Nowy sklep
już ON-LINE
Układ krwionośny to zamknięty obieg naczyń odpowiedzialny przede wszystkim za ukrwienie całego organizmu. Składa się z pompy krwi – serca oraz naczyń krwionośnych, które można podzielić na tętnice, żyły oraz naczynia włosowate. Układ krwionośny razem z układem limfatycznym tworzą układ krążenia.
Główną funkcją układu krwionośnego jest transport. Obieg krwi sprawia, że możliwe jest:
Oprócz transportu układ krwionośny dba o utrzymanie stałej temperatury ciała oraz odpowiedniego PH organizmu. Ponadto wspomaga odporność.
Funkcje układu krwionośnego możliwe są dzięki dwóm obiegom krwi – małym i dużym. Mały obieg krwi odpowiada za natlenowanie krwi, gdyż rozpoczyna swój bieg w sercu, następnie przechodzi proces dostarczania tlenu do krwi w płucach i wraca znów do serca. Natomiast krwiobieg duży transportuje natlenowaną krew do każdego zakątku organizmu.
Serce jest centralnym punktem układu krążenia. To mięsień, który nieustannie pompuje krew do wszystkich części ciała. Serce składa się z dwóch komór – lewej i prawej, a także z dwóch przedsionków – również lewego i prawego. Przedsionki od komór oddzielane są zastawkami – prawą stronę rozdziela zastawka trójdzielna, natomiast lewą zastawka dwudzielna.
Komory połączone są z organizmem za pomocą tętnic, natomiast przedsionki poprzez żyły. Główną tętnicą jest aorta, z której rozchodzą się liczne naczynia włosowate.
W ciągu minuty serce uderza około 60-80 na minutę. W tym czasie pompuje około 5 litrów krwi.
Krew składa się z osocza oraz komórek krwi. Osocze to mieszanina wody, soli, białek oraz związków chemicznych takich jak potas, sód, magnes, wapń, chlorki oraz fosforany.
Natomiast komórki krwi to:
Funkcje krwi są podobne to funkcji układu krwionośnego, który właśnie za pomocą krwi płynącej przez wszystkie naczynia dostarcza substancje odżywcze, tlen, utrzymuje stałą temperaturę ciała, a także zapobiega rozwojom infekcji.
Honorowe krwiodawstwo polega na oddawaniu krwi przez osoby zdrowe dla osób, które jej potrzebują. Transfuzji krwi nie jest w stanie zastąpić żaden lek, dlatego tak ważne jest aby dzielić się tym dobrodziejstwem jakim obdarowała nas natura.
Przed oddaniem krwi honorowy krwiodawca wypełnia ankietę, a także jest mu pobierana krew do badań. Niezbędne jest określenie grupy krwi i czy dawca jest w pełni zdrowy. To dobra okazja także do bezpłatnego sprawdzenia organizmu.
Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań pobierana jest krew jednorazowym, sterylnym sprzętem. Po oddaniu krwi dawca otrzymuje:
Krew można oddawać w regionalnych stacjach krwiodawstwa, a także w mobilnych punktach, takich jak specjalnie przystosowany do tego autobus, który pojawia się przy okazji różnych świąt i festiwali.
Choroby układu krążenia to najczęściej występujące schorzenia. Są też najczęstszą przyczyną zgonów, ponieważ na stan naczyń krwionośnych ma wpływ przede wszystkim styl życia oraz dieta. Dlatego niezbędne jest zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna, aby ustrzec się przed chorobami takimi jak:
Należy pamiętać, iż w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorób układu krążenia niezbędna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje do odpowiedniego specjalisty.