Czym jest paszport covidowy i jak działa?

Wiele krajów w walce z wirusem zdecydowało się na ograniczenia w przemieszczaniu się i kontaktowaniu, tak zwane lockdowny. Pewnym rozwiązaniem, które miałoby ułatwiać poruszanie się i kontaktowanie, przy jednoczesnym zachowaniu reżimu sanitarnego mogą być paszporty covidowe. Co to jest i jak zdobyć taki paszport?
Paszport covidowy w telefonie
źródło:123RF
 • Początek działania Unijnego Certyfikatu Covidowego (UCC) ma mieć dopiero 25 czerwca 2021 roku.
 • Unijny Certyfikat Covidowy lub inaczej paszport covidowy będzie generowany w formie kodu QR, który będzie można pobrać na odpowiednią aplikację.
 • Wygenerowanie kodu QR jest zawsze darmowe i nikt nie może pobierać za to opłaty.
SPRAWDŹ TEŻ: Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Spis treści

Co to jest paszport covidowy?

Z inicjatywy kilku krajów powstał paszport covidowy – aplikacja, która ma być potwierdzeniem zaszczepienia lub przechorowania Covid-19. Osoby zaszczepione są najbezpieczniejsze dla społeczeństwa. Szczepionki typu mRNA chronią w ponad 92%. Szczepionki wektorowe są mniej skuteczne (ok 60-68%). 

Mimo wszystko osoby zaszczepione są grupą najbezpieczniejszą i dlatego wiele krajów rozważa otwarcie swoich granic tylko dla turystów zaszczepionych. Mimo, że wielu ludzi krytykuje takie rozwiązanie, jako dyskryminujące, to może ono być konieczne po to, żeby kontrolować pandemię i ograniczać tworzenie się nowych skupisk chorobowych. 

Od kiedy paszport covidowy w Polsce?

Teoretycznie, Polska wraz sześcioma innymi krajami Unii Europejskiej, to jest:

 • Bułgarią, 
 • Danią, 
 • Grecją, 
 • Chorwacją,
 • Czechami,
 • Niemcami 

jest już gotowa od 5 czerwca na wdrożenie programu. Jednak ma on mieć zasięg ogólnoeuropejski i początek działania Unijnego Certyfikatu Covidowego (UCC), bo tak brzmi oficjalna nazwa paszportu covidowego, ma mieć dopiero 25 czerwca 2021 roku. Dopiero po tym czasie wszystkie systemy będą ze sobą współpracowały na odpowiednim poziomie. 

Jak działa paszport covidowy?

Unijny Certyfikat Covidowy lub inaczej paszport covidowy będzie generowany w formie kodu QR, który będzie można pobrać na odpowiednią aplikację (w Polsce jest to aplikacja mObywatel) lub wydrukować i okazywać osobom uprawnionym, posiadającym skaner kodów QR podłączony do europejskiego systemu.

Rzeczony kod QR będzie tylko określał fakt zaszczepienia (ale dopiero po 2 tygodniach od przyjęcia pełnej dawki szczepionki), fakt przechorowania Covid-19 (do 180 dni po chorobie) lub negatywny wynik testu na obecność wirusa (tylko i wyłącznie test metodą PCR), który nie jest starszy niż 2 dni. 

Sam kod QR będzie miał określoną datę ważności. Najprawdopodobniej będą to 2 godziny od wygenerowania. Po tym czasie kod przestanie działać i trzeba będzie go wygenerować ponownie. Ma to przeciwdziałać kradzieżom lub „wypożyczeniom” kodów osobom postronnym. 

Trzeba pamiętać, że wygenerowanie kodu QR jest zawsze darmowe i nikt nie może pobierać za to opłaty. Aplikacja mObywatel jest również bezpłatna i może ją pobrać i uruchomić każdy kto jest obywatelem Polski.   

Gdzie działa paszport covidowy?

Unijny Certyfikat Covidowy ma w założeniu działać na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Ponadto będą go honorować także kraje, które nie są członkami UE, ale ściśle z nią współpracują – mowa o Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. 

Wszystko wynika z odpowiednich umów dwustronnych pomiędzy zainteresowanymi krajami. Jest duże prawdopodobieństwo, że inne kraje, nienależące do Unii Europejskiej, z czasem dołączy również do programu.

Paszport covidowy prawdopodobnie nie będzie obowiązkowy, ale należy liczyć się z faktem, że bez niego nie będzie można swobodnie podróżować po krajach Unii Europejskiej, nie będą dostępne imprezy masowe, koncerty, wydarzenia sportowe i tym podobne. 

Osoby niezaszczepione będą musiały liczyć się na przykład z odbyciem obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy kraju, lub odbywać dodatkowe badania potwierdzające brak aktualnego zakażenia. 

Czytaj też:

Artykuł zweryfikowany przez
Magister Farmacji Wojciech Ziółkowski
Czytaj również

Bibliografia

 • Potwierdzenie szczepienia przeciwko Covid-19; https://www.gov.pl/web/mobywatel/zaswiadczenie-potwierdzenie-szczepienia-przeciwko-covid-19 [data dostępu 05.06.2021]
 • pap.pl; Do 1 lipca w Unii Europejskiej zostanie wprowadzony system paszportów covidowych; https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C878855%2Cdo-1-lipca-w-unii-europejskiej-zostanie-wprowadzony-system-paszportow [data dostępu 05.06.2021]
 • M. Biały, D. Bereza, J. Bieniasz, K. Radziejewska, I. Moreau, K. Sokołowska; Covid-19 Opracowanie zgodne ze stanem wiedzy na 26.03.2020; https://www.umed.wroc.pl/sites/default/files/files/aktualnosci/2020/03/COVID_19_1_0_poprawiony_26_03_2020__wersja_po_formatowaniu_(2).pdf [data dostępu 05.06.2021]
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Przeczytaj artykuł
Koronawirus w Egipcie: zasięg, miasta i statystyki epidemii
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Koronawirus w Egipcie: zasięg, miasta i statystyki epidemii
Maska antywirusowa – z filtrem, N95, higieniczna, na twarz
Przychodnia Dimedic.pl - wstępna diagnoza na koronawirusa
Test na koronawirusa – jak wygląda, ile trwa i gdzie kupić?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama