Odpowiednia dieta i zdrowy styl życia pomagają w leczeniu nadciśnienie tętniczego. Osoby chore na nadciśnienie poza leczeniem farmakologicznym powinny zwrócić uwagę na naturalne sposoby, które pomogą im w leczeniu. Sprawdź czy ogórki kiszone podnoszą ciśnienie, a szałwia je obniża?
Osoby chore na nadciśnienie poza leczeniem farmakologicznym powinny zwrócić uwagę na naturalne sposoby, które pomogą im w leczeniu. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, relaks, uprawianie sportu i odstawienie używek.
Nadciśnienie a alkohol i papierosy
Podstawową sprawą w leczeniu nadciśnienia tętniczego jest rezygnacja z używek. Odstawienie alkoholu i tytoniu to zadanie numer jeden dla nadciśnieniowca. Obie używki znacząco podnoszą ciśnienie i zwiększają tym samym ryzyko zawału serca i wylewu krwi do mózgu.
Alkohol może też zaburzać działanie przyjmowanych leków. W przypadku kawy zalecenia nie są już tak restrykcyjne. O ile kofeina na krótko podnosi ciśnienie krwi to badania nie wykazały bezpośredniego jej wpływu na chorobę nadciśnieniową. Nie ulega jednak wątpliwości, że nie należy nadużywać kawy.
Reklama
Dieta przy nadciśnieniu tętnicznym
Kolejnym ważnym elementem w leczeniu nadciśnienia jest odpowiednia dieta. Osoby cierpiące z powodu nadciśnienia powinny pamiętać o trzech podstawowych zasadach. Jeść dużo warzyw i owoców, szczególnie tych bogatych w potas.
Pierwiastek ten
obniża ciśnienie krwi, a stosowany regularnie wspomaga leczenie nadciśnienia. Należy ograniczyć spożycie tłuszczu, który również podnosi ciśnienie krwi i prowadzi do miażdżycy. Najlepiej całkowicie zrezygnować z soli.
Reklama
Produkty dozwolone przy nadciśnieniu krwi
Produkty zbożowe: pieczywo pszenne, ryż, drobne kasze, płatki owsiane;
Nabiał: mleko o niskiej zawartości tłuszczu, jogurty, kefir, chudy ser;
Jaja: białka jaj;
Mięso i ryby: chude mięso, drób, chude ryby;
Tłuszcze: oleje roślinne i oliwa z oliwek;
Warzywa i owoce: buraki, pomidory, zielony groszek, marchew, seler, pietruszka, szpinak, sałata, jabłka, śliwki węgierki, banany, pomarańcze, grejpfruty, wiśnie, truskawki, poziomki, porzeczki, maliny, jeżyny;
Napoje: herbaty ziołowe, soki warzywne i owocowe, niskosodowa woda mineralna, kawa zbożowa;
Przyprawy: wanilia, cynamon, szafran, goździki, sok z cytryny, kminek, koper, czarnuszka , liście pietruszki, selera, lubczyku, estragonu, hyzopu, lawendy, szałwii, majeranku.
Reklama
Produkty niewskazane przy nadciśnieniu krwi
Produkty zbożowe: ciasto francuskie, pieczywo razowe, pieczywo cukiernicze z dodatkiem proszku do pieczenia, grube nieprzecierane kasze, grube makarony, płatki kukurydziane;
Nabiał: sery żółte i serki topione, tłuste sery białe, śmietana, mleko skondensowane;
Jaja: jaja na twardo;
Mięso i ryby: tłuste mięso, kaczki, gęsi, tłuste ryby, mięsa peklowane lub solone, kiełbasy, salami, pasztety mięsne;
Tłuszcze: smalec, słonina, boczek, margaryny, masło;
Warzywa i owoce: ogórki kiszone, kwaszona kapusta, grzyby w occie, marynaty z owoców i warzyw;
Napoje: mocna kawa, mocna herbata, mocne kakao, napoje alkoholowe, napoje gazowane;
Słodycze: czekolada, chałwa, ciasta i ciasteczka wyprodukowane przemysłowo;
Przyprawy: sól, pieprz naturalny, ocet, musztarda, keczup, gorczyca, ostra papryka, pikle, korniszony, magii, wszelkie marynaty i sos sojowy.
Reklama
Sport dla pacjentów z nadciśnieniem
Stosując wyżej wymienione zalecenia dietetyczne łatwiej zrzucić zbędne kilogramy. To bardzo ważne przy leczeniu nadciśnienia. Pomoże w tym aktywny tryb życia. Uprawianie sportu nie jest przeciwwskazane przy chorobie nadciśnieniowej. Lekarze wręcz zalecają ruch fizyczny. Oczywiście nie chodzi o sporty wyczynowe.
Najlepiej rozpoczynać dzień od gimnastyki porannej. Trzeba pamiętać, że osoby z nadciśnieniem nie powinny wykonywać skłonów w dół, bo nie jest to dobrze przez nie tolerowane. Zalecane są marsze, intensywne spacery, wędrówki, nordick walking, taniec, jazda na rowerze, gimnastyka oddechowa, pływanie w basenie. Należy natomiast unikać ćwiczeń na siłowni, zapasów i wszelkich sportów posiadających element rywalizacji, bo mogą wywołać
niepożądane skoki ciśnienia.
Ważnym elementem w życiu osoby cierpiącej na nadciśnienie jest relaks. Po powrocie z pracy do domu warto chociaż na kilkanaście minut odizolować się w osobnym pokoju. Najlepiej położyć się na kanapie lub usiąść w wygodnym fotelu i rozluźnić. Można stosować metody relaksacyjne i wyciszające, które zlikwidują całodniowe napięcie.