Najzdrowsze miejsce w internecie

Rozwolnienie: przyczyny i leki. Co jeść i jak zatrzymać?

Rozwolnienie prowadzi do silnego odwodnienia organizmu i może mieć poważne skutki, zwłaszcza w przypadku małych dzieci oraz osób starszych. Zobacz, jakie są przyczyny biegunki oraz sposoby jej leczenia. Sprawdź, co jeść w czasie infekcji.
Kobieta z bólem brzucha w toalecie
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Na czym polega rozwolnienie?

Rozwolnienie definiowane jest przez Światową Organizację Zdrowie (WHO) jako oddawanie przynajmniej 3 luźnych, wodnistych stolców na dobę lub też wypróżnianie się w ilości powyżej 200 gramów/24 godziny. Biegunka ma zróżnicowany przebieg. 

W zależności od czasu występowania objawów wyróżnia się trzy jej postaci: 

 • ostra (trwa do 14 dni - typowe infekcyjne, bakteryjne lub wirusowe rozwolnienie u dzieci i dorosłych);
 • przetrwała (14-30 dni – zazwyczaj będące efektem przeciągającej się infekcji);
 • przewlekła (powyżej 30 dni – występująca w przebiegu takich schorzeń, jak wrzodziejące zapalenie jelita, choroba Leśniowskiego-Crohna, celiakia, rak jelita grubego. Ciągłe rozwolnienie może też być symptomem alergii i nietolerancji pokarmowych. Do tej kategorii zalicza się też często nawracające rozwolnienie w ciąży).

W większości przypadków rozwolnienie trwa kilka dni, ma więc charakter ostry. Rocznie na świecie odnotowywanych jest około dwóch miliardów przypadków tego typu dolegliwości.  Z powodu biegunki na całym globie rocznie umiera około 1,5 miliona osób, w tym 500 tysięcy dzieci poniżej 5 roku życia. 

Masowe zgony wśród najmłodszych pacjentów występują przede wszystkim w krajach rozwijających się. Natomiast w państwach zamożnych, większość ofiar biegunki stanowią pacjenci po sześćdziesiątym roku życia. 

Przyczyny rozwolnienia

Biegunka nie jest chorobą, lecz objawem różnego typu schorzeń, najczęściej infekcyjnych. 

Najczęstsze przyczyny rozwolnienia w jego ostrej postaci, to:

 • zakażenie wirusowe (przede wszystkim za sprawą rotawirusów, zwłaszcza u małych dzieci, a także noro- oraz kaliciwirusów, rzadziej również adeno- i astrowirusów);
 • zakażenie bakteryjne (najczęściej powodem są Salmonella lub Campylobacter jejuni, sporadycznie też Yersinia enterocolitica);
 • zakażenie pasożytnicze, powodowane głównie przez pierwotniaki Giardia lamblia.

Do infekcji najczęściej dochodzi na drodze fekalno-oralnej, wskutek zaniedbań higienicznych, a także w wyniku spożycia surowego, skażonego mięsa, mleka, owoców i warzyw, nieprzegotowanej wody. 

Możliwe jest rozwolnienie po alkoholu, kawie, mleku, niektórych owocach i warzywach (np. burakach), antybiotykach. 

Jeśli chodzi o bezpośrednie patomechanizmy biegunki, do formowania się luźnych stolców i zwiększonego ich wydalania dochodzi w dwójnasób:

 • biegunka sekrecyjna to efekt zwiększonego wydzielania wody i elektrolitów do jelita cienkiego na skutek działania wirusów lub bakterii;
 • biegunka zapalna jest następstwem uszkodzenia błon śluzowych jelita.
Potrzebujesz wsparcia przy biegunce? Kliknij tutaj

Jak zatrzymać rozwolnienie?

Biegunka jest dolegliwością nie zawsze niebezpieczną, ale w każdym przypadku bardzo uciążliwą i męczącą. Stąd naturalne pragnienie większości pacjentów, by jak najszybciej powstrzymać rozbudzoną perystaltykę jelit i ograniczyć towarzyszące infekcji inne objawy, takie jak silny ból brzucha, nudności, wymioty, gorączka. 

Nie zawsze jednak jest to wskazane – przed podaniem leku zalecane jest ustalenie przyczyn występujących objawów. W przypadku bowiem części zatruć pokarmowych rozwolnienie uważane jest za naturalny i pożyteczny mechanizm oczyszczenia organizmu z toksyn. W takiej sytuacji powstrzymywanie biegunki nie służy więc poprawie zdrowia. Leków co do zasady nie podaje się też małym dzieciom, nawet jeśli rozwolnienie ma charakter infekcyjny. Hamowanie biegunki może u najmłodszych pacjentów implikować cięższy i dłuższy przebieg, a także groźne powikłania. 

Leki na rozwolnienie

Problemy żołądkowe mogą mieć różnorakie podłoże. Przykładowo w czasie podróży bóle brzucha i biegunka to częsty problem. Nawracające biegunki niejednokrotnie obserwuje się przy zespole jelita drażliwego, jak również w przypadku wielu innych zakażeń. W takim wypadku zaleca się przyjmowanie probiotyku. Probiotyki stosuje się również, aby zapobiegać biegunkom w czasie leczenia antybiotykiem. KLIKNIJ TUTAJ aby sprawdzić produkty dostępne bez recepty.

Podstawowym środkiem zaradczym w przypadku każdej biegunki, niezależnie od czasu trwania, etiologii i patogenezy, jest nawadnianie organizmu. Ze względu na znaczne ryzyko odwodnienia, pacjent powinien przyjmować duże ilości wody (osoby dorosłe – 2,5-3 l. dziennie), a w razie konieczności także specjalne płyny glukozowo-elektrolitowe. W przypadkach skrajnych wymagana jest hospitalizacja i podłączenie pod kroplówkę, w celu uzupełnienia niedoborów wodno-elektrolitowych. 

Jeśli chodzi o typowe leki na rozwolnienie, w zależności od przebiegu i przyczyn wystąpienia objawów, stosuje się:

 • loperamid lub difenoksylat – środki działające na receptory opioidowe w jelitach i hamujące perystaltykę, a także ograniczające wydzielanie wody do przewodu pokarmowego;
 • węgiel leczniczy – środek absorpcyjny, wiążący toksyny bakteryjne a następnie wraz z nimi wydalany w czasie defekacji;
 • nifuroksazyd – chemioterapeutyk o silnym działaniu przeciwbakteryjnym;
 • diosmektyt – związek glinowo-krzemowy powlekający błony śluzowe jelit i chroniący je przed uszkodzeniami;
 • salicylan bizmutu – lek antysekrecyjny, redukujący przesączanie wody do jelit;
 • probiotyki, czyli kultury żywych bakterii, stanowiących naturalną i pożyteczną florę jelit, mające działanie ochronne dla błon śluzowych, a zabójcze dla wielu szczepów drobnoustrojów patogennych. Zaleca się ich stosowanie w przypadku rozwolnień przewlekłych. 

Reklama

Co jeść na rozwolnienie?

W przypadku większości biegunek duże znaczenie ma też dieta. Pożywienie w tym trudnym czasie nie powinno dodatkowo przyspieszać perystaltyki jelit, powodować wzdęć i podrażnień. Odchodzi się jednak od formułowanych dawniej zaleceń, by w pierwszych dwóch dniach infekcji stosować głodówkę lub ograniczać menu do sucharów i biszkoptów. Przyjmowanie pokarmów uzależnione powinno być przede wszystkim od apetytu – w pierwszych godzinach choroby pacjent i tak z reguły nie ma ochoty jeść, później nie ma jednak przeciwwskazań by zaspokoić głód. 

Co jeść na rozwolnienie? Zalecane są:

 • chude mięso, zwłaszcza pierś kurczaka (gotowana, nie smażona) oraz chude wędliny (szynka, polędwica);
 • sucharki, biszkopty;
 • ryż, kleiki ryżowe;
 • kisiel, budyń;
 •  pieczywo pszenne;
 • gotowana marchew;
 • gotowane jabłko;
 • banany;

Oprócz tego zaleca się przyjmowanie suplementów diety zawierających zwłaszcza magnez, miedź, kwas foliowy oraz witaminę A.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również

Bibliografia

 • Justyna Wasielica-Berger, Ostra biegunka, Gastroenterologia Kliniczna 2018, tom 10
 • Piotr Sawiec (omówienie), Postępowanie w ostrej biegunce u dzieci, Aktualne (2014) wytyczne European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition oraz European Society for Paediatric Infectious Diseases, https://pediatria2.wum.edu.pl
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha – rodzaje bólu brzucha. Po jedzeniu
Pacjent z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Jelitówka - jakie są objawy, jak leczyć i co jeść?
Przeczytaj artykuł
Ból brzucha u dzieci – co na ból brzucha u dziecka?
Dziecko z bolącym brzuchem
Podobne artykuły
Kobietę boli brzuch po jedzeniu
Ból brzucha po jedzeniu – skąd się bierze i jak go leczyć?
Ból brzucha po alkoholu
Ból brzucha po alkoholu - tuż po i na kacu. Jak leczyć?
Ilustracja owsików w układzie pokarmowym
Wędrówki owsików, czyli jak można się nimi zarazić?
Rodzina zarażona owsikami od dziecka
Owsiki u przedszkolaka, a leczenie u całej rodziny. Dlaczego?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Reklama