Dla Ciebie, na zdrowie!

Leczenie zębów pod narkozą u dzieci. Jak przebiega i czy jest bezpieczne?

Zdrowe, piękne zęby to nie tylko walor estetyczny, ale również czynnik wpływający na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Aby zęby służyły całe życie, należy dbać o nie już od najmłodszych lat. Niestety, wiele dzieci panicznie boi się dentysty, w trakcie wizyty nie współpracuje, a to uniemożliwia leczenie. Dentofobia skutkuje pogorszeniem stanu zębów i dalszym unikaniem wizyt u stomatologa. Rozwiązaniem jest leczeniem zębów pod narkozą. Na czym polega? Czy jest bezpieczne dla najmłodszych pacjentów?
Leczenie zębów pod narkozą u dzieci
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Leczenie zębów pod narkozą u dzieci – na czym polega?

Narkoza to leczenie w znieczuleniu ogólnym, czyli bez udziału świadomości i bez odczuwania bólu. Dzieci, które poddawane są takiemu leczeniu, otrzymują specjalny lek, wprowadzający je w stan głębokiego snu. Nad całym procesem czuwa lekarz anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna. W trakcie zabiegu stan pacjenta jest kontrolowany, sprawdzane są wszystkie parametry życiowe. Zabiegi w narkozie polecane są dla dzieci, które z powodu strachu nie są w stanie usiąść na fotelu i poddać się leczeniu. To również dobre rozwiązanie dla dzieci niepełnosprawnych, których stan zdrowia uniemożliwia tradycyjne leczenie. Narkoza sprawdzi się w przypadku skomplikowanego i czasochłonnego leczenia, konieczności usunięcia dużej liczby zębów, a także w leczeniu następstw rozległych urazów zębów i tkanek. Wszystkie zabiegi można wykonać tutaj https://www.freshmed.com.pl/.

Jak wygląda zabieg w znieczuleniu ogólnym?

Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym najmłodszych jest bezpieczne, odbywa się pod stałą kontrolą lekarza. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza dokładny wywiad z rodzicami małego pacjentem, pozwalający wykryć ewentualne przeciwwskazania. Jeżeli pacjent kwalifikuje się do podania narkozy, umawiany jest termin spotkania. Dziecko musi przyjść na wizytę na czczo. Pierwszym etapem znieczulenia ogólnego, pomagającym zmniejszyć stres, jest podanie gazu znieczulającego przez maskę twarzową, dzięki czemu mały pacjent zasypia płytkim snem. Następnym krokiem jest podanie znieczulenia dożylnego. Polega na aplikacji w pełni bezpiecznych leków, wprowadzających dziecko w stan głębokiego snu. W trakcie działania znieczulenia, lekarz stomatolog może wykonywać wszystkie niezbędne czynności. W tym czasie nad stanem zdrowia dziecka czuwa lekarz anestezjolog, który monitoruje parametry życiowe. Po wykonaniu niezbędnych procedur dziecko przewożone jest na sale wybudzeń, gdzie dochodzi do siebie w towarzystwie pielęgniarki i rodziców. Po krótkiej obserwacji i kontroli lekarza maluch możne wrócić do domu.

Czy znieczulenie zębów pod narkozą jest bezpieczne?

Znieczulenie ogólne niesie z sobą pewne ryzyko, ale dzięki obecności anestezjologa, a także wcześniejszej konsultacji lekarskiej i zastosowaniu nowoczesnych środków i minimalnych dawek, powikłania są ograniczone do minimum. W nielicznych wypadkach po narkozie mogą wystąpić takie objawy jak:

  • nudności i wymioty,

  • ból głowy,

  • senność.

Leczenie zębów pod narkozą u dzieci nie ma wielu przeciwwskazań. Do zabiegu dyskwalifikować mogą niektóre choroby np. ostre infekcje dróg oddechowych, astma oskrzelowa, choroby serca, choroby tarczycy, problemy z nerkami, a także zaburzenia krzepnięcia krwi. Przeciwwskazaniem jest również alergia na środki podawane podczas znieczulenia. Przed każdym zabiegiem z rodzicami dziecka przeprowadzany jest wywiad, ewentualnie zlecane są badania, dlatego rodzice nie muszą obawiać się zabiegu. Oczywiście należy pamiętać, że leczenie w narkozie powinno być przeprowadzane tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy inne metody np. sedacja czy znieczulenie komputerowe zawodzą. W takiej sytuacji nie warto czekać, bo chore zęby mogą spowodować poważne szkody w organizmie. 

Znieczulenie ogólne to doskonały sposób na wyleczenie wszystkich ząbków, a także pozbycie się dentofobii. Dzieciom zabiegi u stomatologa przestają kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym, a to daje dużą szansę, że w przyszłości możliwe będzie leczenie w tradycyjny sposób. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii
Przeczytaj artykuł
W Medme rozmawiamy o niepłodności
Mężczyzna trzyma kobietę w ciąży za brzuch
Przeczytaj artykuł
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?
Dziecko w czasie badania słuchu u audiologa
Przeczytaj artykuł
Dieta przy endometriozie - co jeść?
Zdrowa żywność
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za gardło
Dieta przy niedoczynności tarczycy - czego unikać? Jadłospis
Lęk separacyjny
Lęk separacyjny u dziecka i u dorosłych. Kiedy występuje?
Przewlekły stres
Przewlekły stres - skutki długotrwałego stresu i leczenie
Lekarz urolog
Urolog - czym się zajmuje i co leczy?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!