Odruch Moro, czyli odruch obejmowania u noworodka

Obejmowania u noworodka
Źródło: 123RF

Autor

Joanna Barczykowska

Odruch Moro, zwany też odruchem obejmowania, jest instynktowną reakcją na zagrożenie. To najwcześniejszy ze wszystkich odruchów pierwotnych, który powoduje, że do krwioobiegu dziecka wydzielane są duże ilości hormonów stresu. U zdrowych dzieci odruch Moro zanika do 4. miesiąca życia, jeśli tak się nie dzieje, może być przyczyną poważnych problemów w wieku dziecięcym i życiu dorosłym.
 

Odruch Moro został po raz pierwszy opisany przez Ernsta Moro, austriackiego profesora pediatrii. Odruch noworodkowy pojawia się w już życiu płodowym (około 9. tygodnia) u każdego zdrowego dziecka. Odruch noworodka jest zestawem gwałtownych ruchów, które są instynktowną reakcją obronną na silne bodźce. Odruch jest niezwykle ważny, bo tuż po urodzeniu pomaga otworzyć tchawicę i wykonać pierwszy w życiu wdech powietrza. Dzięki objawowi Moro, w trakcie pierwszych dwóch miesięcy życia niemowlęta radzą sobie z prawidłowym utrzymywaniem głowy, a później potrafią samodzielnie siedzieć i stać.

Objaw Moro zwany jest też często odruchem obejmowania, bo Ernst Moro uznał, że odruch noworodkowy u człowieka, przypomina mu do złudzenia to, jak czujące zagrożenie młode małpy, instynktowne chwytają się swoich matek.

Odruch Moro u noworodka

Odruch Moro u noworodka składa się z dwóch faz. W pierwszej kolejności dziecko odgina gwałtownie głowę do tyłu, nabiera powietrza, a jego ręce i nogi symetrycznie się prostują (palce zazwyczaj się rozsunięte wachlarzowo). Znieruchomiałe przez chwilę ciało znajduje się w pozycji otwartej, dziecko jest zdezorientowane, a jego ciało traci stabilność.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

W drugiej fazie pojawia się ruch ochronny ciała, dziecko wydycha powietrze i zaczynać płakać, ciało się zamyka, piąstki się zaciskają, a małe rączki układają się, jak do objęcia.

Odruch Moro u noworodka pojawia się, gdy dziecko usłyszy nagły i głośny dźwięk, zobaczy ostre światło, ktoś w jego pobliżu wykona gwałtowny nagły ruch lub niespodziewanie chce zmienić pozycję maluszka. Odruch może być także reakcją na inne bodźce zewnętrzne: nagłą zmianę temperatury, zmianę pozycji głowy czy ból.

Co się dzieje z organizmem noworodka w trakcie odruchu Moro? Automatyczne uruchamia się u niego powiadomienie współczulnego układu nerwowego, do krwioobiegu dostają się duże ilości hormonów stresu – adrenaliny i kortyzolu, dziecko ma przyspieszony oddech, przyspieszona akcję serca. Wzrasta u niego ciśnienie krwi, a na skórze widoczne jest zaczerwienienie.

Odruch Moro, kiedy zanika?

Przeważnie miedzy 2. a  4. miesiącem życia dziecka objaw Moro zamienia się w reakcję wzdrygnięcia. Zdarza się jednak, że u niektórych dzieci odruch nie zostaje wygaszony, mimo ukończenia 6. miesiąca życia. Staje się wtedy powodem kłopotów zdrowotnych i psychologicznych w okresie dzieciństwa i w życiu dorosłym. Odruch Moro może być silniejszy i dłużej się utrzymywać, jeśli dzieci urodziły się w wyniku cesarskiego cięcia, przy użyciu Vacum i kleszczy.  

Dziecko, które ma permanentny odruch Moro, jest w ciągłym stanie zagrożenia i czujności, bo jego organizm szykuje się do walki albo ucieczki. W wyniku tego może pojawić się nadwrażliwość na różne bodźce zewnętrzne, dziecko silniej wszystko słyszy, widzi i czuje. Konsekwencją tego mogą być m.in. kłopoty z utrzymaniem równowagi i koordynacją ruchową, choroba lokomocyjna, lęk wysokości, problemy z percepcją wzrokową, problemy z układem okoruchowym i percepcją wzrokową, nadwrażliwość słuchowa na niektóre dźwięki. Przetrwały odruch Moro może osłabić zdolność uczenia się i rozwój twórczego myślenia.

Zobacz wideo: Badanie stawów biodrowych u noworodka

Dzieci takie gorzej radzą sobie z emocjami, bywają nadpobudliwe, mają niskie poczucie własnej wartości, nie lubią zmian, miewają problemy z podejmowaniem decyzji, często cierpią na różnego rodzaju fobie i częste huśtawki nastrojów spowodowane szybszym niż zwykle spalaniem cukru we krwi.

Zbyt duże zużycie hormonów stresu u takiego człowieka obniża odporność jego organizmu i powoduje, że częściej cierpi on na alergie, infekcje uszu, nosa i gardła.

Brak odruchu Moro

Zdarza się, że u niektórych dzieci odruch Moro nie występuje na początku, albo jest bardzo słaby. Może się tak zdarzyć u wcześniaków i nie musi oznaczać niczego groźnego. U dzieci urodzonych w terminie brak odruchu Moro zazwyczaj zwiąże się z uszkodzeniem neuronów ruchowych lub innymi poważnymi uszkodzeniami mózgu.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy skorzystasz z bezpłatnego szczepienia przeciw pneumokokom czy wybierzesz płatną szczepionkę?

  Wybiorę szczepionkę bezpłatną

  Wybiorę szczepionkę płatną

  Przed wyborem muszę poznać opinię lekarza

  Przed wyborem poznam opinię innych rodziców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA