmniejszanie ekspozycji na promieniowanie, czyli mówiąc prościej – ograniczanie czasu, który dziecko spędza na dworze. Nie zawsze jednak jest to dobre rozwiązanie. Dla zdrowego rozwoju maluch powinien zażywać świeżego powietrza, a także – paradoksalnie – promieni słonecznych (po 6. miesiącu życia). 

Należy wiedzieć, że promieniowanie UV-B jest wprawdzie destrukcyjne dla skóry, ale ma też działanie konstruktywnie, jeśli chodzi o rozwój zdrowych kości dziecka. Fale UV-B stymulują bowiem syntezę witaminy D3 w organizmie, która ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu z pożywienia – są to składniki mineralne niezbędne dla budowy zdrowego kośćca. Pamiętać przy tym należy, że promieniowanie UV-B dociera na powierzchnię Ziemi tylko w słoneczne, bezchmurne dni, zwłaszcza letnie. Nie odnotowuje się natomiast istotnego działania w dni pochmurne, szczególnie zimowe. Jak to się ma do kremów z filtrem dla niemowląt

Wiele kosmetyków zapewnia standardowo ochronę zarówno przed promieniowaniem UV-A i UV-B. Są jednak także kremy tak zwane spacerowe, do stosowania w dni pochmurne. Zapewniają one ochronę przede wszystkim przed niezależnym od pogody promieniowaniem UV-A, nie zabezpieczają natomiast przed falami UV-B.

Krem z filtrem 50 dla niemowląt

Kupując krem z filtrem dla niemowląt, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę także na wskaźnik SPF. Jest to skrót od angielskiego wyrażeniaSun Protection Factor , które definiuje poziom ochrony przed promieniowaniem UV. Skala wartości w tym przypadku rozpięta jest od 0 do 50 (sporadycznie zdarzają się wartości rzędu 75 a nawet 100), przy czym zero oznacza całkowity brak ochrony, a 50 – ochronę bardzo wysoką. 

W piękne, słoneczne, letnie dni zdecydowanie zaleca się stosowanie kremu z filtrem 50 dla niemowląt, zabezpieczającego zarówno przez promieniowaniem UV-B jak i częściowo UV-A. Natomiast wybierając się z maluchem na spacer w dzień pochmurny, można zastosować ochronę średnią, rzędu 25 SPF, ograniczoną do promieniowania UV-A. Tak wysokie wskaźniki należy utrzymywać do ukończenia przez dziecko 3. roku życia, później można zredukować wysokość filtrów.

Krem z filtrem od 1. miesiąca życia

Od jakiego wieku można stosować kosmetyki ochronne dla dzieci? W sprzedaży są kremy z filtrem od 1. miesiąca życiai teoretycznie mogą one być używane zgodnie z oznaczeniem. Znaczna jednak część tego typu środków ochronnych przeznaczona jest dla niemowląt po 6. miesiącu życia. Warto w tej kwestii zasięgnąć porady pediatry. 

Pamiętajmy, że o ile dziecko może wychodzić na dwór już w pierwszych tygodniach życia, o tyle do ukończenia szóstego miesiąca nie powinno być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, zwłaszcza latem. W pierwszym okresie życia należy więc skupić się na ochronie skóry przed promieniami UV-A, które jak powiedzieliśmy wyżej, są niezależne od aury.

Krem z filtrem mineralnym dla niemowląt

Wybierając krem z filtrem dla niemowlątrodzice stają przed jeszcze jednym wyborem. Środki zabezpieczające przed działaniem słońca wyposażone są w 2 rodzaje filtrów:

  • filtry chemiczne, które absorbują promieniowanie za pomocą substancji takich, jak oktokrylen, avobenzon, silatrisol. Ich plusem jest wysoki poziom ochrony przed promieniowaniem UV-B i UV-A, minusem natomiast możliwość podrażnienia delikatnej skóry dziecka,
  • filtry mineralne – zawierają dwutlenek tytanu i tlenek cynku, wytwarzają tzw. film ochronny na skórze, powodują odbijanie promieni słonecznych. Zapewniają wprawdzie głównie ochronę przed promieniowaniem UV-B i tylko częściowo przed UV-A, są jednak znacznie delikatniejsze i jako takie – nie podrażniają skóry niemowlęcia. Dlatego producenci częściej oferują kremy z filtrem mineralnym dla niemowląt, niż ich chemiczne odpowiedniki.

Przed czym chroni krem z filtrem dla niemowląt?

Krem z filtrem dla niemowląt stosować powinniśmy przed każdym dłuższym wyjściem z maluchem na spacer, nawet jeśli nie wybieramy się na plażę, aura nie jest słoneczna, a pora roku – letnia. Dlaczego? Krem służy do ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego, którego źródłem jest słońce. 

Należy wiedzieć, że promieniowanie UV dzieli się na 3 pasma:

  • UV-C, o długości fali 100-280 nm., które jest w całości pochłaniane przez atmosferę ziemską i jako takie nie dociera na powierzchnię planety,
  • UV-B, o długości fali 280-315 nm. Stanowi zaledwie 3-5 proc. całego promieniowania słonecznego, które dociera na ziemię, ale jest wyjątkowo niebezpieczne: odpowiada za poparzenia oraz nowotwory skóry. Zagrożenie rośnie w dni słoneczne, w okresie letnim,
  • UV-A,o długości fali 315-380 nm. Stanowi do 97 procent promieniowania UV docierającego na Ziemię ze Słońca i może powodować przyspieszenie procesów starzenia się skóry. W odróżnieniu od promieniowania UVB, jest niezależne od pory roku oraz pogody. 

Dlaczego krem z filtrem dla niemowląt jest ważny?

Nawet u osób dorosłych długotrwała ekspozycja na działanie słonecznych promieni może prowadzić do krótko- lub długofalowych skutków. W tym większym stopniu zagrożenie to dotyczy małych dzieci, a zwłaszcza niemowląt. Przed ukończeniem pierwszego roku życia skóra jest bardzo cienka i  delikatna, zawiera też znacznie mniejsze ilości melaniny, czyli pigmentu, który chroni głębsze warstwy skóry przed działaniem promieni UV. Z tego powodu u maluchów zdecydowanie częściej dochodzi nie tylko do poparzeń słonecznych, ale też tak zwanej fotodermatozy idiopatycznej, czyli samoistnego uczulenia na słońce. Objawia się ona wysypką i zaczerwienieniem skóry. Do tego typu reakcji może dojść nawet wczesną wiosną. To wszystko sprawia, że krem z filtrem dla niemowląt staje się niezbędnym elementem wyprawki i powinien być stosowany już w pierwszym roku życia (aczkolwiek nie w pierwszych tygodniach, o czym więcej za chwilę), nawet w dni pochmurne.

Czytaj też:

Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.

Bibliografia

  • 1. Halina Bojarowicz, Natalia Bartnikowska, Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości, Problemy Higieny i Epidemiologii 2014, 95(3)
  • 2. Beata Stanisz, Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Farmacja Polska, 2009, 65(5)
Więcej z kateogrii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Przeczytaj artykuł
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dziecko autystyczne - jak rozpoznać? Historia Mateusza
Ból ucha u dziecka - bez gorączki, przy katarze. Jak pomóc?
Zespół Aspergera - objawy, diagnoza, przyczyny i leczenie
Gorączka przy ząbkowaniu – jaka temperatura przy ząbkowaniu?
Zapalenie napletka u dziecka - objawy, przyczyny i leczenie

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama