Pierwszy na świecie zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn

Pierwszy na świecie zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn może zostać dopuszczony do użytku w czasie sześciu miesięcy. Jak ogłosili indyjscy naukowcy z Indian Council of Medical Research – zakończono kliniczne badania tego leku. Na jakiej zasadzie będzie działał i jak długo?
Plemniki mężczyzny
Źródło: 123RF

Spis treści

Środek antykoncepcyjny dla mężczyzn

Jak podaje portal independent.co.uk, środek antykoncepcyjny ma być skuteczny nawet przez 13 lat, zanim straci swoje właściwości. Obecnie został przesłany do krajowego generalnego kontrolera w Indiach w celu ostatecznego zatwierdzenia.

Starszy naukowiec z ICMR, Dr RS Sharma, który był odpowiedzialny za prowadzenie badań w rozmowie z „The Hindustan Times”, przekazał iż produkt jest gotowy i jedynie oczekuje na zatwierdzenie przez narodowego kontrolera leków.

Testy pierwszego zastrzyku antykoncepcyjnego dla mężczyzn

Dr RS Sharma dodaje, iż w ramach przeprowadzonych badań, środek został przetestowany na 303 osobach, którzy dobrowolnie zgłosili się do udziału w badaniu. Skuteczność tego zastrzyku wyniosła 97,3 proc. i co ważne, nie odnotowano żadnych skutków ubocznych.

W sytuacji, gdy zastrzyk zostanie zatwierdzony, będzie można rozpocząć jego sprzedać za ok. sześć miesięcy. Jak dodaje dr Sharma, produkt może być nazwanym pierwszym na świecie środkiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn.

Zamiennik wazektomii

Wazektomia jest mikrochirurgicznym zabiegiem urologicznym, który polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodu w celu przerwania ich ciągłości. Innowacyjny zastrzyk może być jego zamiennikiem – spełnia dokładnie tę samą rolę – to metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn.

Jak działa zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn? Po otrzymaniu miejscowego znieczulenia, polimer o nazwie Steryene Maleic Anhydride, opracowany w latach 70 XX wieku, zostaje wstrzyknięty wprost do nasieniowodów, które są odpowiedzialne za transport plemników. Produkt musi przejść rygorystyczne testy, dlatego nie ma możliwości by był dostępny w sprzedaży wcześniej niż na pół roku.

Pierwsze testy nad zastrzykiem dla mężczyzn

Indyjscy naukowcy pierwsze badania przeprowadzali już w latach 70. Mimo odnotowania wysokiej skuteczności i niskiej ceny tego środka antykoncepcyjnego dla mężczyzn, zauważono wiele niepowodzeń w zakresie wprowadzenia go na rynek.

 

Czytaj również:

Bibliografia

  • https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/male-contraceptive-injection-world-first-india-a9210296.html [data dostępu: 22.11.2019]

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!