MRP – zamienniki posiłków dla sportowców. Gotowe dania

MRP (z ang. meal replacement powders) są to wieloskładnikowe produkty w proszku lub w formie batoników zastępujące tradycyjne posiłki. Zawierają wszystkie potrzebne witaminy, minerały i substancje odżywcze potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Kiedyś przeznaczone głównie dla sportowców, dziś – wybierane chętnie przez osoby zabiegane, niemające czasu na szykowanie pełnowartościowych posiłków.
MRP w proszku
źródło:123RF
Spis treści

Co to jest system MRP?

Dziś, kiedy tempo życia potrafi osiągać zawrotny poziom, ludzie mają coraz mniej czasu, by dbać o prawidłowe odżywianie. Dlatego też otyłość wynikająca ze spożywania nieregularnych lub niezdrowych posiłków określana jest mianem choroby cywilizacyjnej. Przyczynia się do tego powszechność spożywania tzw. fast foodów, które – przy natłoku rozmaitych obowiązków – często zastępują pełnowartościowe obiady gotowane w domu. 

W ostatnich latach jednak, kiedy wzrosła społeczna świadomość na temat żywienia i jego znaczenia dla zdrowia i życia, popularność zyskały również dania MRP – gotowe posiłki w formie:

  • batoników,
  • zup,
  • proszku do wymieszania z wodą lub mlekiem,
  • koktajli ready to drink.

Dla kogo posiłki MRP?

Zamienniki posiłku z rodzaju MRP zaczęły być tworzone głównie z myślą o sportowcach i osobach bardzo aktywnych fizycznie. Duży wysiłek fizyczny powoduje wysoką utratę wartościowych substancji z organizmu. Aby je uzupełnić, należy zwiększyć spożycie produktów bogatych we wszelkie witaminy, minerały i składniki odżywcze. Przygotowywanie takich zbilansowanych posiłków dostarczających organizmowi wszystkiego, co potrzebne do prawidłowego funkcjonowania nie jest jednak łatwe, wymaga sporo czasu, ale i odpowiedniej wiedzy. Dlatego gotowe posiłki są dobrym rozwiązaniem, by szybko zaopatrzyć się we wszystko, co potrzebne i zdrowe.

Kiedyś zamienniki posiłków traktowane były przede wszystkim jako odżywki dla sportowców. Dziś sięga po nie znacznie szersze grono osób zapracowanych, które nie mogą pozwolić sobie na czasochłonne gotowanie zdrowych dań, a chciałyby dostarczać organizmowi potrzebnych mu składników zamiast sięgać po małowartościowe półprodukty lub tzw. śmieciowe jedzenie serwowane w barach szybkiej obsługi.

Jak wybrać zdrowe, gotowe dania?

Czy wszystkie zamienniki posiłków są zdrowe i wartościowe? Niestety nie. Aby dobrze wybrać, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na skład produktu, by wiedzieć, czy warto go spożywać. 

Zdrowe dania gotowe powinny zawierać:

  • białka– najlepiej składające się z kilku frakcji, co zapewnia dłuższe i bardziej systematyczne uwalnianie przyswajanie i uwalnianie aminokwasów,
  • tłuszcze– tzw. niezbędne kwasy tłuszczowe EFA (te, które nie są syntetyzowane w organizmie, tylko muszą być dostarczane w pożywieniu), wspomagają metabolizm, obniżają poziom cholesterolu we krwi,
  • węglowodany– te o niskim indeksie glikemicznym, maksymalna zawartość cukrów w jednej porcji posiłku nie powinna przekraczać 4 gramów,
  • witaminy i minerały– potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, podnoszące odporność,
  • błonnik– każdy posiłek spożywany w ciągu dnia powinien zawierać około 5 gramów błonnika niezbędnego do prawidłowej pracy układu pokarmowego.

Warto przy tym pamiętać, że niezwykle istotny jest stosunek zawartości białka do węglowodanów. Zawartość białka powinna być dwukrotnie wyższa.

Należy również zwrócić uwagę na to, czy danie zawiera laktozę. Dobre posiłki MRP nie zawierają laktozy ze względu na to, że cukry proste powodują nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej. Poza tym laktoza często powoduje reakcje alergiczne i przez wiele osób nie jest prawidłowo przyswajana.

MRP a odchudzanie

Na spożywanie gotowych dań decyduje się też wiele osób pozostających na diecie odchudzającej. Czy gotowe posiłki są dietetyczne? Większość z nich przy wysokiej zawartości potrzebnych substancji odżywczych rzeczywiście charakteryzuje się niską kalorycznością. Zamienniki posiłków mogą być zatem traktowane i spożywane jako gotowe dania fit, które zaopatrują organizm w to, co zdrowe i niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania, a jednocześnie nie powodują odkładania tkanki tłuszczowej i wzrostu masy ciała.

Jeśli chodzi o dietetyczne gotowe dania fit, ich najpopularniejszą formą są koktajle odchudzające. Tworzone są one na bazie naturalnych (odpowiednio przetwarzanych technologicznie) składników. Charakteryzują się niską zawartością tłuszczów i węglowodanów oraz wysoką zawartością błonnika hamującego nadmierny apetyt i wspomagającego powolne wchłanianie substancji pokarmowych.

Jak prawidłowo stosować dania MRP?

Skoro gotowe zdrowe dania zaopatrują organizm we wszystkie potrzebne mu substancje odżywcze, jednocześnie dbając o utrzymanie odpowiedniej masy ciała, to czy mogą całkowicie zastąpić spożywanie tradycyjnych posiłków? Zdecydowanie nie. Zamienniki mogą być używane wyłącznie jako suplementy, czyli stosowane obok (a nie zamiast!) zróżnicowanej diety (warzyw, owoców, produktów zbożowych itd.). 

Ich spożycie nie powinno przekraczać jednego lub dwóch dań dziennie. Reszta posiłków musi opierać się na normalnej zdrowej żywności, aby w dobrej kondycji utrzymane zostały zęby, mięśnie żuchwy oraz cały układ pokarmowy. Zamienniki w formie papek, zup i koktajli nie mogą w całości zastąpić różnorodnych pokarmów w rozmaitych formach i konsystencjach. Spożywając produkty MRP warto zadbać, by również miały one różnorodną formę (koktajli, zup, batonów) i skład. Każde zróżnicowanie w diecie jest zdrowsze niż ciągłe dostarczanie organizmowi tych samych substancji.

Czytaj również
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Czym kierujesz się, sięgając po suplementy diety?

  Znajomością i zaufaniem do marki

  Składem

  Przyznanymi certyfikatami

  Atrakcyjnością opakowania

  Poleceniem specjalisty - farmaceuty lub lekarza

  Opiniami znajomych i innych klientów

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Białko w proszku – czyste. Gdzie kupić i jak spożywać? Cena
Przeczytaj artykuł
Naleśniki proteinowe z białkiem serwatkowym dla sportowców
Podobne artykuły
Białko w proszku – czyste. Gdzie kupić i jak spożywać? Cena
Naleśniki proteinowe z białkiem serwatkowym dla sportowców
Shake proteinowy – na odchudzanie i na masę. Jaki wybrać?
Zielona herbata - naturalny spalacz tłuszczu dla sportowców

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama