Dla Ciebie, na zdrowie!

Szczoteczka do twarzy – rodzaje i zastosowanie

Kosmetolodzy i lekarze dermatolodzy przekonują coraz częściej, że same dłonie w połączeniu żelami i piankami nie gwarantują właściwego oczyszczenia twarzy podczas jej codziennej pielęgnacji. Zwłaszcza u osób, które posiadają skórę tłustą i taką ze skłonnością do zmian trądzikowych. W takich przypadkach z pomocą przychodzą szczoteczki do twarzy. Ich wybór na rynku jest obecnie ogromny: są manualne, elektryczne i soniczne, a poza tym z końcówkami z włosiem lub też końcówkami silikonowymi.
Kobieta po zabiegu z uzyciem szczoteczki do twarzy
Źródło: 123RF
Spis treści

Z opinii osób, które zaczęły używać szczoteczek do twarzy (zarówno manualnych, jak i tych elektrycznych i sonicznych) wynika, że nie zdawały sobie sprawy, jak niedokładnie ich skóra twarzy była wcześniej oczyszczana. W zdecydowanej większości przypadków użytkownicy szczoteczek do twarzy nie chcą wracać do tradycyjnego, czyli „ręcznego” mycia.

Reklama

Szczoteczka do twarzy - zastosowanie

Zgodnie z zapewnieniami producentów szczoteczek do twarzy, a także kosmetologów, produkty te stanowią niezastąpioną pomoc w codziennym dbaniu o ładny i zdrowy wygląd skóry twarzy. Ułatwiają również pielęgnację. Wśród innych ich zalet wymienić należy:

 • bardzo dokładne oczyszczanie skóry z resztek makijażu i wszelkich zanieczyszczeń (szczoteczka bez problemu dociera do wszystkich zakamarków twarzy, bardzo skutecznie czyści np. okolice nosa),
 • odblokowywanie porów,
 • złuszczanie martwego naskórka,
 • przywrócenie zdrowego wyglądu skóry, czyli gładkiej, świeżej i pełnej blasku,
 • pobudzanie krążenia
 • dzięki masażowi wykonywanemu z użyciem szczoteczki do twarzy, wszystkie zastosowane do niej kosmetyki wchłaniają się o wiele lepiej, a tym samym ich działanie jest efektywniejsze,
 • opóźnienie procesów starzenia skóry, w tym również występowania na niej zmarszczek.

Mimo tak licznych pozytywnych aspektów zastosowania szczoteczek do twarzy, nie mogą być one jednak używane przez wszystkich. Zrezygnować z ich stosowania powinny na pewno osoby borykające się z następującymi dolegliwościami skórnymi:

 • cerą wrażliwą, atopową i naczynkową,
 • jakimikolwiek stanami zapalnymi skóry, w tym m.in. łojotokowym zapaleniem skóry, zapaleniem mieszków włosowych, jak również egzemą (chorobą objawiającą się swędzącym zaczerwienieniem, grudkami oraz pęcherzykami wypełnionymi wodnistymi płynem),
 • wszelkimi alergiami, jak również uszkodzeniami skóry, w tym także pieczeniem i świądem.

Szczoteczka do twarzy - rodzaje

W sprzedaży jest obecnie dostępnych tak dużo rodzajów szczoteczek do twarzy, że z tej bogatej oferty każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Wśród całej gamy tego typu produktów wyróżnia się następujące ich rodzaje:

 • szczoteczka do twarzy manualna – do kupienia w każdej drogerii. Jej niewątpliwą zaletą jest cena – zazwyczaj kilka lub co najwyżej kilkanaście złotych. Cały proces oczyszczania odbywa się w tym przypadku nadal „siłą mięśni osoby ją użytkującej”, choć nie są to już bezpośrednio mniej dokładne w pielęgnacji dłonie. Ponieważ tego typu szczoteczka nie ma wymiennych główek, by spełniała swoje zadanie, należy ją dość często wymieniać – średnio co 2 – 3 miesiące.
 • elektryczna szczoteczka do twarzy – ich sposób działania polega na tym, że same (a dokładniej dzięki włożonym do nich bateriom) obracają się albo tylko w jedną stronę albo też naprzemiennie – raz w jedną, a później w drugą stronę. Różnica między manualną a elektryczną szczoteczką do twarzy jest porównywana często do tej, jaka istnieje między tradycyjną a elektryczną szczoteczką do zębów. Tego typu szczoteczka kosztuje co najmniej kilkadziesiąt złotych, a nierzadko jej cena sięga do kilkuset złotych. Dodatkowy wydatek stanowią główki szczoteczek, których wymianę zaleca się raz na 2 – 3 miesiące.
 • soniczna szczoteczka do twarzy – ich działanie polega na wytwarzaniu fal dźwiękowych, które docierają do bardzo głębokich warstw skóry. Są zdecydowanie szybsze od manualnych i elektrycznych, przy czym ich końcówki nie obracają się, a pulsują. Producenci zapewniają, że czyszczenie twarzy z użyciem sonicznej szczoteczki jest sześciokrotnie efektywniejsze od mycia twarzy z pomocą dłoni. Tego typu szczoteczki są wyposażone zarówno w końcówki z włosiem, które trzeba wymieniać co 2 – 3 miesiące, jak i silikonowe, których nie trzeba wymieniać. Ich największa wadą jest cena wynosząca kilkaset złotych.

Reklama

Szczoteczka do twarzy – jak używać?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że szczoteczka do twarzy (bez względu na to, czy manualna, czy elektryczna lub soniczna) nie powinna być używana codziennie. Takiej jej stosowanie może doprowadzić do podrażnienia skóry i zniszczenia jej warstwy ochronnej, a wtedy trudno będzie dostrzec jakiekolwiek efekty jej gruntownego oczyszczania. Warto mieć poza tym na uwadze fakt, że ze względu na dogłębny proces oczyszczania, powodują często na początku używania efekt odmienny od oczekiwanego w postaci pojawienia się wielu niedoskonałości na zewnątrz.

Tylko nieliczne szczoteczki do twarzy mogą być używane na sucho. Zazwyczaj ich producenci zalecają ich stosowanie z użyciem wyłącznie wody. Nie ma jednak przeciwwskazań, by nakładać na główkę żel, piankę lub inny środek przeznaczony do mycia twarzy. Wystarczy użyć go jednak w bardzo niewielkiej ilości (dużo mniejszej niż podczas ręcznego mycia twarzy), by spełnił swoją rolę. Dzięki temu tego typu kosmetyki wystarczają na zdecydowanie dłuższy okres czasu.

Z pomocą szczoteczek do twarzy nie wolno usuwać makijażu z okolic oczu. Jak najbardziej jest jednak wskazane oczyszczanie, poza skórą twarzy, także szyi i dekoltu. Proces czyszczenia nie powinien być zbyt długi. Zazwyczaj wystarczy około minuty.

By nawet najlepsza szczoteczka do twarzy służyła jak najdłużej, należy pamiętać o dokładnym myciu szczoteczki po każdym jej użyciu. Potrzebna jest do tego jedynie ciepła woda i mydło. Umytą główkę szczoteczki należy obowiązkowo wysuszyć.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii
Przeczytaj artykuł
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia na twarzy – jak usunąć? Przyczyny i lek
Młoda kobieta z przebarwieniami na twarzy
Przeczytaj artykuł
Kaszak - rozpoznanie, przyczyny powstawania. Jak usunąć?
Wyprysk
Podobne artykuły
Mężczyzna z rumieniem na twarzy
Rumień na twarzy – piekący i nagły. Jak się pozbyć?
Kobieta z ręcznikiem na głowie i maseczką na twarzy
Maseczka do twarzy – domowa, nawilżająca
Kobieta w czapce i szaliku smarująca usta balsamem
TOP 5 dermokosmetyków na zimę
Twarz kobiety z nadmiarem sebum
Sebum - czym jest łój skórny i jak zmniejszyć jego nadmiar?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!