Leki OTC w ciąży, które możesz i których nie powinnaś sama stosować

leki w ciąży
Przeziębienie w ciąży, a nawet grypa może się zdarzyć każdej przyszłej mamie. Dlatego dobrze zaopatrzyć się w wiedzę na temat tego jak bezpiecznie leczyć infekcję w ciąży, a jakich leków ciężarna powinna unikać.

Jakie leki bez recepty w ciąży?

Leki w ciąży nie są wskazane, jednak czasem okazują się tzw. złem koniecznym. Jeżeli przeziębienie w ciąży nie mija, mimo zastosowania babcinych porad i naturalnych produktów oraz zabiegów, pora by lekarz przepisał bezpieczne (lub takie, które wyrządzą mniej szkód dla płodu i przyszłej mamy niż choroba bądź problem, na który będą podane) leki.

Na kaszel w ciąży (który należy zwalczać by nie wywołał skurczów macicy, a co za tym idzie, porodu) bez obaw można stosować:

 • syrop,
 • płukankę do gardła,
 • napar z szałwii albo rumianku.

Pomocne będą także aerozol homeopatyczny oraz pastylki do ssania, np. z cytryną czy miodem. Na kaszel produktywny, czyli mokry śmiało można używać wyrobów z prawoślazem oraz z babką lancetowatą. W żadnym razie kobieta w ciąży nie powinna zażywać preparatów przeciwkaszlowych bez kontroli lekarskiej.

Katar w ciąży można zredukować stosując sól fizjologiczną albo morską. Natomiast na zdartą od oczyszczania nosa skórę wokół nozdrzy i ust można traktować maścią majerankową. Na katar alergiczny w ciąży wykorzystuje się leki z laratadyną i cetyryzyną.

Ogólne objawy przeziębienia można niwelować środkami zawierającymi witaminę C, rutynę, miód i czosnek.

Jakie leki na gorączkę w ciąży?

Na gorączkę w ciąży oraz na bóle mięśniowe (także na bóle głowy), czyli najczęstsze objawy grypy, można podać ciężarnej paracetamol. Ważne by nie przepisano ciężarnej leków z kodeiną ani z kofeiną (jej przekroczona dzienna dawka może okazać się szkodliwa dla dziecka).

W drugim trymestrze ciąży dopuszcza się zwalczanie gorączki i bólu:

 • ibuprofenem,
 • diklofenakiem,

które natomiast nie powinny być stosowane w ostatnim trymestrze ciąży.

W czasie grypy organizm jest osłabiony, dlatego warto wzmocnić go np. tabletkami z czosnkiem, witaminą C oraz z rutyną.

Poza lekami w ciąży warto, zwłaszcza podczas choroby, postawić na odpoczynek, dobrze sporządzoną pod względem witamin i składników mineralnych dietę, zdrowy sen, higienę oraz dostarczanie organizmowi dużej ilości płynów (głównie wody).

Zobacz też: Ból gardła w ciąży – bezpieczne domowe sposoby

Jakich leków nie przyjmować w ciąży?

Zarówno wśród leków bez jak i na receptę znajduje się cały szereg preparatów wysoce szkodliwych dla płodu oraz kobiety ciężarnej.

Należą do nich m.in. środki:

 • na kaszel z kodeiną, z guajakolem, a także z podbiałem i tymiankiem,
 • na gorączkę i bóle z kodeiną i kofeiną,
 • na katar z substancjami obkurczającymi śluzówkę nosa,
 • przeciwbólowe zawierające aspirynę, czy ibuprofen – zwłaszcza w 1 i 3 okresie ciąży;
 • z pseudoefedryną,
 • na trądzik z witaminą A,
 • przeczyszczające,
 • hormonalne (chyba że zaleci je lekarz),
 • przeciwcukrzycowe (poza insuliną),
 • ingerujące w proces krzepnięcia krwi,
 • posiadające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny,
 • niektóre antybiotyki.

W razie jakichkolwiek wątpliwości kobieta spodziewająca się dziecka powinna skonsultować swoje obawy z lekarzem. Należy też mieć świadomość, że żaden lek w ciąży nie jest całkowicie bezpieczny, dlatego zanim przekroczy się próg apteki, powinno się udać po opinię i zalecenia lekarskie. Lekarz dobierze zarówno właściwy lek, jak i jego dawkę oraz poda czas trwania kuracji.

Jak leczyć ból brzucha w ciąży?

Oprócz przeziębienia i grypy ciężarna może narzekać na szereg innych problemów zdrowotnych.

Częstą dolegliwością kobiet będących w ciąży są problemy gastryczne. Na kłopoty w wypróżnianiem powinny pomóc:

 • suszone śliwki,
 • nasiona siemienia lnianego,
 • otręby.

Gdy jednak naturalne sposoby zawiodą, można wypróbować preparatów z laktulozą oraz czopki glicerynowe (stosowane doodbytniczo). Biegunkę natomiast zatrzymają leki zawierające loperamid lub węgiel aktywny. Na wymioty i nudności warto zastosować imbir (także w tabletkach) oraz środki z witaminą B6.

Co na skurcze łydek w ciąży?

Skurcze łydek uprzykrzają życie nie jednej ciężarnej, można się ich pozbyć zażywając doustny preparat magnezowy oraz smarując bolące miejsca maścią z rutozydem (dwuprocentowym), działającej także w przypadku żylaków nóg.

Preparaty na bezsenność w ciąży

Kłopoty ze snem można usuwać ziołowymi herbatkami z melisy, mięty, czy męczennicy. Kiedy te metody okażą się bezowocne, warto sięgnąć po środek z korzenia kozłka lekarskiego, z szyszkami chmielu oraz po preparat z magnezem. Dla większej skuteczności powinno się je zażywać przed wieczornym położeniem się do łóżka.

Na nieprzyjemne i krępujące hemoroidy w ciąży skutkuje wyciąg z oczaru, kory dębu, a także sole bizmutu oraz tlenek cynku. 

Sprawdź też: Sport w ciąży. Co wolno, a czego nie wolno ciężarnej?

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA