To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Ćwiczenia na brzuch - jak ćwiczyć mięśnie, aby uzyskać płaski brzuch

Kto nie marzy o płaskim brzuchu? Niestety wiele osób próbuje to marzenie zrealizować, a mało komu się to udaje. Brakuje nam nie tylko samozaparcia, ale także podstawowej wiedzy na temat tego, jak efektywnie ćwiczyć mięśnie, żeby uzyskać płaski brzuch. Okazuje się, że tradycyjne brzuszki niewiele tu pomogą.
Ćwiczenie mięśni brzucha
Źródło: 123RF
Spis treści

Warto zadbać o płaski brzuch nie tylko dlatego, że ładniej wygląda niż nieestetyczna oponka wokół pasa. Ważniejsze od atrakcyjnego wyglądu jest nasze zdrowie, a otyłość brzuszna, której nie musi towarzyszyć nadwaga niesie ze sobą ryzyko wielu poważnych, a nawet śmiertelnych chorób, w tym:

 • chorób serca (ryzyko wzrasta o połowę)
 • problemów z erekcją (ryzyko wzrasta o połowę)
 • nadciśnienia tętniczego (ryzyko wzrasta o 70 procent)
 • raka wątroby (ryzyko wzrasta o 35 procent)
 • zapalenia stawów (ryzyko wzrasta o 14 procent)

Dobrze umięśniony brzuch pomaga nam utrzymywać prawidłową postawę i utrzymuje kręgosłup w równowadze. Dzięki tej największej partii mięśni lepiej chronione są nasze organy wewnętrzne, np. podczas wypadku samochodowego, ale także rzadziej skarżymy się na bóle z zwyrodnienia w dolnym odcinku kręgosłupa.

Świadomość znaczenia mocny mięśni brzucha jest na szczęście coraz większa, dlatego ćwiczenia na brzuch są jednymi z najpopularniejszych wśród amatorów zdrowego stylu życia. Żeby jednak były efektywne trzeba pamiętać o kilku żelaznych zasadach.

Reklama

Ćwiczenia na brzuch – o tym musisz wiedzieć

Ćwiczenia na płaski brzuch będą mało skuteczne, jeśli naszą aktywność ograniczymy tylko do nich. Do spalenia tłuszczu w okolicy nie wystarczą zwykłe brzuszki, trzeba do tego dołożyć elementy treningu cardio i pamiętać, że mięśnie brzucha pracują także w trakcie:

 • przysiadów
 • podciągania na drążku
 • martwego ciągu
 • deski
 • skrętoskołonów
 • przyciągania kolan do klatki piersiowej

Do treningu cardio można wykorzystać rower, rolki, basen, nordic walking, bieżnia czy marsz. Pamiętaj, ćwiczenia nie powinny trwać krócej niż 30 minut, bo dopiero po tym czasie następuje spalanie tkanki tłuszczowej. Każdy trening powinien być także poprzedzony krótką, ale intensywną rozgrzewką.

Więcej nie znaczy lepiej. Spodziewanego efektu nie przyniosą codzienne ćwiczenia na mięśnie brzucha. Zamiast 7 treningów w tygodniu, warto poprzestać na 2-3 dobrze ułożonych sesjach. Dlaczego? Bo mięśnie brzucha po treningu potrzebują czasu na regenerację. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą doprowadzić do przetrenowania lub kontuzji. Po niezbyt intensywnych ćwiczeniach mięśni brzucha okres regeneracji trwa 2 dni, gdy intensywność jest średnia mięśnie potrzebują 3 dni odpoczynku, tymczasem po bardzo intensywnych ćwiczeniach na dolne partie brzucha, potrzeba nawet czterech dni regeneracji.

Ćwiczenia na płaski brzuch bez wprowadzenia odpowiedniej diety też nie przyniosą oczekiwanego efektu. Warto zrezygnować więc z cukru, zwiększyć ilość produktów niezbędnych przy budowie masy mięśniowej, takich jak białka, węglowodany, tłuszcze i witaminy. Ważne jest też odpowiednie rozplanowanie posiłków w ciągu dnia, powinno ich być 5, trzeba też pamiętać, że jeden z nich powinien być zjadany w ciągu 30 minut od zakończenia treningu. 

Reklama

Ćwiczenia, a dieta

Warto ćwiczenia wspomóc dietą, która musi być odpowiednio zbilansowana. Nie zawsze wiemy, jak skomponować menu. Dodatkowo brak nam czasu na dokładne planowanie posiłków lub wizyty u dietetyka. Wsparciem są serwisy, które umożliwiają dostęp do programów dietetycznych online. Wszystko znajduje się w jednym miejscu: plan żywieniowy, przepisy, lista zakupów, kalkulator kalorii. Dodatkowo otrzymujemy opiekę i porady dietetyka.  Należy jednal wybierać sprawdzone portale. 

Proste ćwiczenia na brzuch

Ćwiczenia powinny być wykonywane także według odpowiedniego planu treningowego. W jednym zestawie powinny być trzy ćwiczenia, które wykonuje się po sobie (np. po 12-15 razy), po nich następuje minuta przerwy. Zestaw taki trzeba powtórzyć trzy razy. Do prostych ćwiczeń na brzuch w domu, czy na siłowni można zaliczyć:

 • przyciąganie kolan lub unoszenie miednicy w leżeniu na plecach
 • unoszenie miednicy w leżeniu na boku (na podłodze opierają się stopu i przedramię, ciało jest w linii prostej, unosimy miednicę do góry). To dobre ćwiczenia na brzuch i boczki
 • nożyce w pionie i nożyce w poziomie (wyprostowane nogi unosimy w pozycji na plecach)
 • rowerek w pozycji na plecach
 • brzuszki na piłce, piłce Bosu
 • kołyska (siedzimy i unosimy nogi, balansując na kości ogonowej, w jednym czasie prostujemy jedna nogę i odchylamy tułów i tak na zmianę z druga nogą)
 • świeca (leżymy na plecach, wyprostowane w kolanach nogi uniesione do góry, ręce leżą wzdłuż tułowia i biodra unosimy do sufitu)

Reklama

Ćwiczenia na brzuch dla mężczyzn

W ćwiczeniach na brzuch dla mężczyzn można wykorzystywać dodatkowe obciążenia. Brzuszki wykonuje się wtedy trzymając oburącz na piersiach pierścień, hantle lub piłkę. Dla panów dobrym ćwiczeniem na płaski brzuch będzie też mostek na dłoniach i stopach, w którym podczas podporu jednocześnie podnosimy prawą rękę i lewą nogę.

Reklama

Domowe ćwiczenia na brzuch

Ćwiczenia na płaski brzuch można samemu robić w domu i niczym praktycznie nie różnią się one od tych wykonywanych w klubie fitness. Trzeba pamiętać, że ważniejsze jest dokładne wykonanie ćwiczenia, a nie wyścig z czasem.

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Trening
Bieżnia magnetyczna czy elektryczna – którą warto kupić i dlaczego?
Bieżnia elektryczna
Trening wysokogórski
Co daje robienie pompek? Efekty
Kobieta i mężczyzna robiący pompki
Podobne artykuły
Wysoki wyskok
Ćwiczenia na wyskok - jak poprawić wyskok? Trening
Trening nordic walking
Nordic walking - czy chodzenie z kijkami odchudza?
Wysiłek fizyczny
Wysiłek fizyczny - jak wpływa na organizm człowieka?
Ćwiczenia pilates
Pilates - na czym polega i jakie przynosi efekty
Kobieta trenujące na orbitreku
Jaki orbitrek wybrać? Magnetyczny, elektromagnetyczny, czy mechaniczny?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!