Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗
Grill czy ognisko? Co jest zdrowsze? Sprawdź❗

Czym jest paszport covidowy i jak działa?

Wiele krajów w walce z wirusem zdecydowało się na ograniczenia w przemieszczaniu się i kontaktowaniu, tak zwane lockdowny. Pewnym rozwiązaniem, które miałoby ułatwiać poruszanie się i kontaktowanie, przy jednoczesnym zachowaniu reżimu sanitarnego może być paszport covidowy. Co to jest i jak zdobyć taki paszport?
Paszport covidowy w telefonie
źródło:123RF
W skrócie
 • Początek działania Unijnego Certyfikatu Covidowego (UCC) to 25 czerwca 2021 roku.
 • Unijny Certyfikat Covidowy lub inaczej paszport covidowy jest generowany w formie kodu QR, który można pobrać na odpowiednią aplikację.
 • Wygenerowanie kodu QR jest zawsze darmowe i nikt nie może pobierać za to opłaty.
 • Od 1 lutego 2022 r. skróceniu ulega czas ważności paszportu covidowego do 270 dni (ok. 9 miesięcy).
SPRAWDŹ TEŻ: Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Spis treści

Reklama

Jak uzyskać paszport covidowy?

Z inicjatywy kilku krajów powstał paszport covidowy – aplikacja, która jest potwierdzeniem zaszczepienia lub przechorowania Covid-19. Osoby zaszczepione są najbezpieczniejsze dla społeczeństwa. Szczepionki typu mRNA chronią w ponad 92%. Szczepionki wektorowe są mniej skuteczne (ok 60-68%). 

Mimo wszystko osoby zaszczepione są grupą najbezpieczniejszą i dlatego wiele krajów rozważa otwarcie swoich granic tylko dla turystów zaszczepionych. Mimo, że wielu ludzi krytykuje takie rozwiązanie, jako dyskryminujące, to może ono być konieczne po to, żeby kontrolować pandemię i ograniczać tworzenie się nowych skupisk chorobowych. 

Reklama

Dla kogo paszport covidowy?

Co ważne dokument ten może prezentować trzy statusy, jednak trzeba mieć na uwadze, iż w każdym kraju Unii Europejskiej mogą być aktualne inne zasady związane z danym statusem.

Wyróżnić należy paszport covidowy dla ozdrowieńców, dla osoby zaszczepionej oraz z negatywnym wynikiem testu w kierunku Covid-19.

Dodatkowo od 12 grudnia 2021 r. szczepić można również dzieci w wieku 5-11 lat, co jest równoznaczne z tym, że im również przysługuje Unijny Certyfikat Covidowy. Jak go uzyskać w przypadku osób niepełnoletnich? Można go pobrać z Internetowego Konta Pacjenta rodzica, który zgłaszał dziecko do ubezpieczenia w ZUS. Wystarczy zalogować się na konto i kliknąć w link „uprawnienia”.

Reklama

Jak wygląda paszport covidowy?

Unijny Certyfikat Covidowy to dokument elektroniczny, widoczny w aplikacji mObywatel. Co ważne, posiada on specjalny i unikalny dla każdej osoby kod QR, który pozwala weryfikować prawdziwość dokumentu.

Jakie dane zawiera?

 • Imię/imiona i nazwisko;
 • Datę urodzenia;
 • Zdjęcie;
 • Kod QR;
 • Datę ważności kodu w Polsce;
 • Unikalny identyfikator certyfikatu;
 • Nazwę choroby, której dotyczy szczepienie;
 • Informacje o szczepionce – nazwę, dawkę, numer dawki;
 • Datę szczepienia;

Reklama

Jak pobrać paszport covidowy?

Unijny Certyfikat Covidowy lub inaczej paszport covidowy jest generowany w formie kodu QR, który można pobrać na odpowiednią aplikację (w Polsce jest to aplikacja mObywatel) lub wydrukować i okazywać osobom uprawnionym, posiadającym skaner kodów QR podłączony do europejskiego systemu.

Rzeczony paszport covidowy w telefonie będzie tylko określał fakt zaszczepienia (ale dopiero po 2 tygodniach od przyjęcia pełnej dawki szczepionki), fakt przechorowania Covid-19 (do 180 dni po chorobie) lub negatywny wynik testu na obecność wirusa (tylko i wyłącznie test metodą PCR), który nie jest starszy niż 2 dni. 

Sam kod QR ma określoną datę ważności. Najprawdopodobniej będą to 2 godziny od wygenerowania. Po tym czasie kod przestanie działać i trzeba będzie go wygenerować ponownie. Ma to przeciwdziałać kradzieżom lub „wypożyczeniom” kodów osobom postronnym. 

Trzeba pamiętać, że wygenerowanie kodu QR jest zawsze darmowe i nikt nie może pobierać za to opłaty. Aplikacja mObywatel jest również bezpłatna i może ją pobrać i uruchomić każdy kto jest obywatelem Polski.   

Reklama

Gdzie działa paszport covidowy?

Europejski Paszport Covidowy ma w założeniu działać na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Honorują także kraje, które nie są członkami UE, ale ściśle z nią współpracują – mowa o Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. 

Wszystko wynika z odpowiednich umów dwustronnych pomiędzy zainteresowanymi krajami. Jest duże prawdopodobieństwo, że inne kraje, nienależące do Unii Europejskiej, z czasem dołączy również do programu.

Paszport covidowy obecnie nie jest obowiązkowy, ale należy liczyć się z faktem, że bez niego nie będzie można swobodnie podróżować po krajach Unii Europejskiej, mogą nie być dostępne imprezy masowe, koncerty, wydarzenia sportowe i tym podobne. 

Osoby niezaszczepione będą musiały liczyć się na przykład z odbyciem obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy kraju, lub odbywać dodatkowe badania potwierdzające brak aktualnego zakażenia. 

Reklama

Ile czasu jest ważny paszport covidowy?

Obecnie paszport covidowy ma ważność 12 miesięcy od przyjęcia drugiej dawki, czyli od pełnego zaszczepienia.

Co ważne, od 1 lutego 2022 roku, ważność paszportów covidowych ulega skróceniu. O ile? Te, które zostały wydane po pełnym zaszczepieniu i dawce przypominającej będą ważne 270 dni (ok. 9 miesięcy) od momentu przyjęcia III dawki.

Czytaj również

Bibliografia

 • Potwierdzenie szczepienia przeciwko Covid-19; https://www.gov.pl/web/mobywatel/zaswiadczenie-potwierdzenie-szczepienia-przeciwko-covid-19 [data dostępu 05.06.2021]
 • pap.pl; Do 1 lipca w Unii Europejskiej zostanie wprowadzony system paszportów covidowych; https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C878855%2Cdo-1-lipca-w-unii-europejskiej-zostanie-wprowadzony-system-paszportow [data dostępu 05.06.2021]
 • M. Biały, D. Bereza, J. Bieniasz, K. Radziejewska, I. Moreau, K. Sokołowska; Covid-19 Opracowanie zgodne ze stanem wiedzy na 26.03.2020; https://www.umed.wroc.pl/sites/default/files/files/aktualnosci/2020/03/COVID_19_1_0_poprawiony_26_03_2020__wersja_po_formatowaniu_(2).pdf [data dostępu 05.06.2021]
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby zakaźne
Infekcja wirusowa - ile trwa? Objawy, przebieg i leczenie.
Wirusy w infekcji
Dlaczego mononukleozę zakaźną nazywa się ją chorobą pocałunków?
Próbki w labolatorium
Obniżona temperatura - przyczyny. Co oznacza i co robić?
Mężczyzna mierzy sobie temperaturę ciała
Podobne artykuły
Martwy kleszcz a obok narzędzie do jego wyciągania
Jak wyciągnąć kleszcza? Który sposób jest prawidłowy?
Chore gardło i krtań
Brodawczak w gardle - leczenie. Jak objawia się w jamie ustnej?
Choroba owsica
Owsiki (owsica) u dzieci i dorosłych - objawy, lek, leczenie
Literki tworzące napis
Polio - objawy, leczenie i przyczyny choroby Heinego-Medina
Dziecko z wysypką na ciele
Ospa wietrzna - jak ją rozpoznać u dzieci i dorosłych?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!