Chińska medycyna tradycyjna. Skąd się bierze jej skuteczność?

Metody leczenia chińskiej medycyny, oparte na naturalnych składnikach oraz znajomości ludzkiego ciała, wzbudzają kontrowersje, ale zarazem uważane są za najciekawsze rozwiązania medyczne.
produkty lecznicze z chin
Źródło: 123RF

Spis treści

Medycyna starożytna

Rodowód chińskiej medycyny tradycyjnej sięga czasów przed naszą erą i niezmienne zadziwia tych, którzy pragną zapoznać się z tymi osobliwymi metodami uzdrawiania. Wiele ze znanych w Chinach metod leczenia przyswojonych zostało przez medycynę współczesną.

Istnieją szkoły medyczne, w których prowadzi się zajęcia z zakresu medycyny chińskiej. Pozwolenie na przeprowadzanie zabiegów mają jedynie odpowiednio przeszkolone osoby, głównie lekarze oraz osoby z odpowiednim certyfikatem.

Leczenie za pomocą igieł

Jedną z najbardziej znanych metod leczenia pochodzącą z Chin jest akupunktura. Opiera się ona na założeniu, że sprawność ludzkiego ciała uwarunkowana jest przepływającą przez nie energią życiową. Jeśli zostanie ona zablokowana, pojawia się choroba.

Odblokowaniu energii życiowej służy odpowiednie umiejscowienie cienkich igieł w ludzkim ciele. Miejsca te zwą się akupunkturami. Osoba zajmująca się akupunkturą wbija igły w wybrane miejsca i obraca nimi, by przywrócić życiową energię.

Skuteczność w leczeniu bólu

Medycyna konwencjonalna wciąż z uwagą przygląda się temu sposobowi leczenia. Akupunkturze udowodniono skuteczne działanie w zakresie łagodzenia bólu oraz radzenia sobie z mdłościami, reumatyzmem, alergią czy nałogami.

Lekarze wciąż jednak starają się odpowiednio zweryfikować tę metodę leczenia. Z medycznego punktu widzenia trudno udowodnić, że wbijanie igieł w odpowiednie punkty ciała potrafi uśmierzyć ból. Domniema się, że ma to związek z wytwarzaniem przez organizm endorfin, odpowiedzialnych za naturalne działanie przeciwbólowe.

Moxa, czyli palące się igły

Jedną z popularnych odmian akupresury są przypieczki. Zabieg polega na wbijaniu igieł z dodatkiem bylicy (moxa) – spreparowanego zioła nałożonego na igłę. Po wbiciu w ciało zioło zapala się. Wytwarza ono ciepło, które przenika w głąb ciała pacjenta.

Czytaj też: Medycyna tybetańska - skuteczna czy nie?

Masaż pomaga w przepływie energii

Jednym z ważniejszych elementów chińskiej medycyny jest też masaż. Posiada on jednak nie tylko działanie odprężające, ale przede wszystkim uzdrawiające, oparte na zasadzie uwalniania zablokowanej w ciele energii. Rozluźnia lub napręża mięśnie, pobudza krążenie krwi, uspokaja.

Masaż łączy się często z aromaterapią. Odpowiedni nacisk na wybraną część ciała, połączony z zapachem olejku eterycznego, rozluźni napięte ciało. Zabiegi masażu są zazwyczaj bezbolesne, ale bardzo napięte mięśnie mogą pobolewać po zabiegu.

Bezigłowa akupunktura

Metodą znajdującą się pomiędzy masażem a akupunkturą jest akupresura. Ta osobliwa metoda radzenia sobie z codziennymi dolegliwościami polega na umiejętnym naciskaniu na odpowiednie punkty ciała. Tak samo jak w przypadku pozostałych metod, wiąże się z przepływem energii przez ludzkie ciało.

W tym przypadku lekarze również mają pewne wątpliwości, nie odmawiając jednak skuteczności metodzie. Udowodniono istnienie pewnych linii energetycznych przepływających przez ciało. Uwalnianie endorfin poprzez nacisk na określony punkt zmniejsza poczucie bólu, zmniejsza napięcie mięśni i poprawia krążenie.

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!