Skaza białkowa u niemowląt - objawy, przyczyny i dieta

Skaza białkowa u niemowląt jest najczęstszą formą alergii w wieku dziecięcym. Zazwyczaj daje o sobie znać w pierwszym roku życia, kiedy układ odpornościowy maluszka jest jeszcze niedojrzały. Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy skazy białkowej u niemowląt, z diety trzeba wyeliminować uczulające białka.
Niemowlę z krostami na twarzy
Źródło: 123RF
Spis treści

Szacuje się, że na skazę białkową, która jest nietolerancją białek mleka krowiego cierpi w Polsce 5-9 procent dzieci. Jej objawy po raz pierwszy pojawiają się w okresie niemowlęcym, ale u 90 procent chorych przed ukończeniem 3. roku życia mijają. Na razie nie ma skutecznego sposobu zapobiegania skazie białkowej u niemowląt, a jedyną metoda leczenia jest eliminacja białek mleka krowiego z diety.

Nieco częściej diagnozowana jest ona u dzieci karmionych butelką. Dlatego pediatrzy i alergolodzy zalecają młodym mamom karmienie piersią dzieci przez co najmniej 4-6. pierwszych miesięcy ich życia.

Skaza białkowa - objawy

Najczęstszym objawem skazy białkowej u niemowląt są zmiany skórne. U młodszych dzieci zaczerwieniona, przesuszona skóra (czasem błyszcząca i napięta) pojawia się w pierwszej kolejności na policzkach, u starszych dzieci problemy widoczne są także na rączkach, nóżkach, tułowiu. Oprócz rumienia na skórze można czasem zauważyć swędzące krostki, które mogą się zmienić w pęcherze lub łuszczące się plamy. 

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Skaza białkowa u niemowląt powoduje, że dzieci częściej są rozdrażnione, alergia potrafi też manifestować się innymi dolegliwościami, dziecko ze skazą białkową miewa:

 • kolki
 • bóle brzucha
 • krew i śluz w stolcu
 • nudności i wymioty
 • biegunki
 • zaparcia
 • dolegliwości układu oddechowego (katar i kaszel, duszności, kichanie i łzawienie oczu spowodowane katarem)

Dzieci ze skazą białkową częściej niż rówieśnicy bez alergii, zapadają na zapalenie ucha i infekcje układu oddechowego Dodatkowo skaza białkowa może powodować niedobory masy ciała i wzrostu. W skrajnych sytuacjach może nawet dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który jest zagrożeniem życia. Dziecko wymaga natychmiastowej pomocy, gdy pojawi się gwałtowna biegunka, a wraz z nią przyspieszony oddech i utrata przytomności.

Sprawdź też: Zespół Patau u noworodka

Skaza białkowa u niemowląt - przyczyny

Skaza białkowa u niemowląt nie ma jednej przyczyny, wpływają na jej występowanie czynniki genetyczne i środowiskowe. Bardzo często skazę białkową wywołuje nietolerancja na białko mleka krowiego (u co 4 dziecka), dlatego zaleca się, żeby w rodzinach alergicznych u niemowląt karmionych sztucznie zastępować modyfikowane mleko krowie hydrolizatami o wysokim stopniu hydrolizy.

Ale nie tylko mleko krowie wywołuje skazę białkową. Nietolerancja może wystąpić także na inne białka roślinne i zwierzęce, zawarte m.in. w:

 • rybach
 • soi
 • glutenie
 • wołowinie i cielęcinie
 • kakao i czekoladzie
 • białku jaja kurzego
 • owocach cytrusowych
 • orzechach

Z ostatnich badań przeprowadzonych przez dr n med. Jadwigę Antoniak wśród łódzkich pacjentów, wynika, że równie często jak mleko krowie, uczula dzieci także białko zawarte w marchwi i jabłku.

Zobacz też: Retinopatia wcześniaków

Skaza białkowa a karmienie piersią

Czy może wystąpić skaza białkowa u niemowlaka karmionego piersią? Może i jest to sygnał, że mama powinna wyeliminować ze swojej diety składniki, które mogą wywoływać skazę białkową. Dieta matki karmiącej dziecko ze skazą białkową w pierwszej kolejności powinna zostać pozbawiona produktów bogatych w białko mleka krowiego, czyli:

 • mleka krowiego
 • jogurtów i kefirów
 • serów białych i żółtych
 • masła
 • wędlin i mięsa wołowego

Trzeba też zwrócić uwagę na produkty spożywcze, które zawierają białko mleka krowiego, ale tego nie widać na pierwszy rzut oka: pieczywo, pasztety i parówki, słodycze, niektóre leki. Dlatego tak ważne przy skazie białkowej jest dokładne czytanie etykiet ze składnikami, jakie znajdziemy na opakowaniach produktów.

Jeśli objawy skazy białkowej u dziecka nie miną należy wykluczać z diety inne produkty, które mogą powodować alergię. Ważna jest też konsultacja z lekarzem i dietetykiem, bo dieta eliminacyjna może doprowadzić do niedoborów witamin i minerałów potrzebnych mamie i dziecku.

Skaza białkowa - jak leczyć?

Dieta eliminacyjna  jest jedynym sposobem leczenia w skazie białkowej, ważne jednak żeby jadłospis został ułożony wraz z dietetykiem, który tak dobierze produkty, żeby dziecko otrzymywało wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie leków antyhistaminowych i maści sterydowych. Bardzo ważna jest też pielęgnacja skóry tzw. emolientami, które będą natłuszczały przesuszoną skórę i zatrzymywały w niej wodę. Trzeba też pamiętać, że chorą skórę mogą podrażniać detergenty, ubranka z wełniany i syntetycznych materiałów. Skóra taka nie powinna być przegrzewana, dlatego kąpiele nie mogą trwać zbyt długo.

W cieżkich postaciach alergii na białka mleka krowiego można zastosować diete elementarną, czyli mieszankę opartą na aminokwsach nie zaswierajacych wcale białek mleka krowiego.

Czytaj też:

Artykuł napisany przez
Artykuł zweryfikowany przez
Lekarz Pediatra lek. pediatra Joanna Kosielska
Więcej z kateogrii: Parenting
Przeczytaj artykuł
Ranking aspiratorów do nosa 2020. Jaki wybrać?
Przeczytaj artykuł
Badanie CRP u dziecka - interpretacja wyników
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ranking aspiratorów do nosa 2020. Jaki wybrać?
Badanie CRP u dziecka - interpretacja wyników
Krochmal do kąpieli dla dzieci. Co daje? Jak zrobić?
Odruch Babińskiego – kiedy występuje i co oznacza?
Zapalenie napletka u dziecka - objawy, przyczyny i leczenie

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama