Jak Polacy radzą sobie z kaszlem? Raport Medme.pl

Kaszel to częsty i dokuczliwy objaw. Może być związany z wieloma przyczynami – od zwykłego przeziębienia czy alergii do poważnych schorzeń. Jednak najczęściej wiąże się z infekcją. Jak w takich sytuacjach radzą sobie Polacy? Zapytaliśmy o to naszych Czytelników. W sondzie wzięło udział ponad 400 osób.
Rodzina leży w łóżku przeziębiona
Źródło: 123RF
Spis treści

Skąd się bierze kaszel?

Kaszel jest naturalnym odruchem dróg oddechowych w reakcji za podrażnienia. Powodowany jest np. przez wdychany pył, alergeny, czy spływającą wydzielinę.

Ze względu na rodzaje kaszlu wyróżnia się mokry i suchy, a ze względu na czas występowania – ostry
i przewlekły. Należy pamiętać, że kaszel suchy może utrzymywać się przez długi czas, nawet po wyleczeniu infekcji. Jednak w każdym takim przypadku oraz jeśli dolegliwości się nasilają należy skonsultować się z lekarzem.

Co robisz, aby pozbyć się kaszlu?

Wiele osób próbuje jednak najpierw poradzić sobie z kaszlem samodzielnie. W jaki sposób? Najwięcej ankietowanych – 35 proc. zadeklarowało, że korzysta z środków dostępnych w aptekach bez recepty. W zależności od rodzaju kaszlu można sięgnąć po preparaty wykrztuśne na kaszel mokry lub hamujące odruch kaszlowy przy suchej odmianie tej dolegliwości. Ta druga potrafi być szczególnie uciążliwa i męcząca, dlatego warto pamiętać o takim rozwiązaniu. Środki przeciwkaszlowe dostępne są również dla najmłodszych. Przykładem takiej substancji czynnej zawartej w syropie na kaszel dla dzieci jest m.in. lewodropropizyna.

Bez względu na wybór preparatów trzeba stosować je zgodnie z zaleceniami producenta, zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania.

Kolejnym sposobem wskazanym w sondzie było przyjmowanie naturalnego syropu. Tę odpowiedź wskazało 27 proc. badanych. Przykładem takiego domowego sposobu jest syrop z buraka czy cebuli.

Jak jeszcze można poradzić sobie z tym dokuczliwym objawem? Warto wypróbować inhalacje na kaszel. Po tę metodę sięga 24 proc. osób, które wzięły udział w badaniu. Inhalacje można przeprowadzić przy pomocy inhalatora, ale również w prosty sposób przy użyciu naczynia z gorącą wodą i wybranym olejkiem eterycznym oraz ręcznika. Wystarczy wdychać powstałą parę, przykrywając głowę ręcznikiem.

Ostatnim, wymienianym sposobem na pozbycie kaszlu było dbanie o nawilżenie powietrza. Jest ono ważne dla 14 proc. ankietowanych. Jak wiadomo suche powietrze podrażnia drogi oddechowe i może powodować odruch kaszlu. Oprócz nawilżenia powietrza, warto zadbać o jego świeżość i czystość, szczególnie u alergików i astmatyków. W takich przypadkach sprawdzają się oczyszczacze powietrza, które usuwają szkodliwe patogeny. Ponadto warto często wietrzyć pomieszczenia.

Konieczna wizyta u lekarza

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy kaszel może być objawem wielu chorób, dlatego też nie należy go lekceważyć. Jeśli dostępne i sprawdzone sposoby zawodzą i dolegliwości nie ustępują lub nasilają się, niezbędna jest wizyta u specjalisty.

Lekarz zaleci odpowiednią dla każdego przypadku diagnostykę i na jej podstawie wskaże właściwe leczenie.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dwa dni w przedszkolu i infekcja gotowa. Dlaczego dzieci tak często chorują?
Przeczytaj artykuł
Co na kaszel mokry? U dziecka, niemowlaka i dorosłego
Podobne artykuły
Co na kaszel mokry? U dziecka, niemowlaka i dorosłego
Kaszel palacza - objawy. Leczenie i domowe sposoby
Syrop z imbiru, miodu i cytryny - domowy lek na przeziębienie
Czekolada dobra na kaszel

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Gorączka u niemowlaka - jak ją zbić, kiedy pójść do lekarza?
Dreszcze – co to są? Przyczyny i objawy
Choroba Creutzfeldta-Jakoba - na czym polega? Objawy
Rumień wielopostaciowy – leczenie. Czy jest zaraźliwy?
Nadmiar testosteronu u kobiet - co oznacza?

Reklama