🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Pasta wybielająca zęby skuteczna i bezpieczna. Jaką wybrać?

Aby pasta wybielająca zęby była bezpieczna i skuteczna warto poświęcić chwilę czasu na to, by przeanalizować dostępne na rynku produkty pod względem stopnia ich ścieralności, zawartych w paście komponentów oraz przeznaczeniu danego środka. Na jaką wybielającą pastę do zębów postawić?
Piękne białe zęby
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest pasta wybielająca zęby?

Pasta wybielająca zęby to opcja dla osób, które pragną rozjaśnienia lub wybielenia kolorytu uzębienia. Warto nadmienić, że naturalna barwa zębów nie jest śnieżnobiała, a najczęściej lekko żółta, zbliżona do koloru kości słoniowej, czy nawet do pomarańczy lub brązu. 

Zęby zazwyczaj wymagają wybielenia w przypadku, gdy często pijemy kawę, czarną herbatę, czerwone wino oraz/lub palimy papierosy. Niedokładne czyszczenie zębów oraz nieregularna higiena uzębienia także mogą doprowadzić do wyraźnego ściemnienia kolorytu zębów. 

Pasta do zębów wybielająca ich koloryt powinna zawierać środki ścierające płytkę nazębną oraz usuwające przebarwienia, ale także nie powinna być wolna od komponentów walczących z bakteriami odpowiedzialnymi za tworzenie się próchnicy na zębach. Współczynnikiem pokazującym stopień ścieralności danej pasty wybielającej jest tzw. RDA. Wybielająca pasta do zębów powinna charakteryzować się współczynnikiem RDA co najmniej na poziomie 45. Pasty do zębów przeznaczone dla palaczy zazwyczaj mają RDA w wysokości nawet 80 i wyższym. Przy czym warto wspomnieć, że takie produkty o wysokiej ścieralności powinny być stosowane okresowo lub też wymiennie np. ze zwykłą pastą z fluorem. Dlatego, że przy okazji ścierania osadu nazębnego uszkadzają również szkliwo, sprawiając że zęby stają się bardziej wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych.

Reklama

Składniki pasty wybielającej zęby

Pasta do wybielania zębów może działać na zęby dwojako: mechanicznie lub enzymatycznie. Mechaniczne działanie polega na tym, że granulki zawarte w takiej paście polerują ząb doprowadzając do skutecznego usunięcia osadu nazębnego. Może to jednak spowodować ubytki w szkliwie. Takimi mechanicznymi komponentami w paście wybielającej są przede wszystkim krzemionka oraz pirofosforany. 

Z kolei chemiczne czyli enzymatyczne pasty wybielające powodują jedynie zmiękczenie lub rozpuszczenie płytki nazębnej gromadzącej się na zębie. Ten proces przebiega delikatnie i jest dużo bezpieczniejszy dla zębów niż mechaniczne oddziaływanie past wybielających. Takie enzymatyczne usuwanie kamienia nazębnego odbywa się przy udziale enzymów i nadtlenków: wodoru albo kardamidu. W tej grupie mieszczą się również pasty składające się z substancji abrazyjnych, które nie korodują szkliwa, a koncentrują się jedynie na niwelowaniu osadu nazębnego.

Nowością na rynku stomatologicznym jest ostatnio pasta do zębów z węglem, gdzie substancją aktywną jest węgiel, przez co pasta ma czarny kolor. Pozostawiona na około minutę na zębach sprawia, że osad zostaje z nich dokładnie usunięty. 

Jaką pastę wybielającą zęby wybrać?

Pasta wybielająca do zębów powinna być dobrana do konkretnej osoby. Każdy ma bowiem inne oczekiwania wobec pasty. Ponadto jedne osoby są bardziej wrażliwe na działanie pewnych składników (w tym ścieralnych), inne mniej. Osoby wykazujące dużą wrażliwość na ścieranie powinny postawić na pasty o jak najniższej ścieralności (30-40 RDA), żeby nie przysporzyć sobie większych problemów ze szkliwem. Warto też postawić na pasty wybielające zęby o działaniu enzymatycznym oraz/lub przeplatać ich stosowanie ze zwykłymi pastami do zębów. Co więcej świetnie jeśli w takim produkcie znajdują się komponenty chroniące kanaliki zębinowe, takie jak np. azotan potasu, fluorek strontu, czy cyny.

Z kolei palaczom oraz osobom, którym kolor zębów bardzo uprzykrza życie dedykowane są wybielające pasty do zębów o współczynniku RDA na poziomie 80-100, a nawet wyższym. Z pewnością przy wyborze pasty wybielającej należy także zwrócić uwagę na to czy posiada ona atest Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Reklama

Domowa pasta wybielająca do zębów

Według niektórych najlepsza pasta wybielająca do zębówto taka, która jest wykonana samodzielnie z naturalnych komponentów. Receptury na domowe wybielające pasty do zębówzakładają użycie do stworzenia takiego produktu m.in.:

●     sody oczyszczanej, 

●     kurkumy, 

●     olejów, 

●     węgla aktywnego,

●     kwasu cytrynowego,

●.    np. olejku mentolowego. 

Aby przygotować taką domową pastę do zębów wystarczy dodać łyżkę kurkumy w proszku, łyżkę oleju kokosowego oraz kilka kropli olejku miętowego, a następnie wymieszać składniki na gładką konsystencję. Jednym ze sposobów na bielsze zęby jest pocieranie ich przez kilka minut sproszkowaną kurkumą. Po tym zabiegu należy umyć zęby zwykłą pastą oraz porządnie je wypłukać. 

Niektóre osoby polecają olejowanie jamy ustnej, które ma na celu oczyszczenie zębów z osadu i przebarwień, bakterii , itp. Do tego celu używa się różnych olejów, np. lnianego, rzepakowego, słonecznikowego, czy kokosowego.

Popularna czarna pasta do zębów z węglem aktywnym jest też do wykonania w warunkach domowych. Jak ją zrobić? Wystarczy do zwykłej pasty do zębów lub do oleju kokosowego dodać węgiel aktywny i używać tego środka raz na 3-4 dni. Osoby o wrażliwych zębach powinny jednak do tej metody podchodzić ostrożnie.

Reklama

Jak można jeszcze wybielić zęby?

Poza wybielającymi środkami do zębów mamy także do dyspozycji profesjonalne zabiegi, które możemy wykonać w gabinecie stomatologicznym. Należą do nich np.:

  • nakładkowe wybielanie zębów, 
  • laserowe wybielanie zębów, 
  • wybielanie zębów martwych. 

Dentysta może zatem nałożyć na zęby pacjenta specjalistyczny żel, który pod wpływem światła emitowanego przez około godzinę na powierzchnię zęba sprawia, iż usuwany jest nie tylko osad nazębny, ale także wybielane są nawet poszarzałe, martwe zęby. 

Inną opcją jest stosowanie indywidualnie dopasowanych nakładek z żelem lub pastą wybielającą, które stomatolog przygotowuje dla konkretnego pacjenta. Aby te nakładki przyniosły spodziewany rezultat, powinny być stosowane przez kilka tygodni. 

Na pewno poza wyborem odpowiedniego dla zębów środka do ich czyszczenia oraz/lub zabiegu wybielającego zęby należy dbać o regularną i dokładną higienę uzębienia. Ważne są też systematyczne wizyty kontrolne u stomatologa (poza tymi przymusowymi, wynikającymi z konieczności naprawienia jakiś ubytków, itp.).

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

  • Wagner Leopold, Profesjonalne wybielanie zębów, Bestroom, 1, Łódź, 2007, ISBN 978-83-924564-2-1.
  • Nagel Ramiel, Naturalne metody na zdrowe zęby. Skuteczna remineralizacja szkliwa i zapobieganie próchnicy, Vital, I, Białystok, 2015, ISBN 978-83-64278-75-4.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zęby i dziąsła
Ekstrakcja ósemki – kiedy należy wykonać zabieg?
Wyrwanie ósemki
Co wywołuje ból dziąsła przy ósemce i jak go złagodzić?
Ból dziąsła przy ósemce może utrudniać funkcjonowanie
Protezy akronowe - wady, zalety i cena. Jak wyglądają?
Kobieta ogląda protezę u stomatologa
Podobne artykuły
Dewitalizacja zęba
Zatrucie zęba - jak wygląda zabieg? Skutki uboczne
Mężczyzna z opuchlizną od zęba
Opuchlizna twarzy od zęba - jak się jej pozbyć? Ile czasu schodzi spuchnięte dziąsło i policzek?
Czyszczenie osadu na zębach
Osad na zębach – od kawy, papierosów i nie tylko. Przyczyny, usuwanie
Wizualizacja korony porcelanowej
Korona porcelanowa - ceny i kolory. Jak długo może wytrzymać?
Jak wygląda ukruszony ząb
Ukruszony ząb – co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!